SAD PODIGLE OPTUŽNICU: Hakeri povezani sa kineskom vladom napali firme koje razvijaju VAKCINU PROTIV KORONE
Američko Ministarstvo pravde podiglo je optužnice protiv dvojice kineskih hakera.
Oni su, kako tvrdi Ministarstvo, napali kompanije koje razvijaju vakcinu protiv korona virusa i ukrali intelektualnu imovinu i poslovne tajne iz kompanija širom sveta, u vrednosti od više stotina miliona dolara.
Ministarstvo tvrdi i da su hakeri, koji su identifikovani kao Li Šaoju i Dong Đadži, sarađivali sa kineskom vladom.
SE*S SKANDAL: Ministar imao neprimerene odnose, pa dobio otkaz u vladi (VIDEO)
DOBRO POGLEDAJTE SVOJ JEZIK: Ako primetite ove simptome, moguće je da ste ZARAŽENI KORONOM
AMERIČKI KONGRES USVOJIO VOJNI BUDŽET: Predviđeno pooštravanje sankcija Severnom toku 2 i Turskom toku
Prema navodima saveznih tužica, oni su informacije ukrali ne samo zbog lične koristi, već i zato što su znali da bi one bile interesantne i dragocene kineskoj vladi, prenosi AP.
U optužnici se kineski državljani ne optužuju da su zapravo uspeli da prikupe rezultate istraživanja o korona virusu, ali se ukazuje na količinu naučnih inovacija koje su bile meta stranih vlada i hakera koji pokušavaju da saznaju na čemu američke kompanije rade tokom pandemije.
Hakerski napadi počeli su pre više od deset godina, a mete su bile farmaceutske, solarne i kompanije koje proizvode medicinske aparate, kao i politicki disidenti, aktivisti i sveštenstvo u Americi, Kini i Hong Kongu, navele su američke federalne vlasti.
U optužnici, podignutoj u vreme kada američki zvanicnici sve više upozoravaju na napore stranih vlada da ukradu američke inovacije, navodi se da su hakeri proteklih meseci istraživali ranjivosti u kompjuterskim mrežama kompanija koje su javno poznate po svom radu na razvoju vakcine i leka za Kovid-19, prenosi Glas Amerike.
Kako navodi, reč je o najnovijoj agresivnoj meri Trampove administracije protiv Kine, koju američki lider optužuje za izbijanje pandemije.
Dvojica optuženika nisu u pritvoru, a federalni zvaničnici navode da verovatno nikada neće ni zakoračiti u američku sudnicu.
Međutim, optužnica ima važnu simboličnu vrednost za Ministartsvo pravde, koji smatra da je javno prozivanje korisnije od čekanja na malo verovatni scenario prema kojem bi optuženici putovalli u SAD i tako rizikovali da budu uhapšeni.
Veruje se da je reč o prvim optužbama protiv stranih hakera za pokušaj krađe naučnih otkrića povezanih sa korona virusom, mada američke i druge zapadne obaveštajne agencije mesecima upozoravaju na te napore.
Vlasti u SAD, Kanadi i Velikoj Britaniji prošle nedelje su optužile grupu hakera povezanu sa ruskim obaveštajnim službama za napade na organizacije i kompanije koje se bave istraživanjem koronvirusa.
DA LI SU JAPANCI PRONAŠLI LEK ZA KORONU? Jeftin je i široko upotrebljavan, ispitivanja dala odlične rezultate
SA TURISTIČKOM SEZONOM POVEĆAN BROJ ZARAŽENIH: U Grčkoj otkriveno 295 uvezenih slučajeva korone
PRIZORI STRAVE U BOLIVIJI: Policija po ulicama skuplja leševe preminulih od korone
Od sutra u ovu državu Srbi ne mogu: Posebna rampa za građane sa Zapadnog Balkana!
KORONA VIRUS REGISTROVAN U 213 DRŽAVA: Sve je počelo u Kini, gradovi su bili u karantinu, a ovako SADA STOJE STVARI