Strateški partneri u budućnosti: Pet zemalja ključnih za budućnost Rusije
Ruski uticaj sve veći širom sveta
Pažnja svetske javnosti usmerena je na složene odnose Moskve i Zapada, ali ne treba zaboraviti ni druge zemlje koje u velikoj meri utiču na budućnost Rusije, piše list „Tajm“. Partnerstvo s Pekingom veoma je važno za Moskvu, pored ostalog, i zbog zapadnih sankcija.
Horor u Nemačkoj: Migrant ubio petogodišnjeg dečaka iz Rusije
Putin udario na Alijansu: NATO je politički instrument SAD - nema saveznike, već samo VAZALE!
Autor teksta ne veruje da će ovo partnerstvo ikada prerasti u pravo prijateljstvo. Prema njegovim rečima, Kina rado trguje s Rusijom, ali je smatra suparnicom kada je reč o uticaju, posebno u Centralnoj Aziji.
Pored toga, Peking je zadovoljan postojećim stanjem stvari na svetskoj pozornici, dok Moskva, smatra autor, želi da ga promeni iz korena.
PUTIN progovorio o SNOUDENU: To što je on uradio je POGREŠNO!
Na drugo mesto po važnosti za Rusiju autor je stavio Japan. Koristi od saradnje s Tokijom su modernizacija industrije uz pomoć japanske tehnologije, kao i mogućnost da se stvori protivteža Kini. Ipak, na odnose Rusije i Japana senku baca spor koji se tiče Kurilskih ostrva.
Kada je počela operaciju u Siriji, Rusija je počela da igra značajnu ulogu u tom regionu. Bez obzira na to što se u Siriji Rusija našla na suprotnoj strani barikade sa Saudijskom Arabijom, države su uspele da se dogovore i da zaustave pad cena nafte, poguban za ekonomije obeju zemalja.
Iako je Rijad gotovo potpuno zadovoljan politikom Vašingtona, nema garancija da će tako biti i u budućnosti.
Uhapšen GLAVNI SAVETNIK premijera u TURSKOJ: Sumnja se da je u vezi sa TERORISTIMA
Odnosi Rusije i Turske bili su pomračeni incidentima koji su mogli da postanu i povod za rat, a kao primer autor navodi obaranje ruskog borbenog aviona iznad Sirije i ubistvo ruskog ambasadora u Ankari.
Ipak, usled pogoršanja odnosa Turske sa Zapadom, Ankara i Moskva imaju više razloga da teže bližim vezama: na primer, da grade gasovod "Turski tok".
Povod za nesuglasice ostaju pitanja o ulozi sirijskog predsednika Bašara el Asada i status kurdskih teritorija u Siriji.
Severna Koreja: SAD se spremaju za NUKLEARNI rat - Pretvorićemo ih u pepeo
Venecuelu, zahvaćenu krizom, autor je postavio na poslednje mesto svoje liste. On navodi da je krajem prošle godine državna naftna kompanije Venecuele, koja je vlasnik "Citgoa", "Rosnjeftu" dala 49,9 odsto akcija te američke naftne kompanije.
Ako Venecuela ne uspe da se izbori sa svojim dugovima u dogledno vreme, vrlo je verovatno da će "Rosnjeft" biti na korak do preuzimanja kontrolnog paketa akcija "Citgoa", a to će Rusiji omogućiti da preuzme kontrolu nad važnim naftnoprerađivačkim kapacitetima u SAD.