AMERIKANCI SE IGRAJU SA VATROM: Istorijska poseta Beloj kući, mogla bi da izazove oštar odgovor Kine
Kina je preuzela kontrolu nad Tibetom 1950. godine
Šef tibetanske vlade u egzilu posetio je američku Belu kuću prvi put posle šest decenija, potez koji bi mogao dodatno da razbesni Peking, koji je optužio Sjedinjene Države za pokušaj destabilizacije regiona.
TEKTONSKE PROMENE U AMERICI! Novi predsednik SAD se odlučio na neverovatan potez
"PATRIJARH IRINEJ JE DOPRINEO JEDINSTVU PRAVOSLAVLJA" Oglasio se arhiepiskop tiranski Anastasije iz bolnice u Atini
PRETNJA SE NADVILA NAD MOSKVOM: Može da izazove ozbiljne posledice po njene građane
Lobsang Sangaj, predsednik Centralne tibetanske administracije (CTA), pozvan je u Belu kuću da se u petak sastane sa novoimenovanim američkim specijalnim koordinatorom za tibetanska pitanja Robertom Destrom, navodi se u saopštenju CTA.
- Ovaj sastanak bez presedana možda će dati optimističan ton za učešće CTA sa američkim zvaničnicima i biće formalizovan u narednim godinama - rekao je CTA, sa sedištem u indijskoj Daramšali.
Tibet je postao jedno od spornih područja između Sjedinjenih Država i Kine, sa odnosima dve najveće svetske ekonomije na najnižoj tački u poslednjih nekoliko decenija.
Američki državni sekretar Majk Pompeo, optužio je Peking u julu za kršenje tibetanskih ljudskih prava i rekao da je Vašington podržao "značajnu autonomiju" za region.
Zvaničnici Pekinga od tada optužuju Sjedinjene Države da koriste Tibet za pokušaj promocije "splitizma" u Kini. Kina je takođe odbila da stupi u kontakt sa Destrom.
Kina je preuzela kontrolu nad Tibetom 1950. godine, što je opisala kao "mirno oslobađanje" koje joj je pomoglo da odbaci svoju "feudalističku prošlost", ali kritičari predvođeni prognanim duhovnim vođom Dalaj Lamom, kažu da vladavina Pekinga predstavlja "kulturni genocid".
Kineski predsednik Si Đinping rekao je u avgustu da Kina treba da izgradi "neosvojivu tvrđavu" na Tibetu kako bi zaštitila nacionalno jedinstvo.