U SRBIJU STIŽE "KRVAVA KIŠA"! Svoj trag već ostavlja širom Evrope, evo kako izgleda i o čemu se zapravo radi
Velika količina saharske prašine koja je stigla je preko Sredozemnog mora u Evropu očekuje se od četvrtka i kod nas
Velika količina saharske prašine koja je stigla je preko Sredozemnog mora u Evropu očekuje se od četvrtka i kod nas.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/09/pjimage_11.jpg?itok=LVaY3NAx)
"SLIKAR SA STO STILOVA" Nenad je jedan od najtraženijih srpskih portretista u Americi, pogledajte zašto (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/27/korona_virus12.jpg?itok=Sqe2Lgqe)
LEPE VESTI STIŽU IZ KRALJEVA: Poslednji podaci kažu - nema preminulih, obolelo još 55 građana
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/09/136664860_10223738757205792_592270743013699011_o.jpg?itok=jKZRhFc0)
VAŽNO UPOZORENJE RHMZ: Sutra će biti kišovito, a u četvrtak nas očekuje VELIKI PREOKRET
Prašina je u subotu poslepodne prekrila središnju Francusku, Švajcarsku, južnu Nemačku i Austriju, piše portal Severeweather.eu, najavljujući da će se nastaviti severnije, odnosno istočnije. Do nedelje ujutro oblak s prašinom trebao bi stići do Beneluksa, Češke i Mađarske, a tokom dana preko Italije trebala bi stići i u naše krajeve.
Imajući u vidu da su današnje temperature za 10 do 15 stepeni više od proseka za ovaj deo godine i to zbog strujanja veoma tople vazdušne mase sa severa Afrike preko Mediterana, pa sa ovim strujanjem stižu i čestice peska iz Sahare, tako da narednih dana kiša koja bude padala, može da bude "žuta", "prljava" ili "crvena", odnosno "krvava" kako je zovu i može da sadrži čestice pustinjskog peska iz Sahare.
Ovo je potpuno prirodna i bezopasna pojava i uobičajena pri ovoj sinoptičkoj situaciji. Zbog aktuelne situacije, narednih dana u Nemačkoj će padati sneg sa česticama peska iz Sahare, pa će on ponegde biti crvenkast ili žute boje - kazao je Đorđe Đurić na Fejsbuk profilu.
Saharska prašina, poznata je i pod nazivom blatna kiša. Kiša koja ostavlja najčešće smeđe ili žućkaste tragove na površini ili izloženim objektima naziva se blatna kiša, a poznata je i kao žuta kiša, krvava kiša i obojena kiša.
Ona u Evropu stiže dva-tri puta godišnje, ali nije toliko opasana za avione koliko i vulkanska prašina, pa se ne očekuju smetnje u avionskom saobraćaju.
Šta je crvena ili krvava kiša
Crvena ili krvava kiša je meteorološka pojava koji sadrži čestice prašine crvene boje. One obično dolaze iz pustinja ili sličnih okruženja, a vruć vetar ih nosi kroz atmosferu stotinama ili hiljadama kilometara pre nego što prašina padne na tlo.
Te čestice padaju zajedno sa kišom dajući joj crvenkastu ili žućkastu boju.
- Ciklon se nalazi nad centralnim Mediteranom. U prednjem delu prema našim predelima struji veoma topao vazduh, koji je u sklopu južnog strujanja. Vazduh potiče sa severa Afrike i sadrži čestice peska iz Sahare. Kada ovaj vazduh prelazi preko Mediterana, kondezuje se i postaje bogat vodenom parom, pa se u našim predelima beleže ova crvena, odnosno žuta il obojena kiša i sneg - meteorolog Đorđe Đurić.
A padao je i žuti sneg
Fenomen crvene kiše zabeležen je u februaru 1954. godine, a iste godine, padao je žuti sneg na celom području Crne Gore i u mnogim mestima Srbije, te Bosne i Hercegovine. Dve godine kasnije, u junu, padala je žuta kisa u Istri, u Hrvatskom primorju i u Bosni.
To se desilo i 2018. godine u aprilu kada je našu zemlju pogodio snažan ciklon, poznatiji kao "Mediteranski uragan", koji je pokupio velike količine peska iz Sahare, a jako južno strujanje do Srbije, Crne Gore i regiona donelo veoma topao vazduh, ali i ''crvenu'' kišu koji u sebi sadrže čestice peska iz ove pustinje. Na tom putu došlo je do kondenzacije, nastali su oblaci, a samim i kiša. Tragovi kiše uglavnom su se mogli videti na automobilima, garderobi, prozorima, koji su uglavnom bili vidljivi nakon što se osuše, a u martu smo imali i "žuti" sneg u Ivanjici.
Ukoliko se budete pitali kako da skinete fleke i očistite tragove od ove kiše Iskusne domaćice savetuju da se prozori od peska iz Afrike najbolje čiste pomoću hladne vode, deterdženta, sirćeta i dobrog brisača za stakla. Ukoliko ovo poslednje nemate, stari trik sa novinskom hartijom i dalje može da posluži.
Iako su mrlje od peska veoma ružne, na odeći nisu tvrdokorne, te ih i obično pranje u mašini može skinuti. Ipak, najbolje je da ne dozvolite da se skore, već da ih, ako ste u mogućnosti stavite na pranje.