Svetsko čudo krije brojne misterije: Tajna grobnica ključ za dalje otkrivanje (VIDEO)
U okviru nedavnih arheoloških iskopavanja u srcu drevnog jordanskog grada Petre, tim istraživača, predvođen dr Pirsom Polom Krizmanom, izvršnim direktorom Američkog istraživačkog centra, otkrio je grobnicu koja sadrži 12 ljudskih skeleta i artefakte koji su stari najmanje 2.000 godina.
Istraživanja su se fokusirala na mauzolej Al Hazne, poznatiji kao Riznica, gde su arheolozi radili na potvrdi višegodišnjih spekulacija o postojanju dodatnih podzemnih komora.
Naime, 2003. godine otkrivene su dve grobnice sa leve strane mauzoleja, ali je do sada bila nepoznata mogućnost postojanja još jedne.
Nedavna otkrića ne samo da potvrđuju teorije o složenosti grobnica ispod Al Haznea, već i otvaraju nova pitanja o životu i običajima drevnih civilizacija koje su naseljavale ovo područje. Artefakti pronađeni uz skelete pružaju uvid u kulturu i verovanja stanovnika Petre pre više od dva milenijuma.
Arheolozi planiraju nastavak iskopavanja i analize, kako bi dodatno istražili značaj ovog važnog otkrića i njegovo mesto u istoriji Jordana i šire. Ova otkrića doprinose razumevanju bogate kulturne baštine Petre, koja ostaje jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta na svetu.
Petra jedno od svetskih čuda
Ovo mesto je jedno od novih sedam svetskih čuda, zbog svoje jedinstvene arhitekture i mnogih misterija koje i dalje okružuju grad. Dok su stručnjaci vekovima vodili rasprave o svrsi Haznea, najpopularnija teorija je da ovaj spomenik služi kao mauzolej, iako u samoj građevini nisu nađeni skeletni ostaci, navodi CNN.
Al Hazne poseti stotine hiljada turista godišnje i prikazan je u više filmova, uključujući “Indijanu Džonsa i poslednji krstaški pohod” iz 1989.
Skeleti 12 osoba, artefakti i mreža zidova
Ranije ove godine su arheolozi konačno dobili dozvolu da upotrebe moćan radar za snimanje ispod površine tla unutar osetljivog spomenika i tako došli do odgovora na dugogodišnje slutnje. Iskopavanjem je otkrivena netaknuta grobnica u strukturi Al Haznea sa 12 ljudskih skeleta i širokom kolekcijom zagrobnih artefakata. Sem skeleta, među najupečatljivijim otkrićima u novootkrivenoj grobnici je i mreža zidova koji dele prostoriju – strukturna karakteristika kakva nije viđena nigde drugde u drevnom gradu.
- Ljudi misle da poznaju Petru. Oni prepoznaju Riznicu. Ali svi oni prolaze a pod našim nogama ima mnogo više toga – rekao je Krizman.
Ovo otkriće bi, kako piše “Njujork tajms”, moglo da bude ključno za dalje otkrivanje misterija Petri, koju su izgradili drevni Nabatejci kao svoju prestonicu oko četvrtog veka pre nove ere. Uprkos tako značajnim i trajnim otiscima, malo je poznato o nomadskom, arapskom kraljevstvu koje je pripojeno Rimskom carstvu 106. godine.
Precizno datiranje i dublja misterija
Krizman veruje da grobnica datira iz vremena pre izgradnje strukture Al Haznea i da se nalazila pod zemljom, ispred čuvenog objekta napravljenog od ružičastog kamena.
Istraživači sada rade na preciznijem datiranju skeletnih ostataka. Dr Ričard Bejts, geofizičar i profesor Univerziteta Sent Endruz u Škotskoj, rekao je da oni datiraju negde između 400. godine p.n.e i 106, “tačno usred nabatejske civilizacije”.
Za Krizmana, Bejtsa i njihove kolege, ovo otkriće više produbljuje misteriju Petre nego što je rešava.
- Da li ćemo ponovo sve zatvoriti i čekati dok ne dobijemo dovoljno novca za dalje istraživanje? Postoje i druge praznine unutar Petre i područja Riznice koje tek treba da se otvore – rekao je Bejts.
Krizman se nada da će uslediti još otkrića – i više fondova.
- Ja sam veoma optimističan. Verujem da ćemo nastaviti ovaj posao. Ima još mnogo toga da se sazna – rekao je on o saradnji američkih i jordanskih istraživača, preneo je “Njujork tajms”.
Izvor: Srbija Danas/Blic