SIROČIĆI SA TITANIKA KOJI SU PREŽIVELI NESREĆU: Otac ih tajno odveo u Ameriku, a onda dao svoj život za njihove (VIDEO)
Na Titanik se ukrcao pod lažnim imenom Luj Hofman, a decu je prijavio kao Lola i Momona.
Poznati su kao siročići sa Titanika. Majkl (4) i Edmond (2) Navratil bili su jedina deca koja su preživela potonuće američkog broda 15. aprila 1912. Spaseni su nakon što ih je u čamac ukrcao otac koji se utopio. Njihova majka nisu znala gde se ona nalaze.
SNAŽAN ZEMLJOTRES POGODIO NIKARAGVU: Treslo se žestoko, ljuljalo se i u Kostariki
JEZIV SNIMAK KAMERE! TINEJDŽER (14) UBIJA DEVOJČICU (4): Bacio eksploziv na prozor njene kuće, dete preminulo do bolnice! (VIDEO)
BAJDEN NAZVAO TRAMPA LAŽOVOM I PRETNJOM PO SAD! "Ovo je istina, mi ljudi smo izdržali i pobedili"
Majkl i Edmond Navratil bili su poreklom iz Francuske, a nakon tragedije javnost ih je upoznala kao siročiće sa Titanika. Kako su završili na brodu? Nakon što su se njihovi roditelji razveli 1912. godine, starateljstvo je dobila njihova majka Marsel.
Ona je dozvolila suprugu da sa decom provede Uskrs, a on je tu priliku iskoristio da sa njima, bez mačinog znanja i dozvole otputuje u Ameriku. Na Titanik se ukrcao pod lažnim imenom Luj Hofman, a decu je prijavio kao Lola i Momona. Putovali su u drugoj klasi.
Poslednje reči oca sinu
Majkl je uspeo da spase decu tako što ih je stavio u poslednji čamac za spasavanje. Stariji sin seća se šta mu je otac poslednje rekao: „Dete moje, kada majka dođe po vas, a sigurno će doći, reci joj da sam je jako voleo i da je još volim. Reci joj kako sam očekivao da će poći za nama i da ćemo srećno zajedno živeti u miru i slobodi u Novom svetu“.
Majkl junior se prisetio i dana na Titaniku:
„Sećam se da je brod izgledao veličanstveno. Moj brat i ja smo se igrali na palubi i bili smo oduševljeni što putujemo njime. Ne sećam se da sam bio uplašen, baš naprotiv, bio sam uzbuđen što ću se voziti u čamcu za spašavanje. Pored nas je sedila ćerka američkog bankara koja je uspela da spase i svog psa. Nikome to nije smetalo“.
Nakon spasavanja, niko nije znao čija su oni deca. Za tren su postali medijska senzacija. Znali su samo francuski jezik, pa je privremeno o njima brinula putnica iz prve klase Maragret Hejs, koja je poznavala ovaj jezi, a koja je živela u elitonom delu Menhetna. Vlasti su pokušavale da pronađu rodbinu dečaka, ali su im lažna imena otežavala posao.
Majka ih slučajno pronašla
Majka Marsel videla je njihovu fotografiju na naslovnoj strani i u novinama i odmah se uputila u Ameriku. Pronašla ih je mesec dana nakon tragedije i odmah se sa njima vratila u Francusku. Majkl je doktorirao i postao profesor psihologije. Ceo život proveo je u Monpeljeu, umro je 2001. u 92. godini.
Edmondo je radio kao arhitekta. Služio je u francuskoj vojsci u Drugom svetskom ratu, zarobili su ga, pa je nakon rata oboleo i umro 1953. u 43. godini. Majklova ćerka Elizabeta objavila je knjigu „Deca Titanika“ u kojoj je iznela priču o ocu, stricu i dedi.