Šta ako propadne Prespanski sporazum? Postoji više OPCIJA, neke su VEOMA OPASNE
Nimic je podsetio da je Prespanski sporazum rezultat napora koji su trajali četvrt veka, odnosno od potpisivanja Privremenog sporazuma dveju strana u jesen 1995. godine
Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija Metju Nimic, koji je dvadesetak godina posredovao u pregovorima Skoplja i Atine, upozorio je da bi propast Prespanskog sporazuma imala opasne posledice po obe strane, te da bi za postizanje novog dogovora bile potrebne godine.
„Ukoliko Prespanski sporazum ne stupi na snagu, posledice neuspeha će biti duboke i obe strane bi se mogle predomisliti u vezi sa mnogim stvarima oko kojih su se dogovorile. Mogu da predvidim više scenarija, od kojih su neki veoma opasni“, rekao je Nimic.
Takođe, izaslanik UN je rekao i da bi za novi sporazum Atine i Skoplja oko imena Makedonije bile potrebne godine, pošto bi se na pregovaračkom stolu ponovo našli svi oni problemi oko kojih su se dve strane već dogovorile, kao i da bi se novi pregovori vodili u potpuno drugačijim političkim okolnostima.
Nimic je podsetio da je Prespanski sporazum rezultat napora koji su trajali četvrt veka, odnosno od potpisivanja Privremenog sporazuma dveju strana u jesen 1995. godine.
Skoplje i Atina su se dogovorili da Makedonija ubuduće nosi naziv „Republika Severna Makedonija“, što su ratifikovali poslanici makedonskog Sobranja. Grčki parlament će raspravu o ovom dokumentu početi u četvrtak.