Rusija udarila žestoko još jednu evropsku zemlju: Potpuna obustava isporuke gasa
"Gasprom" od 1. januara 2025. godine ograničava isporuke Moldaviji na nulu zbog kršenja ugovora od strane moldavske strane i odbijanja da se reguliše dug za isporuke, navodi se u saopštenju ruskog holdinga
Naime, zbog odbijanja moldavske strane da reguliše dug za isporučeni gas, "Gasprom" je 28. decembra poslao obaveštenje kompaniji "Moldovagaz" da moldavska strana redovno ne ispunjava svoje obaveze plaćanja prema važećem ugovoru, što predstavlja značajno kršenje njegovih uslova.
"U skladu s tim, na osnovu odredbi ugovora i primenjivih normi ruskog zakonodavstva, PAO 'Gasprom' od 8:00 časova po moskovskom vremenu 1. januara 2025. godine uvodi ograničenje isporuka prirodnog gasa Republici Moldaviji na 0 kubnih metara dnevno", navodi se u saopštenju ruske kompanije. Dodaje se da će ograničenje ostati na snazi dok "Gasprom" pisanim putem ne obavesti "Moldovagaz" o drugačijem.
"Gasprom" zadržava sva svoja prava, uključujući pravo na jednostrano raskidanje ugovora i pravo da od "Moldovagaza" zahteva naknadu svih šteta i plaćanje kazni zbog neizvršenja i/ili neadekvatnog izvršenja obaveza moldavske kompanije prema ugovoru, saopštava "Gasprom".
Situacija sa gasom u Moldaviji
Moldavija prolazi kroz krizu zbog poskupljenja energenata, što je izazvalo rast cena u zemlji i proteste opozicije. Prošle nedelje parlament Republike uveo je vanredno stanje kako bi se upravljalo kriznom situacijom zbog neizvesnosti u vezi sa isporukama ruskog gasa preko teritorije Ukrajine. Prema rečima premijera Moldavije Dorina Rečana, u slučaju nestašice energetskih resursa i obustave rada Moldavske termoelektrane u Pridnjestrovlju, obe obale Dnjestra mogu se snabdevati električnom energijom samo iz Rumunije, koja se i sama suočila s njenim nedostatkom u ovom periodu.
Od oktobra 2022. godine "Gasprom", koji je ranije bio jedini snabdevač gasom u republici, smanjio je dnevni obim isporuke za 30%, na 5,7 miliona kubnih metara. U ovoj situaciji, u Kišinjevu je doneta odluka da se ti obimi preusmere ka Pridnjestrovlju, gde se od ruskog gasa takođe proizvodi do 80% električne energije koju Moldavija koristi. Sa svoje strane, rukovodstvo "Gasproma" preporučilo je Moldaviji da s Ukrajinom razmotri mogućnosti očuvanja tranzita gasa, ali su vlasti Republike dobile odbijenicu u Kijevu. Moldavski eksperti takođe su isticali da je Kišinjev prekršio ugovorne obaveze vezane za regulisanje duga za gas, te ruski gasni holding može raskinuti ugovor u bilo kom trenutku.
Odnosi Moldavije i Rusije pogoršali su se nakon pobede na predsedničkim izborima 2020. godine Maje Sandu i dolaska na vlast 2021. godine njene Partije akcije i solidarnosti (PAS). Pre dve godine Moldavija se pridružila sankcijama protiv Rusije, a iz Kišinjeva su proterane desetine ruskih diplomata.