TAJVANSKI MOREUZ EKSPLODIRAO: Kina spremna za sukob, sledi NAJGORI mogući scenario
Kako tenzije rastu u Tajvanskom moreuzu, Narodnooslobodilačka armija Kine će tokom vežbi primeniti najgori mogući scenario, piše kinesko izdanje Global Times.
- Japan i Sjedinjene Države razmatraju planove da intervenišu po pitanju Tajvana vojnim sredstvima, tako da će PLA sprovesti više vežbi na osnovu najgoreg scenarija - rekao je kineski vojni ekspert pod uslovom da ostane anoniman.
Izvor publikacije je naveo da je kineska vojska nedavno izvela tri velike vežbe na području ostrva Tajvan , što je "retkost poslednjih godina".
PUTIN SA LEDENOM SIGURNOŠĆU STAO PRED NEMCE: "Imam 12 metaka i svi su puni, jedan sam ostavio za sebe, ostali su za vas"
GRČKA SE SPREMA ZA NAJGORE: Stiže pomoć, oprema i ljudstvo se užurbano dopremaju iz cele Evrope
DA LI ĆE NEMAČKA PROMENITI USTAV? Ovo su sporne teme vladajuće koalicije i opozicije uoči glasanja - veliki kamen spoticanja!
Drugi vojni ekspert Song Zhongping naglasio je da sada kineska vojska ne samo da izdaje upozorenja, već se bavi praktičnim pripremama za vojni sukob, koji više ne izgleda nemoguć.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan rekao je u sredu da bi američka podrška separatističkim snagama na Tajvanu mogla da dovede ostrvo u opasnost.
On je primetio da su SAD u više navrata preduzimale akcije u vezi sa pitanjem Tajvana, govorile jedno, a radile drugo, tajno i otvoreno podsticale i podržavale snage ostrva za nezavisnost, što Tajvan može dovesti u opasnu situaciju i i same Sjedinjene Države mogu se suočiti sa ozbiljnim posledicama.
Ranije je portparolka Kancelarije kineskog državnog saveta za poslove Tajvana Džu Fenglijan rekla da je Peking spreman da uloži sve napore da se mirno ponovo ujedini sa Tajvanom, ali ni u kom slučaju neće odustati od mogućnosti upotrebe sile i svih neophodnih mera protiv spoljnog mešanja i separatista koji se zalažu za nezavisnost ostrva.
Američki predsednik Džo Bajden ranije je rekao da su SAD spremne za vojno učešće u odbrani Tajvana u slučaju invazije i pokušaja da jednostrano promene status kvo.
Kasnije je, kako je preneo En-Bi-Si, Bela kuća pojasnila da je Bajden, govoreći o spremnosti za vojno učešće u odbrani Tajvana, imao u vidu snabdevanje oružjem za samoodbranu ostrva.
Međutim, Bajden je ponovo, odgovarajući na pitanje novinara da li će SAD poslati trupe na Tajvan u slučaju invazije Kine, ponovo potvrdio da se stav Vašingtona o Tajvanu nije promenio.
Zvanični odnosi između centralne vlade NR Kine i njene ostrvske provincije prekinuti su 1949. godine, nakon što su se snage Kuomintanga predvođene Čang Kaj Šekom, poražene u građanskom ratu sa Komunističkom partijom Kine, preselile na Tajvan.
Poslovni i neformalni kontakti između ostrva i kontinentalne Kine nastavljeni su kasnih 1980-ih. Od ranih 1990-ih, strane su počele da kontaktiraju preko nevladinih organizacija - Pekinške asocijacije za razvoj odnosa preko Tajvanskog moreuza i Tajpejske fondacije za međusobnu razmenu.