"SAMO SU ŽELELI DA NESTANEM" Snouden ŠEST GODINA POSLE ISTORIJSKOG OTKRIĆA progovorio o tome kako danas živi
Potresna ispovest
Bivši američki obaveštajac i uzbunjivač Edvard Snouden, koji je prebegao u Rusiju, izjavio je da se zahvaljujući njegovim otkrićima danas živi u boljem, slobodnijem i sigurnijem svetu.
U ekskluzivnom dvosatnom intervjuu u Moskvi povodom godišnjice objavljivanja svojih memoara, koja su šokirala svet, Snouden je govorio o njegovom novom životu i planovima za budućnost.
Prvi put detaljno je opisao šta ga je navelo da otkrije detalje o tajnim programima koje vode američka Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) i britansko tajno središte za komunikaciju.
On kaže da je zabrinut zbog nastojanja američke vlade, da uz pomoć velikih internet kompanija, prikupe podatke o svima na zemlji, beležeći njihov svakodnevni život. Kako se navodi, pomirio se sa činjenicom da će ostatak života provesti u Rusiji. On otkriva da se potajno oženio svojom partnerkom Lindzi Mils pre dve godine u ruskom dvoru. Iako bi radije bio u SAD-u ili Nemačkoj, kaže da je u Rusiji opušten i u stanju da vodi manje ili više normalan svakodnevni život.
ZA MESEC DANA ŠEST SRPSKIH PLATA! Švajcarska kompanija traži naše radnike za rad na kruzerima, evo kako da se prijavite
FIBA OBJAVILA: Bivši košarkaš Crvene zvezde uz pomoć saigrača izveo POTEZ dana (VIDEO)
LEO BEZ KOMPLEKSA: Poslao PORUKU košarkašima pred meč odluke
NIJE OSTAO RAVNODUŠAN: Vučević IZDOMINIRAO tvitom o Skoli
Prema njegovim rečima, manje se plaši sad nego kad je prvi put stigao 2013. godine, kada se osećao usamljeno, izolovano i paranoično zbog mogućnosti da ga na ulici likvidiraju američki agenti koji traže odmazdu.
- Bila sam osoba koju je najmoćnija zemlja na svetu htela da skloni. Nije ih bilo briga da li sam otišao u zatvor. Samo su želeli da odem - rekao je Snouden.
Kako kaže, ostavio je šalove, kape i kapute koje je nekada koristio za prerušavanje, jer sada se slobodno kreće gradom, koristi metro, obilazi umetničke galerije ili balet, druži se sa prijateljima u kafićima i restoranima.
- Zemlja čije su političke nevolje legendarne, o čijim problemima sa ljudskim pravima slušamo svakog dana, nekako je uspela da napravi izuzetak i svetlo mesto u evidenciji ljudskih prava ... Zašto bi od toga odustali? - kaže Snouden.
Snouden (36) živi u dvosobnom stanu na periferiji Moskve i zarađuje uglavnom od predavanja i razgovora sa studentima, aktivistima za građanska prava i drugima u inostranstvu putem video poziva. Privremeni azil dobio je kada je prvi put stigao i sada ima prebivalište, ekvivalent američkoj zelenoj karti, koje može da se obnovi svake tri godine. Voli da putuje, a iako je ograničen na jednu zemlju, posetio je gradove poput Sankt Peterburga i crnomorskog letovališta Soči.
- Jedna od stvari koja se gubi u čitavoj problematičnoj politici ruske vlade je činjenica da je ovo jedna od najlepših zemalja na svetu. Ljudi su ljubazni i topli. Kada sam došao, ništa od toga nisam razumeo. Bio sam prestravljen ovim mestom, jer, naravno, oni su bili veliki neprijatelj, što je način na koji agent CIA-e gleda na Rusiju.
Da li je Džonsonu ponestalo ideja za REŠENJE BREGZITA? Skoro svaki scenario vodi do POTONUĆA BRITANSKE VLADE
JOŠ JEDNA PROVOKACIJA: Američki razarač uplovio u Južno kinesko more
SAD uvela sankcije trima hakerskim grupama Severne Koreje
Snouden živi u Rusiji od 2013, nakon što je otkrio podatke NSA o hiljadama tajnih dokumenata u vezi sa masovnim nadzorom. On ne može da napusti zemlju zbog straha od ekstradicije Sjedinjenim Američkim Državama, koje su izdale nalog za njegovo hapšenje.
Šest godina kasnije Snouden je jedan od najpoznatijih begunaca na svetu. O njemu je snimljen dokumentarni film, koji je osvojio "Oskara", jedan holivudski film, a posvećeno mu je i više od deset knjiga.
Zbog njegovih otkrića, u SAD i Velikoj Britaniji uvedeni su novi zakoni o nadzoru, a internet kompanije su, reagujući na pobunu javnosti zbog kršenja privatnosti, uvele mere zaštite.
BONUS VIDEO: TAJNA POTOPLJENE HITLEROVE FLOTE: Znate li da na dnu Dunava i dan-danas leži više od 200 nacističkih brodova?