Severna Koreja tvrdi da demontira NUKLEARNI ARSENAL, ali satelitski snimci pokazuju NEŠTO DRUGO (FOTO/VIDEO)
Zapad u strahu
Satelitske slike prikazuju da Severna Koreja demontira postrojenja na svojoj lokaciji za nuklearna testiranja, ali stručnjaci kažu da one ne mogu otkriti da li je to prvi korak ka punoj denuklearizaciji ili pokušaj da se sakriju nuklearni kapaciteti od spoljnih posmatrača.
Pročitajte i:
U namere Severne Koreje se posumnjalo još više u sredu, kad je iznenada objavljeno da će lider ove istočnoazijske zemlje Kim Džong Un "ponovo razmotriti" da li će se susresti sa američkim predsednikom Donaldom Trampom u junu, ako SAD nastave da insistiraju na unilateralnoj denuklearizaciji.
Stručnjaci kažu da satelitske slike – uključujući one koje je snimila kompanija "Planet labs" 14. maja – pokazuju kako Severna Koreja uklanja neke strukture oko lokacije za nuklearna testiranja Pungje-ri.
- Trenutno izgleda da se demontiraju strukture na površinskom nivou. To bi bilo u skladu sa zatvaranjem lokacije, jer su vam potrebni inženjeri i radni timovi na licu mesta da pripreme i održavaju tu lokaciju – izjavio je za Rojters Skot Lafoj, analitičar satelitskih fotografija.
Među postrojenjima koja izgledaju porušena su inženjerska kancelarija, te objekti sa vazdušnim kompresorom koji je upumpavao vazduh u tunele u kojem su bombe detonirane.
-To je u potpunosti u skladu sa zvaničnim severnokorejskim medijskim izveštajima da se preduzimaju "tehničke mere" povezane sa zatvarajem lokacije – izjavio je stručnjak za kontrolu oružja Frank Pabijan.
Severna Koreja je saopštila da planira da iskoristi eksplozive da sruši tunele, da "potpuno" blokira ulaze u tunele, da ukloni objekte za posmatranje testova, istraživačke institute i stražarske objekte. Ograničeni broj stranih medija pozvan je da prati ceremonijalno zatvaranje lokacije između 23-25. maja (zavisno od vremena), ali trenutno nijedan međunarodni inspektor, što je neke stručnjake navelo da posumnjaju da Severna Koreja želi da sakrije detalje svojih nuklearnih sposobnosti.
- Severna Koreja možda deluje da je velikodušna u održavanju ovog događaja, ali ovde je u stvari reč o lokaciji za testiranje – što je cev pištolja koja se puši. Izgleda da pokušavaju da izbrišu svaki dokaz nuklearnih sposobnosti koji imaju – ocenio je Suh Kune Jul, profesor inženjeringa nuklearnih energetskih sistema na Nacionalnom Univerzitetu Seul.
U saopštenju koje je objavljeno 16. maja, prvi zamenik severnokorejskog ministra spoljnih poslova Kim Kje Gvan oštro je kritikovao američke zvaničnike, a posebno bezbednosnog savetnika Džona Boltona, što ukazuje da bi šema za denuklearizaciju Severne Koreje bila – Libija. Bolton je, naime, predložio da Tramp i Kim naprave dogovor sličan onom koji je doveo do prebacivanja određenih delova libijskog nuklearnog programa u SAD 2004. Kako podseća Rojters, lidera Libije Moamera el Gadafija su 2011. uhvatili i ubili pobunjenici, podržani vazdušnim napadima NATO snaga.
Stručnjaci smatraju da Severna Koreja predlaže dugogodišnju generalnu obavezu denuklearizacije Korejskog poluostrva, što bi moglo da traje godinama, čak i u najboljim uslovima.