SVEMIR POSTAJE UŽARENO GROTLO! Temperatura porasla za desetu puta, kako to utiče na Zemlju?
Zagrevanje svemira se svejedno ne može dovesti u vezu sa klimatskim promenama ovde kod nas na Zemlji
Je l ovde vruće ili je to samo do svemira? Nova studija ukazuje na to da temperatura kosmosa beleži linearan trend rasta, drugim rečima - svemir se konstantno zagreva.
Srednja temperatura kosmičkih gasova porasla je deset puta tokom poslednjih 10 milijardi godina na blizu 2.200°C. Kako se kosmos širi od Velikog praska na ovamo, privlači materiju ka novim zvezdama i galaksijama, usput zagrevajući gasove.
GASTROENTEROLOG UPOZORAVA: Možete napraviti opasnu grešku ako uzimate probiotik uz antibiotik
KINEZI GRADE NAJVEĆI MOST U JUŽNOJ AMERICI: Biće dugačak 12 km, a koštaće više od milijardu dolara
PRISUSTVO RUSKIH MIROVNJAKA NAJVAŽNIJI FAKTOR OČUVANJA MIRA U KARABAHU! Oglasio se premijer Jermenije
- Kako svemir evoluira, gravitacija privlači tamnu materiju i gas skupljajući ih u galaksije i klastere galaksija. Ta sila privlačenja je ogromna – toliko jaka da se gas sve više uzburkava i zagreva – objašnjava Ji-Kuan Kjang, astrofizičar u Centru za kosmologiju pri državnom Univerzitetu Ohajo.
Kjang je vodeći autor novog izveštaja u "Astrofizičkom žurnalu" u kojem se detaljno objašnjava kako su naučnici izmerili temperaturnu promenu u gasovima po tome koliko daleko su se ovi nalazili od Zemlje. Svetlost objekata koji se nalaze dalje u svemiru je starija od one koja dolazi od obližnjih objekata s obzirom na to da joj je potrebno više vremena da stigne do Zemlje. To je dalo priliku naučnicima da "zagvire" u prošlost i izmere temperaturu svemira iz perioda od pre više milijardi godina.
Timovi sa državnog Univerziteta Ohajo, Univerziteta u Tokiju, Džons Hopkins Univerziteta i Instituta za astrofiziku "Maks Plank" kombinovali su podatke dobijene iz svemira prikupljene tokom dve posmatračke misije, SDSS-ove i Plankove misije Evropske svemirske agencije iz 2009.
Otkriveno je da su temperature kosmičkih gasova bile niže što su ih dalje merili, ukazujući na to da je prosečna temperatura svemira porasla. Pre oko 8 milijardi godina, srednja temperatura elektrona iz tih gasova bila je nekih 700.000°C. Trenutno, ona ide do 2 miliona°C – desetostruko više nego pre deset milijardi godina. Trend će se nastaviti, ubeđeni su naučnici.
To, ipak, ne znači da je svemir zagrejan do miliona °C, već je to "tek" prosečna temperatura gasa u blizini nekog od svemirskih objekata. Prosečna temperatura univerzuma kao celine (a kažu da je svemir beskonačan!) je i dalje prilično niska, oko -270°C. Poređenja radi, naše Sunce ima temperaturu od oko 15 miliona °C.
I dok ovaj trend porasta temperature svemira može potencijalno da nas zabrine, on nema apsolutno ikakve veze sa klimatskim promenama ovde na Zemlji.
- Svemir se zagreva kao posledica prirodnog procesa formiranja galaksija i ostalih kosmičkih struktura. Ovi fenomeni dešavaju se na potpuno različitim nivoima. Ni na koji način se ne mogu dovesti u vezu – potvrdio je Kjang.