DRŽAVNI PROJEKAT BROJ JEDAN: Nekoliko žena diktira pravila u Pjongjangu, birao ih je Kim Džong Un lično
Liderov plan postao veoma brzo uspešan
Kim Džong Un, lider Severne Koreje, ličnost je koja, ma šta god uradio, izaziva pažnju svetskih medija.
ZEMLJOTRES NA SVETSKOJ SCENI: "Dva brata" kreću u akciju, ujedinjuju se Rusija i Belorusija?
DEČAK IZVUČEN ISPOD TRI METRA SNEGA NAKON LAVINE: Njegova porodica nije preživela (VIDEO)
Korona razbija Britaniju, London u nokdaunu: Pacijenti čekaju po devet sati da uđu u bolnicu
U Severnoj Koreji situacija je sasvim drugačija, narod je naviknut na kult ličnosti i vrhovnog vođe.
Bez obzira na to što je postao državni vođa sa vrlo malo političkog i vojnog iskustva, Kim je veoma brzo stekao popularnost među svojim narodom.
Odluka njegovih roditelja da ga kao vrlo mladog pošalju na školovanje u Švajcarskoj, u kojoj je zvanično proveo devet godina, očigledno je uticala da lider shvati da se Severna Koreja mora pomeriti sa mrtve tačke, odbnosno da je pravo vreme da se usvoje neke tekovine zapadnih civilizacija.
Ipak, kao neko ko je odgajan u duhu komunizma i socijalizma, Kim je odlučio da napravi spoj nespojivog.
Naime, drug Kim, kako ga oslovljavaju u Severnoj Koreji, odlučio je da svojim građanima predstavi nešto nesvakidašnje, moderno, a opet nešto što će zadržati tradiciju njegovog naroda koja se zasniva na sovjetskom socijalizmu.
Njegova želja da se udovolji važnim društvenim slojevima - elitama Pjongjanga, članovima vojnog vrha, inženjerima, suprugama uticajnih nosilaca vlasti, ali naročito mladim ljudima širom zemlje, dovela je do stvaranja državnog projekta broj 1, Moranbong bend.
Šta ovu muzičku grupu razlikuje od drugih u svetu?
Moranbong je sastavljen isključivo od pripadnica lepšeg pola. Njih je birao sam lider, Kim Džong Un, i već to je prvi razlog zašto se razlikuje od muzičkih grupa na koje navikao čovek iz Evrope, ili sa američkog kontinenta.
Kim se svojski potrudio da članice grupe izgledaju moderno. One nose kratke frizure, potpetice, mini suknje, sviraju bubnjeve, gitaru, nose kostime koji se presijavaju.
Ipak, čoveku sa zapada sve ovo može da bude donekle i neukusno, s obzirom na to da njihovo izvođenje i odevanje zaista podseća na Evroviziju iz sedamdesetih godina prošlog veka.
Kimov projekat je postao uspešan, jer način odevanja i ponašanja ovih devojaka postao je jako popularan među devojkama iz srednje klase Pjongjanga.
Grupa je, zapravo, veoma brzo postala kulturni simbol ograničene otvorenosti prema zapadnim uticajima za mlade širom Severne Koreje.
Kim bira pesme?
Pesme koje izvode uglavnom su patriotskog karaktera. Svaka pesma sastoji se od nekoliko ključnih motiva.
Svojevrsne ode osvrću se najpre na junačku prošlost zemlje i njenih najboljih lidera, otaca nacije.
U pesmi obavezno mora da postoji element koji će građanima sugerisati da moraju naporno da uče, da rade na sebi, a sve za dobrobit svojih najbližih i svoje otadžbine.
Na kraju, nezaobilazni deo jeste glorifikacija sadašnjeg lidera i njegove spremnosti da se odupre i najtežim izazovima.
Vredan pomena je i sam scenski nastup.
Naime, iza devojaka se uvek nalazi veliki ekran na kome su snimci severnokorejskog šefa države dok obilazi radnički narod širom zemlje.
Obavezan deo video spota jeste demonstriranje vojne moći narodu i potenciranje nuklearnog naoružanja.
Tu je interesantno skrenuti pažnju na jednu pesmu koju je bend izveo pre nekoliko godina pred najvišim državnim vrhom.
Dok je masa u završnici pesme padala u trans, na ekranu postavljenom iza izvođačica moglo se videti kako je iz lansera ispaljena nuklearna raketa, koja ubrzo potom prelazi na drugi kraj planete, udara u severnoamerički kontinent i zatim sve eksplodira.