Švajcarska garda: Misteriozna elitna vojska RIMSKOG PAPE (FOTO)
Deluju naivno, ali...
Svakome ko poseti Vatikan zapne za oko uočljivi kontingent bezbednosnog osoblja u uniformama i oružjem iz XVI. veka. Iako snažno podsećaju na ljubitelje festivala Renesanse, radi se o visoko istreniranoj jedinici sastavljenoj od vrhunskih bivših švajcarskih vojnika.
Pročitajte i:
Papina Švajcarska garda je osnovana pre više od 500 godina, što je čini jednim od najstarijih vojnih jedinica na svetu. Osnovana je službeno 22. januara 1506. godine od strane pape Julija II., i u to vreme je zapravo bila plaćenička jedinica. U 14. veku, švajcarski borci bili su poznati kao jedni od najboljih vojnika u Evropi, poznati po svojoj sposobnosti da poraze daleko veće vojske. Švajcarski plaćenici su se dokazali boreći se između ostalog i za Sveto Rimsko Carstvo. Na neki način, njihov mali pečat s velikim rezultatima je bio preteča današnjih elitnih specijalnih snaga.
Papa Franja poslao važnu poruku hrišćanima celog sveta u ova teška vremena
Prvi veliki angažman Švajcarske garde i onaj koji je dokazao njenu snagu i sposobnost, dogodio se 6. maja 1527. godine. Vojnici Karla V, cara Svetog Rimskog Carstva, su za vreme pljačkanja Rima pokušali da upadnu u Baziliku sv. Petra. Tamo je relativno mali kontingent Švajcarske garde uspeo da odbije masovni napad dovoljno dugo da papa Kliment VII. pobegne kroz gotovo 1 kilometar dugi tajni prolaz u Paseto di Borđo do Kastel Sant Angelo, velike tvrđave u blizini.
Tamo je izdržao osam dana pre nego što se predao i nastavio pregovore. Gotovo 150 od 189 stražara koji su služili u to vreme su dali svoj život kako bi papa preživeo. Ovaj neverovatno hrabar čin, gde je smrt bila sigurna, definiše predanost garde da štiti Papu po svaku cenu - etos koji još uvek postoji i dan danas. Švajcarska garda je takođe najmanja vojna snaga na svetu, sa samo oko 110 do 125 vojnika i oficira koji služe u određenom trenutku.
Ovaj NEMAČKI KARDINAL je jedan od NAJMOĆNIJIH ljudi Evrope: Slušaju ga i Merkelova i Junker! (FOTO)
Osnovni zahtevi za ulaz u sastav garde su sledeći: kandidat mora imati švajcarsko državljanstvo, mora da bude muškarac, najmanje 170 cm visok, mlađi od 30 godina, sa odsluženim vojnim rokom u švajcarskoj vojsci i dobrim zaslugama. Takođe, mora biti katolik i imati završenu najmanje srednju školu. Sme se venčati ako ima napunjenih 25 godina, ima čin vodnika i da je tri godine služio u gardi kao i da ima još tri godine službe s činom najmanje vodnika. Minimalni rok službe je obično dve godine.
Odbrojavanje počinje: Dan APOKALIPSE poznat, zna se ko će biti ANTIHRIST
Naravno, radi se samo osnovnim zahtevima. Proces selekcije Švajcarske garde zahteva od kandidata da pokažu ekstremnu predanost, fizičku snagu i visoku primenu vojnih sposobnosti. Jednom kad su odabrani i kada dokažu da zadovoljavaju standarde Švajcarske garde, potrebno je da daju zakletvu samom Papi, događaj koji se odvija 6. maja svake godine, datum kojim se obeležava Pljačka Rima 1527. godine. Trening uključuje kontrolu gužve, VIP zaštitu, smrtonosno i manje smrtonosno oružje, nadzor i brojne druge taktičke veštine koje taj posao zahteva.
FRANJA ODLUČIO: Papa Pavle VI biće ove godine proglašen za sveca
Papina Švajcarska garda ima četiri osnovne dužnosti:
- Da prati papu na njegovim putovanjima
- Zaštita kardinala tokom papinske tranzicije (odabira novog Pape)
- Čuvanje ulaza u Vatikan
- Obavljanje drugih bezbednosnih i počasnih dužnosti
U najvećem delu, Švajcarska garda živi i radi u 110 hektara Vatikanskog državnog grada. To uključuje življenje u centralizovanoj kasarni koja ima dvoranu za zabavu, obuku i teretane koji se nalaze u blizini papinih apartmana. Garda takođe ima svoje sportske timove i muzički bend.
