AMERIKA I KINA "ZARATILE" NA ALJASCI: Sevale varnice, Džo Bajden i Si Đinping će morati da "gase požar"
Prvi susret dve visoke delegacije SAD i Kine posle dugo vremena protekao je u napetoj atmosferi
Novi sukob Kine i Amerike odigrao se na Aljasci, tokom bilateralnog samita delegacija dve države. Prvi susret dve visoke delegacije SAD i Kine posle dugo vremena, protekao je u znaku "rata rečima" tokom sastanka u Enkoridžu.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/16/untitled_design_52.png?itok=G3QMC5fT)
Specijalista pedijatrije upozorava: Ako deci dajete ANTIBIOTIKE ovo MORATE DA ZNATE!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/19/pjimage_profimedia-0598821333.jpg?itok=yn3LIzNN)
KAMALA HARIS JE...PREDSEDNIK? Da li je Bajden napravio novi gaf ili slučajno otkrio pravu istinu? (VIDEO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/19/profimedia-0553032358.jpg?itok=uwynGw7f)
DA LI JE FIJASKO SA VAKCINAMA POČETAK KRAJA EU: Otkrivamo kako je Evropa pala na najvažnijem ispitu - koroni
Američki državni sekretar Entoni Blinken optužio je Peking da "podriva svetski poredak", što je izazvalo žestok odgovor kineske strane, prenosi RT.
Blinken je otvorio samit u Enkoridžu nizom optužbi na račun Kine, ponavljajući "zabrinutost zbog ekonomske prinude prema američkim saveznicima", "kršenje ljudskih prava u Kini", te optužujući Peking da "narušava globalnu stabilnost".
Uzvratio mu je Jang Cieči, visoki kineski diplomata.
- Sjedinjene Države koriste vojnu silu i finansijsku hegemoniju da bi nametale svoja pravila i gušile druge zemlje - rekao je Jang, direktor Centralne komisije za spoljne poslove kineske Komunističke partije, i bivši ministar spoljnih poslova, te nekadašnji ambasador u SAD.
- Vašington zloupotrebljava takozvane pojmove nacionalne bezbednosti da bi ometao normalnu trgovinu i kako bi podstakao neke zemlje da napadnu Kinu, insistirajući da SAD ne polaze sa pozicije sile - rekao je visoki kineski diplomata.
U odgovoru na Blinkenove navode o kršenju ljudskih prava u Kini, Jang je naveo da SAD imaju problem sa pravima svojih građana, citirajući izveštaje o policijskoj brutalnosti i ubistvima nenaoružanih civila.
Posle sastanka, usledile su međusobne optužbe za njegovu zloupotrebu.
Tako su američki mediji objavili reči neimenovanog diplomate koji je učestvovao na samitu u Enkoridžu, koji je naveo da je "Jang svojim govorom prekršio protokol koji je bio dogovoren pre sastanka".
- Kineska delegacija je, čini se, došla da se "proslavi" i bila je fokusirana na javnu teatralnost i dramatiku više nego na suštinu razgovora - rekao je on.
Sa druge strane, član kineske delegacije rekao je državnim medijima u toj zemlji da je usledio njihov "strogi odgovor", pošto su Amerikanci prvi prekršili protokol i "izneli nerazumne optužbe", dodajući da je Peking došao na Aljasku "pripremljen za strateški dijalog".
Razgovoru na Aljasci prethodilo je oštro Blinkenovo saopštenje, koje je izdato tokom njegove posete Tokiju. U tom saopštenju Peking se optužuje za "destabilizujuće ponašanje" i "kršenje međunarodnog poretka", te se podržavaju japanske aspiracije kada su u pitanju sporna Senkaku ostrva.
Potom je Vašington objavio i novu rundu sankcija za 24 zvaničnika u Kini i Hongkongu, tvrdeći da krše autonomiju tog grada.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova osudilo je takve poteze Vašingtona uoči susreta na Aljasci, navodeći kako se nada da će "SAD odustati od mikrofon diplomatije i pristupiti razgovorima u konstruktivnom maniru".
Pre sastanka na Aljasci, kineska strana saopštila je da nema visoka očekivanja od njega, ali da se nada obnavljanju stalnih kontakata dve administracije, te onlajn sastanku Džoa Bajdena i Si Đinpinga.