"SRPSKI" GRADOVI U SVETU - Da li nas u Čikagu stvarno ima MILION i koji grad u Turskoj je PUN SRBA?
Srpski jezik govori se u različitim krajevima sveta, a u pojedinim grupe naših zemljaka su nisu male.
Nije neobično kada u centru Beča, u Marijehilfer štrase čujete stariju gospođu kako gunđa na našem jeziku.
Lako možete da nabasate i na Srbina usred Istanbula, koji će biti presrećan da sa vama malo osveži znanje srpskog, iako je bar treća generacija koja živi u Turskoj.
USPELA AKCIJA PRED MEČ “ORLOVA” - MOZZART DONIRA MILION DINARA ZA LEČENJE MALE VANJE Humanitarna inicijativa Fudbalskog saveza Srbije, Grada Beograda i kompanije Mozzart izazvala veliku pažnju javnosti
"BOJSI U SRBIJI DOČEKAN KAO HEROJ" Glumac za poznati britanski list sa oduševljenjem pričao o Srbiji (FOTO)
SASLUŠANA UČITELJICA IZ NOVOG PAZARA: Ispred zgrade policije puna podrška - prvog dana škole puštala bošnjačku himnu
Neki od gradova u kojima su Srbi velika zajednica: Čikago, SAD Mada Srbi preteruju sa tim da ih u Čikagu ima milion, i prvi je na umu kao naš grad na američkom kontinentu, nije ni problem pronaći zemljaka, sa skoro 200.000 prijavljenih prema informacijama na poslednjim popisima.
Ukoliko pitate Turke koje gradove bi trebalo da obiđete, pretpostaviće da je Bursa zanimljiva opcija: "To je grad pun Srba."
Četvrti grad po broju stanovnika u Turskoj čuven je po ljudima koji su došli iz balkanskih zemalja i mentalitet u ovom gradu je tako i obojen.
Istanbul, Turska U Turskoj zapravo živi čak devet miliona ljudi srpskog porekla, a čak tri miliona je u Istanbulu, podaci su sa "Vikipedije". Beč, Austrija Posle Austrijanaca, u Beču živi najviše Srba, naveo je Tanjug podatke iz bečkog Statističkog godišnjaka. U 2015. godini, stanovništvo Beča činili su državljani 181 države, a nakon Austrijanca (72,6) u austrijskom glavnom gradu je najviše državljana Srbije (4,1).
Slede Turci, Nemci, Poljaci i Rumuni. Toronto, Kanada Većina kanadskih doseljenika su ekonomski migranti, a u ovoj zemlji pretpostavlja se da ima oko 300.000 Srba, a čak trećina je, prema poslednjim popisima, u Torontu.
Sentandreja, Mađarska Srbi su se u varošicu na Dunavu naselili bežeći od Turaka. Vlast u Sentandreji dugo su držali Srbi, čak i kada su bili u znatnijoj manjini. Od osam hiljada koji su 1690. godine praili Arsenija III Čarnojevića, ostalo je samo nekoliko desetina, ali u mestašcu je mnogo srpskih uspomena. Saborna crkva u Sentandreji je glavni i najeveći pravoslavni hram u njoj.