KIM AKTIVIRAO "NUKLEARNI OKIDAČ"! Nema više povlačenja, Amerika, Japan i Južna Koreja u PANICI! (FOTO)
Proba raketa Severne Koreje u ponedeljak bila je zapravo vežba testiranja spremnosti nuklearnih snaga, navode lokalni mediji.
Incident je izazvao uzbunu širom regiona nakon što je nekoliko balističkih projektila kratkog dometa lansirano u blizini Pjongjanga i letelo oko 450 kilometara pre nego što su pali u vode između Korejskog poluostrva i Japana.
Međutim, glavna svrha vežbe bila je da se "pokaže pouzdanost, superiornost, moć i različita sredstva" nuklearnih snaga zemlje i sistema Haekbangašo koji služi kao "jasan signal upozorenja neprijateljima" Severne Koreje, navodi Pjongjang Times.
Haekbangašoe sistem, što znači "nuklearni okidač“, uključio je manevar trupa u "kontranapadni položaj" koji je imao za cilj "značajno jačanje kapaciteta za brzi protivnapad državnih nuklearnih snaga".
Severna Koreja je lansirala rakete iz najmanje četiri lansirne rakete koje su ispalile jednu salvu na ostrvo udaljeno 355 kilometara, izvestio je američki Pomorski institut .
Severnokorejski lider Kim Džong Un je, kako se izveštava, nadgledao vežbu, do koje je došlo kada su SAD i Južna Koreja započele kombinovanu zajedničku vežbu u vazduhoplovnoj bazi Kunsan, koja je počela 12. aprila i očekuje se da će se završiti 26. aprila. On je navodno uporedio sistem naoružanja sa "pucanjem iz snajperske puške".
Južnokorejski združeni štabovi tvrde da su svi izveštaji o takvoj preciznosti ili sposobnostima severnokorejskog sistema naoružanja verovatno preuveličani i da bi vojska Južne Koreje mogla da otkrije i presretne svako oružje.
Kako bi se borili protiv Severne Koreje Vašington, Tokijo i Seul su pristali na sistem razmene podataka o raketama u realnom vremenu, koji bi omogućio tim zemljama da nadgledaju lansiranja Pjongjanga, navodi Njuzvik .
Američka indo-pacifička komanda saopštila je da lansiranje "ne predstavlja neposrednu pretnju američkom osoblju ili teritoriji, ili našim saveznicima", naglašavajući umesto toga "destabilizujući uticaj programa ilegalnog naoružanja DNRK".
Lokalni mediji optužili su Ameriku i Južnu Koreju da izazivaju "ratnu groznicu" u regionu koja ima za cilj da stvori konfrontaciju protiv Severne Koreje i da je "izuzetno provokativnog i agresivnog karaktera".
-Događaj samo pokazuje da alijansa JK-SAD ima prevlast u vazdušnom domenu i dokazuje njašu sposobnost da odvratimo, odbranimo se i porazimo svakog protivnika - navodi se u saopštenju vazduhoplovnih snaga Sjedinjenih Država.
Glavni sekretar japanske vlade Jošimasa Hajaši rekao je novinarima da je Severna Koreja lansirala najmanje jednu balističku raketu koja je letela 245 kilometra na maksimalnoj visini od oko 50 kilometara. On je takođe rekao da raketne probe ugrožavaju mir i bezbednost Japana, regiona i međunarodne zajednice.
Severna Koreja se 2022. godine proglasila za državu sa nuklearnim oružjem i usvojila doktrinu koja ovlašćuje vojsku da pokrene preventivni nuklearni napad ako rukovodstvo zemlje utvrdi da je država ugrožena, navodi Udruženje za kontrolu naoružanja .
Kim je izjavio da nikada neće odustati od nuklearnog oružja niti pregovarati o bilo kakvoj denuklearizaciji, potvrđujući sumnje koje su mnogi stručnjaci i lideri imali godinama.