KRAJ SEZONE POŽARA NIJE NI BLIZU: Milioni hektara šume izgoreli, a naučnike posebno brine jedna stvar
Letnji šumski požari već su prouzrokovali rekordna emitovanja CO2 u ruskoj sibirskoj regiji Jakutiji, a sezona požara potrajaće nedeljama, objavila je u sredu evropska agencija Kopernikus.
Stručnjaci strahuju da bi požari, izazvani vrućinama, mogli da otope permafrost i oslobode još više ugljen-dioksida koji se nalazi u smrznutoj tundri.
Ovogodišnji požari do sada su u Jakutiji progutali više od 4,2 miliona hektara, a dim je ove nedelje stigao sve do Severnog pola.
Kompanija Delez Srbija donirala UNICEF-u sredstva za modernizaciju i opremanje neonatalnih jedinica u Srbiji
GRČKA UVODI POLICIJSKI ČAS I ZABRANU MUZIKE: Hitne mere danas stupaju na snagu, dva ostrva na udaru
TAJFUN PONOVO PRETI KINI: Proglašena vanredna situacija, evakuisano desetine hiljada ljudi (FOTO/VIDEO)
Emisije štetnih gasova od juna iznose više od 505 megatona ekvivalenta ugljen-dioksida, procenjuje Kopernikus, program EU za posmatranje Zemlje.
To je već više od prošlogodišnjeg rekorda od ukupno 450 megatona za celu požarnu sezonu, rekao je naučnik Kopernikusa Mark Parington.
Jakutija se nalazi u severoistočnom Sibiru i najveća je ruska regija poznata po tundri i oštrim zimama. Da je nezavisna, bila bi osma najveća zemlja na svetu.
Iako su šumski požari deo prirodnog šumskog ciklusa u tom području, naučnici su zaprepašćeni razmerama i intenzitetom požara poslednjih godina.
To se podudara sa jakim zagrevanjem Arktika gde prosečne temperature rastu više od tri puta brže nego u ostatku sveta.