"SMRTNA" ZA EVROPSKI PUT: Brisel sutra šalje signal "diktatoru" sa Bosfora
Evropski parlament hoće da zamrzne "neiskrene" pregovore o učlanjenju sa Turskom, o tome se glasa na sutrašnjoj sednici, a ukoliko Turska ponovo uvede smrtnu kaznu, to bi definitivno značilo kraj pregovora sa EU, navodi "Dojče vele" (DW).
- Hteli smo da posetimo potpredsednika partije HPD koji se nalazi u zatvoru i to u samici. Zatvor se nalazi severno od Istanbula u pravcu granice sa Bugarskom. Ali nekoliko stotina metara pre cilja zaustavila su nas policijska vozila. Policajci naoružani mašinkama jasno su nam stavili do znanja da ne možemo dalje - izvestio je tokom debate u Strazburu socijaldemokrata Arne Lic.
Ovaj evroparlamentarac konstatovao je "masovna otpuštanja, zatvaranje novinskih agencija, zabranu rada 375 nevladinih organizacija".
- Svim kritičarima vlade u međuvremenu preti opasnost da budu uhapšeni - naveo je Lic.
DW navodi da je (predsedniku Turske Redžepu Tajipu) Erdoganu zapanjujuće brzo uspelo da uguši otpor u redovima vojske, da je dosadašnja ravnoteža moći i vlasti uništena i da je, za Lica, Turska već postala diktatura.
- Strpati opoziciju u zatvor i oduzeti joj pravo glasa, isključiti medije i minirati civilno društvo - sve su to znakovi, koji definišu pojam diktature - rekao je Lic.
Navodi se da je poverenica za pitanja Turske u Evropskom parlamentu Kati Piri protekle sedmice htela da se sastane sa predstavnicima turske Vlade u Ankari, ali je morala da otkaže svoje putovanje, jer turska strana nije htela s njom da razgovara.
ŠVEDSKI NOVINARI UHAPŠENI U TURSKOJ! Snimali su ono što NIKAKO nisu SMELI!
DW navodi da to ne čudi s obzirom na ledeni doček, koji je prethodno doživeo nemački šef diplomatije Frank-Valter Štajnmajer.
Sada se Kati Piri zalaže za zamrzavanje pregovora o učlanjenju sa Turskom.
Nemački radio ju je pitao "misli li ona da s tim može da ostavi utisak na predsednika Erdogana?", a poslanica iz redova socijaldemokrata, koja dolazi iz Holandije, odgovorila je da "ne misli" i da "nema takvih iluzija".
DW navodi da među poslanicima u Evropskom parlamentu postoji široki konsenzus da se zamrznu pregovori sa Turskom. S tim se slažu i konzervativci i socijaldemokrati i zeleni.
Pa ipak, šefica Kluba poslanika Zelenih u EP stravstveno pledira da se i dalje traži dijalog sa Turskom.
- Ne smemo srušiti sve mostove sa Turskom - ocenjuje šefica Zelenih. Drugi poslanici smatraju ovaj stav preblagim.
- Pregovori o učlanjenju Turske u EU su već godinama neiskreni - izjavio je liberal Aleksander fon Lambsdorf.
A šef Kluba poslanika liberala u Evropskom parlamentu Gij Ferhofstat ukazuje da je EU suočena sa gubitkom poverenja ako nastavi gajiti "iluziju pregovora o učlanjenju sa jednim sve autoritarnijim sistemom".
DW ocenjuje da, koliko god da je Evropski parlament odlučan da zamrzne pregovore o učlanjenju, vlade članica EU će o tome odlučivati tek na samitu u decembru. O tome kakvo je njihovo raspoloženje, govori izjava Visoke predstavnice za spoljnu politku i bezbednost EU Federike Mogerini. Ona je upozorila na opasnost okončanja pregovora o učlanjenju, rekavši da bi EU na taj način izgubila mogućnost uticaja na Tursku.
DW navodi da iza toga stoje geopolitički interesi i razlozi. Turska je kao članica i partner u NATO važna za stabilnost na Bliskom istoku i Evropi i ima interes da se pridržava dogovora o izbeglicama.
ERDOGAN: Šangajska petica alternativa za članstvo u EU
Vlade zemalja članica EU odlučuju pre svega pragmatično - Erdogan im je potreban, koliko god se ponašao diktatorski. Pa ipak, "crvena linija" je jasno definisana: Ukoliko Turska ponovo uvede smrtnu kaznu, to bi značio kraj pregovora sa EU. Do tada se vlade zemalja članica EU uzdaju u princip nade.
A Evropski parlament će sutra na sednici u Strazburu glasati o zamrzavanju pregovora o učlanjenju sa Turskom, naglašavajući da se na prvo mesto ipak moraju staviti evropske vrednosti, demokratija i pravna država, zaključuje DW.