KAKO JE JELJCIN IZDAO HEROJA SSSR-a: Sovjetski predsednik ostavio avganistanskog kosmonauta na nemilost talibanima
Nevolje su nastale kada su Sovjeti napustili Avganistan, a talibani počeli da osvajaju vlast
Koliko će Rusija primiti izbeglica iz Avganistana zasad još nije određeno, ali se zna da je u Moskvu vojnim transportnim avionima već prebačena grupa od 500 osoba iz Kabula.
AMERI "PRODALI" AVGANISTANSKE SARADNIKE TALIBANIMA: Nesrećni ljudi na korak od toga da izgube glavu
JEZIVO! Novinar objavio snimak sa aerodroma u Kabulu nakon jučerašnjeg pokolja! (VIDEO)
SCENA OD KOJE ĆE VAM POTEĆI SUZE: Avganistansku decu sačekalo prelepo iznenađenje u Južnoj Koreji (FOTO)
Među njima su i Avganistanci koji imaju rusko državljanstvo. Rukovodstvo avganistanske dijaspore u Moskvi molilo je da se dozvoli dolazak onima koji su nekada završili fakultete na ruskim univerzitetima jer oni mogu najlakše da nađu posao, znaju jezik i imaju profesionalna znanja.
Ovih dana neki ruski mediji su se prisetili kako je vlast u vreme Jeljcina brzo zaboravila svoje saveznike u Avganistanu. U tadašnju Rusiju nije mogao da dođe čak ni prvi avganistanski kosmonaut Abdula Ahad Momanda.
Naime, da bi pokazali kako žele da podignu ne samo standard nego i naučni nivo Avganistana, Sovjeti su Momanda 29. avgusta 1988. poslali u kosmos na "Sojuzu TM-6", koji je zajedno bio u kosmičkoj letelici sa Vladimirom Ljahovim. On je u svemir poneo dva Kurana i avganistansku zastavu. Po povratku na zemlju odlikovan je ordenom heroja SSSR-a koji su dobijali svi kosmonauti. U Avganistanu su ga slavili, postao je i zamenik ministra civilnog vazduhoplovstva.
Nevolje su nastale kada su Sovjeti napustili Avganistan, a talibani počeli da osvajaju vlast. Za vreme službenog puta u Indiju Abdula Momand je saznao da su talibani zauzeli Kabul. Porodica kosmonauta je tada uspela da pobegne u Indiju, a on se obratio ruskoj ambasadi u Indiji i zatražio vize za sebe i porodicu. Ali bez obzira na to što je bio heroj SSSR-a i završio je najviše vojne akademije u Moskvi, Jeljcinovo rukovodstvo mu nije dalo odobrenje da dođe u Moskvu.
Obratio se Nemačkoj od koje je dobio politički azil. Prvi put se vratio u Avganistan tek 2014. godine kada je Bi-Bi-Si o njemu napravio dokumentarni film.
Danas Momanda (62) i dalje živi u Nemačkoj gde radi kao knjigovođa.
Vesti o dešavanjima u Avganistanu možete pročitati OVDE.