ŠTA TI JE DEMOKRATIJA: Laži na Fejsbuku tri puta popularnije nego uoči predsedničkih izbora u SAD 2016.
Ukupan broj interakcija povezanih sa člancima objavljenim na "sumnjivim portalima" porastao je za fantastičnih 242 odsto
Dobro, prvo morate da znate da su Rusi krivi za sve. Izmislili su laganje pre postanka univerzuma, onda su masakrirali Indijance i ogradili preživele u rezervate, onda su osnovali CNN, onda su bez dozvole Saveta bezbednosti UN bombardovali silne zemlje širom sveta, onda su osnovali dobre i poštene Majkrosoft, Epl, Gugl, Amazon i Fejsbuk, dobre i poštene tehnološke gigante koji uopšte ne špijuniraju narod… Uh, ne, ne, nešto tu ne štima… Izgleda da su to Amerikanci, a ne Rusi...
ŠTA TO BEŠE MIR? Zaraćene strane nastavile da se bombarduju: Azerbejdžan artiljerijom po Jermenima od ranog jutra
AZERBEJDŽANSKI ĆORAK DO ĆORKA: U Stepanakertu pronađeno 670 neeksplodiranih granata (FOTO)
SAMO ŠTETA, NEMA KORISTI: Prekinuto ispitivanje vakcine protiv korone čuvene američke kompanije
E pa ti dobri i pošteni Amerikanci, sada i uz pridruženje delovanje drugih zapadnjačkih, evropskih "demokratija", optužuju Ruse nekoliko godina unazad za baš sve loše što se dešava u svetu, a prednjače u prozivanju "baćuški" da prave lažne vesti. Iako tu nema nikakvih realnih dokaza, nego uglavnom pretpostavki, iako svi na svetu lažu, a da nije ustanovljena ni nagrada za "najlažljiviju zemlju ili narod", Amerikancima ne smeta da optužuju druge za dezinformisanje čitave planete.
A upravo jedna američka kompanija prednjači u dozvoljavanju širenja lažnih vesti - više nego poznati i prebogati Fejsbuk fascinira koliko je demokratičan…
Naime, praćenje i reagovanje na portale koji objavljuju lažne vesti na Fejsbuku utrostručili su se od 2016. godine, kada su bili poslednji američki predsednički izbori, piše Biznis insajder. Ukupan broj interakcija povezanih sa člancima objavljenim na "sumnjivim portalima" porastao je za 242 odsto između treće četvrtine 2016. godine i treće četvrtine 2020. godine, pokazala je studija koju je objavio analitički centar Džerman Maršal Didžital iz Vašingtona.
Podela portala na loše i lošije
Među hiljadama takvih portala, na samo deset njih odnosi se više od 62 odsto interakcija. Istraživači su portale kategorisali na one koji "proizvode lažni sadržaj", poput Federalista, one koji objavljuju lažne informacije i "manipulatorske", koji objavljuju tvrdnje bez objave dokaza koji bi ih potkrepili, poput Breitbarta. Istraživači su zaključili da je broj članaka "koji proizvode lažan sadržaj" porastao za 102 odsto, a "manipulatorskih" za 293 odsto.
Dezinformacije će ubiti demokratiju
- Dezinformacije utiču na naš demokratski diskurs u meri da dugoročno prete našoj demokratiji - rekla je Karen Kornblu, direktorika GMF Digitala. Dodala je i kako ti portali maskirani u medije šire otvorenije i manipulativnije sadržaje nego u vreme oko izbora 2016. godine.
- U poslednje četiri godine izgradili smo najveću mrežu za proveru podataka nego bilo koja druga platforma, investirali smo u povećanje vidljivosti originalnog i informativnog izveštavanja i uveli smo promene koje omogućavaju da manje ljudi vidi lažne informacije i da su svesni da su to lažne informacije kad ih vide - odgovorili su iz Fejsbuka.