INFLACIJA JEDE KUĆNI BUDŽET: Kupci u Srbiji najviše troše na OVE tri namernice, a one prve po rastu CENA
Ono o čemu se kod nas najviše raspravlja poslednjih nedelja svakako je povećanje cena osnovnih namirnica, poput ulja.
Osim hrane, primetno je poskupljenje goriva, ali i nekih računa.
Verovatno i vi, kao i većina ljudi danas, često imate utisak da se rashodi iznova i iznova gomilaju, te da je sve teže ispratiti silne račune i cene, čak i ako vam je zarada "solidna".
DA LI ĆE SKOČITI CENA STRUJE? Evo šta su o tome rekli iz EPS-a, početkom naredne godine biće KRITIČNO
NOVA PRAVILA ZA ULAZAK U SAD! Ukoliko želite da putujete ovo će vam biti potrebno (FOTO)
DA LI ĆE SRBIJA OSTATI BEZ VAŽNE NAMIRNICE? Poljoprivrednici zabrinuti - zbog korone smanjena proizvodnja
Ne varate se, cene u svetu divljaju već mesecima, a inflacija je zahvatila i najrazvijenija tržišta, odnosno gotovo sve vrste proizvoda/usluga. Pritom, mnogima je plata ista kao i pre krize, ako ne i smanjena.
Kako smo nedavno pisali, u Srbiji su za mesec dana na rast inflacije najviše uticale ove tri stvari: skok svetskih cena energenata, slabija poljoprivredna sezona zbog suša letos i rast cena neprerađene hrane.
Povodom različitih interpretacija o kretanju inflacije u drugoj poloivini 2021, iz NBS-a predočavaju da prosečna inflacija u Srbiji u periodu od januara do septembra iznosi 3 posto, u odnosu na isti period prošle godine.
Ono o čemu se kod nas najviše raspravlja poslednjih nedelja svakako je povećanje cena osnovnih namirnica, poput ulja. Neke domaćice kažu da im je sada "maltene svejedno da li će kupiti maslinovo ili suncokretovo ulje" za svakodnevno kuvanje, jer je cenovna razlika među njima sve manja, pri čemu se ulje masline svakako bolje kotira na tržištu hrane.
Međutim, primetno je da su poskupele i neke druge usluge, odnosno neesencijalni proizvodi, poput odeće/obuće. Jedna naša čitateljka se nedavno i uverila u to, kada je od prodavačice saznala da određene čizme, koje se prave i plasiraju svake sezone, ove godine imaju "novu cenu", zbog otežane nabavke sirovina i poskupljenja materijala.
A tu je i gorivo, koje je osetno poskupelo. Kako je u Srbiji i Beogradu iz dana u dan sve više vozača, kojima je auto glavno prevozno sredstvo, pretpostavljamo da im ova stavka značajno utiče na kućni budžet.
Pitali smo 3 naše sugrađanke na šta one i njihove porodice troše najviše para ovih dana, i šta im se čini da je najviše poskupelo u poslednje vreme.
- Ja najviše pažnje obraćam na cene u prehrambenim radnjama, jer spremam kod kuće sva tri obroka, za decu, mene i supruga. Deluje mi da tu cene najviše variraju, i baš sam juče komentarisala sa bližnjima koliko je sve poskupelo. Ono što mi je baš "zaparalo" oči jeste cena kafe, koja na akciji košta 150 dinara (100 grama), inače je 170 dinara. Jutros sam kupila 200 grama domaće kafe i platila blizu 300 dinara. Takođe, ulje i meso su za moj pojam značajno poskupeli - priča nam K. V. (30) iz Beograda.
Dodaje da je danas luksuz kupiti i banane, budući da je kilogram platila 160 dinara.
- Najviše para nam odlazi na komunalije, koje su generalno sve skuplje. Takođe, kao četvoročlana porodica, najviše dajemo za hranu. Primećujemo naravno da je i gorivo poskupelo, mi koristimo dizel, tako da... Generalno su poskupele sve neke svakodnevne stvari, poput kafe, ulja. Mleko i jogurt uvek kupujemo na akciji, mada su i te akcijske cene sada veće. Špagete su takođe poskupele, zatim kukuruzno brašno, kada je reč o određenim brendovima - kaže J. M. (33).
Dodaje da je poskupela i kućna hemija, ali da to, ipak, traje duže.
- Meso je znatno poskupelo, posebno junetina, ali i piletina. Govorim o svežem mesu. Doduše, neke kobasice su pojeftinile, verovatno zbog veće konkurencije među proizvođačima. I kada pričam s ljudima oko sebe, zaključak je da svi najviše trošimo na hranu i gorivo - dodaje naša sugrađanka i navodi da, prema njenom mišljenju, odeća nije poskupela, barem tamo gde ona kupuje.
S. L. (60) iz Beograda nam kaže da je najviše poskupelo meso, pre svega junetina, koja je sada skoro 1.000 dinara, kao i suhomesnato. -Znamo već za ulje, kafu, a primećujem da mi na budžet utiče i poskupljenje smrznutog povrća-.
- Na hranu najviše trošim mesečno. Povrće je jako skupo, posebno paradajz, kao i voće, sirevi - zaključuje S. L.