Šta je razlog vraćanja korone kod onih koji su ozdravili? Nije ponovna zaraza već postoje druga dva scenarija
Kako bi razotkrili razloge ponovne pojave bolesti, južnokorejske zdravstvene vlasti sprovode čitav niz testova i pregledaju različite scenarije.
Južna Koreja beležisve veći broj osoba oporavljenih od Kovida-19 kod kojih se virus ponovno javlja. To predstavlja nove zabrinutosti među naučnicimai zdravstvenim vlastima u zemlji koja je bila među najuspešnijima u svetu po "izravnavanju krive".
Do ovoga petka korejske zdravstvene vlasti identifikovalesu 163 pacijenta koji su nakon potpunog oporavka ponovno testirani pozitivni na virus korona. Broj se više nego udvostručio u otprilike nedeljudana, u poređenju sa 74 slučaja 9. aprila. Ti pacijenti predstavljaju za sada 2 posto od 7.829 pacijenata koliko ih je ukupno zabeleženou državi.
Kako bi razotkrili razloge ponovne pojave bolesti, južnokorejske zdravstvene vlasti sprovode čitav niz testova i pregledaju različite scenarije.
Humanost kao primer celoj Srbiji: Volonteri Meridiana pokazali koliko veliko srce imaju (FOTO)
DA LI JE KORONA BIOLOŠKO ORUŽJE? Ovo je prava istina o tome
VIŠE ŽRTAVA NEGO U DRUGOM SVETSKOM RATU: U Lombardiji više ljudi umrlo od pandemije, nego za vreme bombardovanja
Svetska zdravstvena organizacija rekla je prošlenedelje da istražuje to pitanje. Iako će potpunija analiza potrajati najmanje nekoliko nedelja, rani nalazi sugerišu da postoji više razloga. Korejski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (KCDC) sada razmatra scenarije koji bi mogli da staje iza ovog fenomena.
Kao najverovatnijinavode situaciju da uopštenije došlo do reinficiranja, već samo do reaktivacije preostalih čestica virusa u organizmu zaražene osobe. Ako pacijent nije razvio dovoljan imunitet, ili ako mu je nakon oporavka imuni sistem oslabio, čestice virusa koje prethodno na testiranju nisu mogle biti detektovanebi dobile svojevrstan zamah pa bi test opet bio pozitivan. Postoji i mogućnost da virus korona ima sposobnost mirovanja pre reaktivacije.
Druga mogućnost je da se prilikom testiranja prikupe mrtve čestice virusa koje više nisu zarazne ili prenosive, ali je test - pozitivan. Generalni direktor KCDC-a Džeong Eun-kyeong rekao je u petak da čestice virusa prikupljene iz organizama šestoropacijenata nisu bile u stanju dase umnože u izolaciji, što znači da su ili mrtvi ili premali.
Od petka najmanje 61 pacijent ima razvijene simptome, ali one blage. Neki pacijenti imaju u sebi žive viruse koji ih čine bolesnima. Prema šefu KCDC-a živi virus je takođe prenosiv, ali do sada nije zabileženosekundarno prenošenje kod ponovno zaraženih pacijenata.
Džeong je u petak rekao da se slučajevi ponovne zaraze otkriju u proseku 13,5 dana nakon oporavka. Najduži prijavljeni interval je iznosio 35 dana.
KCDC je takođe spomenuo pogreške u testiranju ili prikupljanju uzoraka kao potencijalne uzroke ove pojave. Budući da nema konačnih odgovora, vlasti za sada savetuju oporavljenim pacijentima da ostanu kod kuće dodatnedve nedelje i da nadziru simptome.
NAUČNICI SA KEMBRIDŽA: Korona virus nastao u septembru, ali ne u Vuhanu!
Za samo jedan minut, Merkelova je uspela da RASPAMETI SVET svojim VELIKIM ZNANJEM: Ovu su opasnosti koje nam prete (VIDEO)
KAKO DO NEMAČKOG PASOŠA? Vlada uvodi strožija pravila, a ovo su KLJUČNI KRITERIJUMI
CRNE SLUTNJE RUSKOG DOKTORA: Korona virus će postati naša svakodnevnica!
KLJUČAN FAKTOR U BORBI SA KORONOM: Putin pravi specijalan plan u rešavanju globalnog problema