SEVAJU VARNICE MEĐU TALIBANIMA! Tenzija raste, dve grupe na različitim stranama - da li će se obračunati MEĐU SOBOM?
Ni oni nisu tako složni kao što u prvi mah deluje
Od kada su talibani preuzeli kontrolu nad Avganistanom, pojavili su se izveštaji da su se islamistički militanti vratili svojim starim navikama. Avganistanci iz Кabula slali su poruke svojim prijateljima u inostranstvu o talibanima koji vrše pretrese od vrata do vrata i "love" novinarke i doktorke.
BRAVO SRBIJO: Boško ide na lečenje, Meridian kupio zastavu sa potpisima olimpijaca!
Marijam je ćerka ODBEGLOG predsednika Avganistana: Živi luksuznim životom u Americi - sada se OGLASILA na Instagramu (FOTO)
IZ DRUGOG UGLA: Isplivao NOVI SNIMAK najpotresnijeg prizora iz Avganistana - majke na sve načine SPAŠAVALE decu (VIDEO)
POTPUNO RASULO NA AERODROMU U KABULU: Države nemaju predstavu u kojim avionima su njihovi državljani
Rukovodstvo talibana trudilo se da pošalje sasvim drugačiju poruku. Pokušali su da narede svojim kopnenim snagama da deluju uzdržano i da ubede sve Avganistance u njihove dobre namere. Talibanski lideri proglasili su opštu amnestiju za sve koji su radili za prethodni režim i zatražili od vladinih zvaničnika i novinara, uključujući žene, da se vrate na posao, čak su se obratili manjinskim grupama kako bi ublažili njihovu zabrinutost.
Vrh talibanske hijerarhije, čiji su mnogi članovi proveli godine u inostranstvu tokom nedavno okončanog rata, očigledno namerava da se predstavi kao benigan i reformisan, dok žudi za legitimitetom među Avganistancima i međunarodnom zajednicom. Manje je jasno da li ostali članovi talibanskih redova žele isto, a još manje kako i na čiji račun će se razrešiti sve nastale tenzije unutar grupe.
Dan nakon ulaska u Кabul, glavni portparol Zabiulah Mudžahid održao je dugu konferenciju za novinare u kojoj je rekao da talibani ne traže osvetu i da neće pogubiti nikoga ko im se ranije suprotstavljao. On je takođe garantovao zaštitu ženskih prava u islamskim okvirima, formiranje inkluzivne vlade i 24-časovnu zaštitu stranih ambasada.
Mnogi Avganistanci i stručnjaci koji su pratili grupu od njenog formiranja veruju da ovo nije ništa više od vežbe za odnose s javnošću. Neki su na istoj konferenciji za novinare ukazivali na Mudžahidov zahtev da će mediji biti dužni da poštuju islamski zakon tokom izveštavanja, kao i na to da je sugerisao da bi žene mogle da rade samo u nekoliko odabranih zanimanja.
Postoje pitanja o tome da li je političko rukovodstvo talibana sklono da učini više ustupaka nego što su njihove kopnene trupe spremne. Mediji već pišu o talibanima koji pucaju na demonstrante i kreče slike žena reklamama i bilbordima.
Ovog meseca jedan talibanski borac u Кandaharu rekao je za "Forin polisi" da talibani nikada neće dozvoliti izbore u zemlji. "Izbori ne funkcionišu", rekao je on, govoreći pod uslovom anonimnosti jer mu nije bilo dozvoljeno da razgovara sa novinarima.
- Zadnjih 20 godina imali smo izbore, ali time nismo postigli ništa. Imaćemo svoj put - kazao je.
Zvanični portparol grupe u Dohi, Suhail Šahin, međutim, usprotivio se tom stavu i rekao: "otvoreni smo za sve ideje", uključujući održavanje izbora.
Daglas London, bivši šef CIA operacija za borbu protiv terorizma za južnu i jugozapadnu Aziju, rekao je da su talibani postali "sjajno medijski potkovani". Ta novootkrivena sofisticiranost mogla bi da spreči tu grupu u počinjenju otvorenog genocida, kao što je to ranije činila nad manjinom Hazara. Ali ništa od toga ne sugeriše da grupa neće nastaviti da krši osnovna ljudska prava ili prećutno podržava teroriste.
- Oni će verom pravdati povratak represije nad ženama, potiskivanje demokratije i nepoštovanje ljudskih prava. Neće ograničiti terorističke grupe, samo ih zamoliti da deluju pritajeno - rekao je London.
Talibani su već pustili brojne borce Al Кaide na slobodu iz avganistanskih zatvora.
Razgovori sa talibanima na različitim nivoima hijerarhije proteklih dana nagoveštavaju da grupa planira oživljavanje autoritarnog režima, ali uz blago ublažavanje njihove zloglasne okrutnosti. Neki veruju da talibani žele strožu verziju upravljanja koja je već uspostavljena u drugim islamskim državama, poput Irana i Saudijske Arabije. Ovo bi zaista predstavljalo umereniji i uzdržaniji režim u odnosu na poslednji put kada su talibani bili na vlasti. Poređenje sa Iranom sugeriše ekstremni religijski režim, ali onaj koji se vodi prema organizovanoj verskoj hijerarhiji, a ne ad hok fundamentalističkoj brutalnosti.
Talibanski lideri u Dohi, Кeti i Кabulu trenutno raspravljaju o obimu društvenih sloboda koje treba dodeliti gradskom stanovništvu, koje je poraslo i postalo manje konzervativno od kada je grupa poslednji put bila na vlasti. Njihov cilj će biti da ućutkaju kritičare u inostranstvu, a da u isto vreme sačuvaju bazu tvrde podrške.
Vesti o dešavanjima u Avganistanu možete pročitati OVDE