"Ruski nuklearni potencijal je zastrašujuć" Angela Merkel o opasnosti za međunarodnu stabilnost
Bivša nemačka kancelarka smatra da bi sukob u Ukrajini bio još gori da 2008. godine nije blokirala ulazak Ukrajine u NATO.
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel, koja je svojevremeno opisivana kao najmoćnija žena na svetu, a vodila je Nemačku tokom 16 godina, u intervjuu za Bi-Bi-Si upozorila je na rizike od nuklearne eskalacije i istakla kako je "nuklearni potencijal Rusije zastrašujuć".
- Moramo učiniti sve što je moguće da sprečimo upotrebu nuklearnog oružja. Srećom, i Kina je nedavno govorila o tome. Ne bi trebalo da nas parališe strah, ali moramo priznati da je Rusija najveća, ili uz SAD, jedna od dve najveće nuklearne sile na svetu. Taj potencijal je zastrašujući - naglasila je Merkelova za Bi-Bi-Si.
Ona je intervjuu za britanski javni servis "branila svoju zaostavštinu", pa su neka od pitanja koja su joj postavljena bila i da li je bila previše meka prema Moskvi, prespora da pomogne Kijevu, kao i da li bi bilo sukoba u Ukrajini da nije blokirala članstvo Ukrajine u NATO-u 2008.
Ona međutim, ističe kako veruje da bi konflikt u Ukrajini počeo i ranije i da bi verovatno bio i gori da je Kijev tada počeo put ka članstvu u NATO-u.
- Vojni sukob bi izbio još ranije. Bilo mi je potpuno jasno da predsednik Putin ne bi stajao skrštenih ruku i gledao kako Ukrajina ulazi u NATO. A tada Ukrajina kao zemlja sigurno ne bi bila tako pripremljena kao u februaru 2022. godine - rekla je Merkelova, koja je ranije priznala da Minske sporazume Zapad nije nameravao da sprovede, već da su oni služili samo da bi kupili vreme za pripremu Ukrajine za rat sa Moskvom.
Početak Specijalne vojne operacije koji je počeo samo nekoliko meseci nakon što je ona napustila funkciju, podstakao je Evropu na temeljno preispitivanje energetske politike, diplomatije sa Rusijom, a takođe i migracione politike.
Pod Merkelovom, međutim, Nemačka i njene velike industrije gladne energije postale su zavisne od Moskve, pa su zato i izgrađena dva gasovoda koji direktno povezuju dve zemlje.
Merkelova kaže da su je za otvaranje gasovoda podstakla dva motiva: nemački poslovni interesi, ali i održavanje mirnih veza sa Rusijom.
- Nova era u odnosima Evrope sa Rusijom "nažalost" je počela nakon invazije na Ukrajinu u punom obimu - kaže ona.
Merkelova je komentarisala i dolazak Donalda Trampa na čelo Amerike.
- Zaista je važno da znate koji su vam prioriteti, da ih jasno predstavite i da se ne plašite, jer Donald Tramp ume da bude veoma otvoren. On se veoma jasno izražava. I ako to uradite, postojaće izvesno međusobno poštovanje. To je bar bilo moje iskustvo - istakla je bivša nemačka kancelarka - piše RT Balkan.