RUSKA RAKETA IZNAD AUSTRALIJE NAPRAVILA HAOS Svi su mislili da su snimili meteor, ali kad su saznali istinu... (FOTO/VIDEO)
Spektakl
Užarene krhotine viđene su juče na noćnom nebu iznad Melburna, a mnogi su fotografije i snimke podelili na društvenim mrežama uz pitanje da li je to meteor. Svetlosna pojava se kretala preko Mount Bulera do Melburna, a gotovo minut je bila u plamenu pre nego što se raspala u krhotine koje su jarko gorele.
- Zvezda padalica iznad Melburna ili je to kometa?" napisao je jedan korisnik X-a.
- Ne znam da li jee meteor, kometa ili svemirsko smeće - napisao je drugi.
"NEPRIJATELJI ĆE BITI SLOMLJENI" Medvedev opet ponizio Zapad: Rusija će postići mir pod SOPSTVENIM uslovima
PUTIN ZADOVOLJNO TRLJA RUKE Rusi imaju novi MOĆNI dron i spremni su da ga upotrebe! A tek njegove karakteristike... (VIDEO)
UKRAJINA NEĆE I NE MOŽE POBEDITI RUSIJU Brutalno poniženje - Američki senator: To se ne može desiti i da im pošaljemo sav novac
Svemirsko smeće
Stručnjaci su brzo procenili da se radi o svemirskom smeću koje se spalilo zbog trenja kada je velikom brzinom udarilo u atmosferu.
Zbog velikog interesa javnosti australijska svemirska agencija izdala je saopštenje u kojem navodi da su uočeni bljeskovi svetla verovatno ostaci ruske rakete Sojuz-2 lansirane s kosmodroma Plesek, severno od Moskve, sinoć, koja je ponovo ušla u Zemljinu atmosferu. Raketa je ranije te večeri korišćena za lansiranje satelita.
- To je zaista neverovatno - rekao je profesor Alan Dafi, astronom sa Univerziteta Svinburn, za radio 3AW.
- To je najveća svetlosna predstava koju sam ikada video, u smislu ponovnog ulaska neke vrste materijala iz orbite.
Raketa je teška 105 tona, duga je 25 metara i odbačena je na "ekstremno velikoj visini" nakon što je potrošila gorivo, rekla je vanredna profesorka Alis Gorman sa Univerziteta Flinders.
- Mnogi stanovnici Melburna videli su raketu kako leti nebom dok se raspadala na komade, a svaki je nastavio da gori u spektakularnom vatrometu - rekla je.
"Prirodne materije imaju drugačiji sjaj"
Planirano je da ostaci rakete sigurno uđu u atmosferu i padnu u okean kod jugoistočne obale Tasmanije, prema svemirskoj agenciji, koja je dodala da će "nastaviti da prati rezultate ovog povratka u atmosferu".
Dafi je rekao da svetlost nije mogla da dođe od prirodne svemirske materije kao što je kamen. "Boje vidljive u gorućim komadićima svetla upućivale su na goruće metale ili plastiku. Prirodni meteori bi verovatnije svetleli zeleno ili plavo zbog hemijskih elemenata od kojih se sastoje", rekao je profesor Ričard de Grijs, astrofizičar.