Snimljen trenutak pada aviona u Litvaniji - Letelica se srušila na stambenu zgradu dok se eksplozija širila nebom, a ovo su mogući razlozi (VIDEO)
Sigurnosne kamere snimile su trenutak pada aviona DHL-a nedaleko od aerdroma u Litvaniji. Avion, sa četiri člana posade, srušio se jutros u 5.30 časova po lokalnom vremenu u stambenom kvartu u Viljnusu, nekoliko kilometara od piste.
Na snimcima koji kruže društvenim mrežama, vidi se kako se avion priprema za sletanje. Na nebu se vide svetla aviona i kako polako snižava visinu. A onda u jednom trenutku samo se vidi stravična eksplozija i bljesak koji je osvetleo nebo.
Podsetimo, u padu je stradao jedan član posade, dok su preostala tri izvučena sa povredama iz letelice i prebačeni su u bolnicu. Avion je klizao nekoliko stotina metara pre nego što je udario u stambenu zgradu.
Prema navodima zvaničnika, 12 osoba koje su bile u objektu u trenutku udara su izvučeni živi i zdravi.
Uzrok pada aviona i dalje nije poznat i istraga je u toku. Kruže brojne teorije o tome šta je prethodilo padu, a prema rečima vlasti, nije isključena ni mogućnost terorističkog napada.
- Jedan od članova posade pronađen je bez znakova života - rekao je Vilmantas Vitkauskas, šef državnog Centra za krizne situacije. Vitkauskas je rekao da je prerano donositi bilo kakve zaključke o tome šta je izazvalo nesreću i da se okolnosti i uzroci istražuju.
U ovom trenutku nema naznaka da je padu aviona prethodila eksplozija u letelice. Veruje se da je avion pao usled tehničkog kvara ili ljudskog faktora. Međutim, nije isključena ni opcija da je u pitanju teroristički akt, pišu lokalni mediji.
- Ovo je jedna od verzija pada, koja će biti istražena i proverena. Mnogo je posla pred nama. Prikupljanje dokaza može da potraje celu nedelju, neće biti brzih odgovora - rekao je Paulauskas.
Pad aviona je izuzetno retka, ali tragična pojava koja izaziva velike zabrinutosti. Postoji nekoliko različitih faktora i razloga zbog kojih avioni mogu doći do nesreće i eventualno pasti. U nastavku su najčešći uzroci:
1. Tehničke greške
Tehničke greške, kvarovi ili oštećenja na avionu mogu biti uzrok pada aviona. Avioni su složena tehnološka sredstva koja se oslanjaju na veliki broj sistema, kao što su motori, navigacija, električni sistemi, hidraulični sistemi i mnogi drugi. Kvar na jednom od ovih sistema može dovesti do nesreće, posebno ako nije brzo otkriven i ispravljen.
Kvar motora: Iako savremeni motori aviona često imaju mogućnost da rade sa jednim motorom u slučaju kvara, ozbiljni problemi sa motorima mogu ugroziti bezbednost, naročito u fazi uzletanja ili sletanja.
Kvar na električnim ili navigacionim sistemima: Problemi sa upravljanjem ili kontrolom aviona mogu nastati zbog kvara na elektronskim sistemima, što može ometati sposobnost pilota da pravilno upravlja avionom.
2. Loši vremenski uslovi
Loši vremenski uslovi su jedan od najčešćih uzroka nesreća u avijaciji. To uključuje oluje, jake vetrove, snežne padavine, maglu, gromove i druge nepovoljne vremenske uslove koji mogu ometati let aviona.
Turbulencija: Jaka turbulencija može dovesti do gubitka kontrole nad avionom. Iako moderna avijacija često minimizira rizik od turbulencija, ekstremne vremenske prilike ponekad mogu izazvati nesreće.
Iced-over wings: Na niskim temperaturama, taloženje leda na krilima aviona može uticati na aerodinamične osobine aviona, što može izazvati gubitak podizanja ili kontrolu.
3. Ljudski faktor (Greške pilota)
Ljudski faktor, posebno greške pilota, i dalje je jedan od vodećih uzroka nesreća u avijaciji. Piloti, uprkos opsežnoj obuci i obaveznoj proveri, mogu napraviti greške tokom upravljanja avionom, što može dovesti do nesreće.
Greške u navigaciji ili komunikaciji: Greške tokom upravljanja letom, loše procene tokom uzletanja i sletanja, ili problemi u komunikaciji sa kontrolom leta mogu dovesti do nesreće.
Pogrešna procena vremenskih uslova ili situacije u avionu: Nepravilno reagovanje u slučaju tehničkog problema ili pogrešna procena u slučaju loših vremenskih uslova može imati ozbiljne posledice.
4. Kvarovi na opremi i nedostatak održavanja
Iako su savremeni avioni vrlo pouzdani, svaki propust u održavanju ili inspekcijama može dovesti do problema tokom leta. Na primer, neregularni kvarovi na delovima aviona mogu izazvati nesreće.
Problemi sa avionikom (sistemi za navigaciju i komunikaciju): Ako avioni nisu pravilno održavani, to može izazvati kvarove na ključnim sistemima koji podržavaju bezbedan let.
Nedostatak inspekcija i popravki: Zakasnele ili nedovoljne popravke mogu povećati rizik od kvara ili oštećenja tokom leta.
5. Sabotaže i terorizam
Iako izuzetno retko, teroristički napadi, sabotaže ili drugi oblik nasilnog delovanja na avionima mogu dovesti do nesreća. Poznati primeri uključuju otmice aviona i ciljanje aviona eksplozivnim uređajem.
6. Uticaj ptica (Bird strikes)
Ponekad ptice mogu uleteti u motor aviona, posebno tokom uzletanja ili slijetanja, što može izazvati ozbiljan kvar motora. To je poznato kao "bird strike" iako, u većini slučajeva, avioni imaju sistem za izbegavanje ovih nesreća.
7. Greške u dizajnu aviona
Iako avioni prolaze kroz rigorozne testove pre nego što postanu komercijalni, vrlo mali broj nesreća može biti uzrokovan greškama u dizajnu aviona ili proizvodnim procesima. Takve greške se obično otkrivaju brzo i omogućavaju popravke ili povlačenje određenih modela aviona iz upotrebe.
8. Zagađenje vazduha i aerodinamičke promene
U veoma retkim slučajevima, promene u vazdušnim uslovima koje nisu bile predviđene mogu izazvati gubitak kontrole nad avionom. Takođe, oštećenja na strukturi aviona zbog zagađenih uslova, kao što je taloženje prljavštine na krilima, može smanjiti efikasnost aviona