JOŠ JEDAN NOŽ U LEĐA UKRAJINI! Šolc uništio snove Zelenskog - Ništa od ulaska u NATO, možda tek za 30 godina
Jalovi su pokušaji Sjedinjenih Američkih Država da približe Ukrajinu NATO-u i uvedu je u Alijansu – sudeći bar prema rečima nemačkog kancelara Olafa Šolca koji veruje da Kijev neće postati član Severnoatlanstkog saveza na sledećem julskom samitu, već ni u narednih 30 godina.
- Rešenja se ne očekuju u bliskoj budućnosti, to je moguće u narednih 30 godina - rekao je Šolc tokom razgovora sa građanima, a prenele su RIA Novosti.
Šef Vojnog komiteta NATO-a, admiral Rob Bauer, kazao je u martu da je pitanje članstva Ukrajine u Alijansi odlučeno, ali da su u toku razgovori o tome "kada će se to dogoditi i šta će za to biti potrebno".
Ukrajina je zvanično podnela zahtev za pridruživanje NATO-u u septembru 2022. godine. Iako je američki državni sekretar Entoni Blinken ponovio ovog meseca da će "Ukrajina postati članica NATO-a nekada u budućnosti", Alijansa je do sada odbijala da se obaveže na određeni vremenski period ili da obezbedi jasan put za pristupanje Kijeva.
Nade Zelenskog ubrzo je srušio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavivši da je punopravno članstvo Ukrajine u Alijansi nemoguće tokom oružanog sukoba.
Stalna predstavnica SAD u Alijansi Džulijan Smit rekla je krajem aprila da će Zelenski biti pozvan na samit NATO koji je planiran u Vašingtonu u julu, a na kome će upravo pitanje Ukrajine biti u fokusu. To ipak, kako je ona rekla, ne znači da se očekuje da će Kijev na nekom budućem samitu postati član ovog vojnog saveza.
Zašto NATO ne prima Kijev u članstvo objasnila je svojevremeno i je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova. Ukoliko bi Ukrajina postala članica ove teritorije, sve članice, uključujući i Poljsku koja pretenduje na njene zapadne teritorije, morale bi da priznaju postojeće ukrajinske granice.
- Pseudosaveznici sa Zapada komadaju svoju žrtvu koju su donedavno nazivali prijateljem, partnerom, mladom demokratijom - navela je tada Zaharova.
Za prihvatanje novih zemalja u vojni blok, koji predvode SAD, potrebna je jednoglasna saglasnost svih članica. A uz mađarskog premijera Viktora Orbana i slovački premijer Robert Fico već ranije je najavio da njegova država to neće odobriti.
- Slovačkoj je potrebna neutralna Ukrajina. Naši interesi će biti ugroženi ako ona postane članica NATO-a, jer će to biti povod za veliki svetski sukob - objasnio je slovački premijer.
Izvor: Srbija Danas/RT Balkan