Jedan od najzanimljivijih aspekata Švajcarske garde je njihova oružarnica, koja je kao nijedna druga na svetu. Nalikuje na muzej evolucije evropskih oružja nakon 1500. godine. Švajcarska straža je uveliko koristila sve što je švajcarska vojska imala u trenutku kada su im potrebne nadogradnje. Starinsko oružje i oklopi - najprije mačevi i helebarde koji datiraju stotinama godina - još se danas koriste. Švajcarska garda je obučena da ih koristi u različite svrhe, svečane, ali i bezbednosne.
Penzionisani papa Benedikt saopštio da je na samrti
Često se ta oružja mogu videti uz pripadnike garde koji nose gore navedenu tradicionalnu "Gala uniformu", koja je najsloženija od bilo koje vojne odore koja je danas u upotrebi u svetu, u kombinaciji s obrednim oklopom. Kad je reč o formalnom odelu, takođe se nose plave uniforme i poslovna odela.
Švajcarska garda je svesna da moraju da ostanu u toku sa najnovijim tehnologijama kako bi sprečili potencijalne pretnje. U tom kontekstu, oni se redovno modernizuju s vremenom, ali s druge strane ne napuštaju stare oklope i oružja iz upotrebe. Naime, još uvek upotrebljavaju između ostalog i švajcarske T59 puške, Veterli 1871 i M1867, Hiso MP43-44 puške i puške Šmit Rubin K31. Ovo su samo neki modeli starih oružja koji su još uvek u službi u papinoj vojsci. No uprkos tome, Garda ima na raspolaganju i veliki arsenal modernog naoružanja.
Premda bi mnogi mislili da je Vatikan zaštićen grupom vojnika s kopljima, to nije slučaj. Iako Sveta Stolica nerado govori o tome, mnogi oficiri u civilu nalaze se u blizini Pape kad se negde kreće. To posebno važi kada Papa putuje u inostranstvo. Spomenuti vojnici su često naoružani heklerima MP7 s protivoklopnim projektilima. Ovo oružje je posebno popularno kod elitnih jedinica, od Fokinog „Tima 6“ do predsedničkih zaštitnih jedinica širom sveta. Takođe je dovoljno kompaktan da se spakuje u futrolu ispod ruke koja se može sakriti ispod sakoa.
Evropa je na ovo čekala 59 godina: Papa primio turskog predsednika Erdogana (FOTO)
Što se tiče oružja, Garda je koristila 32 kalibarski Dreyse Model 1907 pištolj gotovo osam decenija. Nakon pokušaja atentata na papu Jovana Pavla II. 1982. godine, to se promenilo pa je Sig P220 poluautomatski pištolj postao standardno oružje. Pištolj, kog proizvodi poznati proizvođač vatrenog oružja Sig Sauer, ima jednu od najboljih reputacija za pouzdanost i kvalitet. Švajcarska garda takođe upotrebljava austrijske Glock 19 pištolje na koje su posebno ugravirani Vatikanski pečati slova "AG", skraćenica od "Vlasništvo garde" u prevodu. Što se tiče modernih dugih cevi i oružja veće vatrene moći, jedinica koristi, između ostalog, i Sig SG550 u različitim konfiguracijama.
ISTORIJSKI SUSRET - Turski predsednik POSLE ŠEST DECENIJA u poseti Vatikanu
Uz Švajcarsku gardu, Vatikan ima svoju vlastitu policiju, poznatu kao Žandarmerijski Korpus Države Vatikan. Oni pomažu u povećanju Papine sigurnosti tokom javnih nastupa, posebno onih na Trgu Sv. Petra i u inostranstvu, kao i u pružanju opšte bezbednosti, smera saobraćaja i istražnih dužnosti za državu Vatikan.
Ova jedinica, kojoj je bilo 200 godina 2016., je otprilike iste veličine kao Švajcarska garda. Mala, ali visoko obučena sila uključuje protiv-udarni tim i protiv-sabotažnu jedinicu koja se bavi odlaganjem eksplozivnih naprava. Žandarmerijski korpus služi kao vrsta policije dok je Švajcarska garda slična tajnoj službi, samo u manjoj meri. Kada putuju u inostranstvo, Švajcarska garda i vatikanska policija usko sarađuju s lokalnim policijskim i vojnim jedinicama kako bi razvili detaljne planove posete, uzimajući u obzir sve bezbednosne rizike.
NIŠTA VIŠE NEĆE BITI ISTO: Ovaj čovek je dobio poklon koji mu je u sekundi promenio CEO ŽIVOT!
Poput mnogih stvari koje se odnose na Vatikan, papina vojska je obavijena velom tajne. Neverovatno je koliko je vojska čvrsto zadržala svoje kulturne korene a da se istovremeno prilagodila modernim vremenima i bezbednosnim pretnjama. I upravo su kulturni koreni ti koji ih podsećaju da bilo kad može doći trenutak da će pripadnici garde biti pozvani da žrtvuju svoj život za papu, baš kao i njihovi prethodnici pre više od 500 godina.