Kriza na Starom kontinentu: Šta se krije iza sukoba evropskih zemalja?!
Posvađana Evropa
Evropski kontinent se uzburkao ovog leta, a trvenja i svađe između pojedinih zemalja prete da prerastu u pravi diplomatski rat.
Grčka UVERENA: Atina mora da BRANI Kipar i njegov suverenitet!
Poruka Nemcima: Ne putujte u Tursku, a OVO su razlozi
Dok sukob Brisela i Poljske traje već mesecima, a Nemačka i Turska sve oštrije i jače napadaju jedna drugu, izbio je i potpuno neočekivani sukob između Mađarske i Holandije.
Protiv interesa EU
Ulje na vatru u odnosima Evropske unije i njene članice Poljske poslednji je dolio, i to juče, francuski predsednik Emanuel Makron.
- Poljska danas nije zemlja koja može Evropi da pokaže put, već zemlja koja je odlučila da radi protiv evropskih interesa, pa će završiti na margini bloka - rekao je on.
Ove reči dočekane su oštrom kritikom iz Varšave.
- Možda su njegovi arogantni komentari rezultat manjka političkog iskustva - rekla je Beata Šidlo, poljska premijerka, dok su ga njeni ministri nazvali neznalicom.
Nikad u Uniju
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan pozvao je prošle sedmice sve Turke u Nemačkoj da na izborima glasaju protiv tri glavne partije, što je Berlin video kao mešanje u suverenitet i unutrašnju politiku, pa su usledile razmene uvreda i pretnji.
- Jasno je da u ovom stanju Turska nikad neće postati članica EU. Ne zato što ih mi ne želimo, već zato što se turska vlada i Erdogan brzo udaljavaju od svega onog za šta se zalaže Evropa - rekao je Zigmar Gabrijel, ministar spoljnih poslova Nemačke.
Teroristi
Neočekivani sukob između Holandije i Mađarske izbio je kad je ambasador u Budimpešti Gajus Šelem rekao da vlada mađarskog premijera Viktora Orbana deluje isto kao i muslimanski teroristi. Šef mađarske diplomatije Peter Sijarto zbog toga je mađarskog ambasadora u Holandiji povukao „na konsultacije“.
- To je najradikalniji potez u diplomatiji - naveo je Sijarto i zatražio odlučno odbacivanje optužbi i javno izvinjenje holandske vlade.
Džonson ne prihvata dug
Neprestani sukob u Evropi predstavljaju i pregovori Velike Britanije o izlasku iz EU. Britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson tako je juče odbacio procene Brisela o dugu koji njegova zemlja treba da plati Uniji zbog izlaska iz nje.
Ni manje, ni više: Evo koliko će Britaniju koštati napuštanje Evropske unije!
- Mi ne treba da platimo ni peni više i ni peni manje od onog što smatramo našim zakonskim obavezama - rekao je on odbacujući tvrdnje da će ih to koštati 100 milijardi evra.