"SVETLOST UVEK NADVLADA LAŽI I SILE TAME" Putin se setio legendarnog trenutka pa poslao narodu JASNU poruku (VIDEO)
Nije ih zaboravio
Sedma, Lenjingradska simfonija ruskog i sovjetskog kompozitora Dmitrija Šostakoviča nastavlja da izaziva najjača osećanja, rekao je danas Vladimir Putin. Na 80. godišnjicu premijere tog dela, koje je prvi put izvođeno u opkoljenom Lenjingradu (Sankt Peterburg), tokom Drugog svetskog rata, predsednik Rusije se oglasio video porukom.
BAJDENOV POTPIS KOJI ĆE PROMENITI SVET? Novi dokument o Švedskoj i Finskoj može da odvede sve u novi Hladni rat
PORTPAROLKA BELE KUĆE: "Predsednik nije bio obavešten, nije bio svestan toga, niti je iko iz Bele kuće znao za to"
PRIPREMITE SE, STIŽU ZARAZNE BOLESTI: Biće sve gore i gore! Objavljena zabrinjavajuća studija naučnika
- Danas, posle mnogo decenija, Šostakovičeva Lenjingradska simfonija nastavlja da izaziva najjača osećanja u novim generacijama. U njima se nalazi gorčina gubitka i radost pobede, ljubav prema Otadžbini i spremnost da se ona brani. I to je dokaz stvarnog, velika umetnost, gde za sva vremena nastaju velika dela koja veličaju prave, večne vrednosti, ujedinjuju ljude svih uzrasta, nacionalnosti i veroispovesti, afirmišu istinu i svetlost, koja uvek nadvladava laži i sile tame - rekao je Putin u video poruci učesnicima i gledaocima izvođenja Šostakovičeve Sedme simfonije.
Predsednik je napomenuo da je direktan prenos koncerta potresao ceo svet, dok je opsada Lenjingrada trajala već 11 meseci.
- Njene muzičke teme dirljivo su govorile o najtežim iskušenjima, o bolu, o velikoj tuzi. Ali glavna je bila zaista proročanska afirmacija pobede, a to je učvrstilo veru Lenjingrađana, celog sovjetskog naroda, svih onih koji su borili protiv nacizma, u trijumfu humanizma i pravde - rekao je Putin.
U utorak uveče Sveruski omladinski simfonijski orkestar pod dirigentskom palicom Jurija Bašmeta izveo je Lenjingradsku simfoniju na Vasiljevskom ostrvu u centru Sankt Peterburga. Počasni gosti na koncertu su veterani i ljudi koji su preživeli blokadu.
Šostakovičeva sedma simfonija je prvi put izvedena 1942. godine u izgladnelom Lenjingradu. Orkestar iznurenih muzičara je svirao kompoziciju koja je prihvaćena kao simbol ruskog otpora i u Sovjetskom Savezu i na zapadu.
BONUS VIDEO: Eksplozije odjekuju Krimom