TRAMP PONOVO KORISTI ISTU TAKTIKU: Istim oružijem pobedio i Hilari, da li će se ponoviti scenario od pre četiri godine?
Glavno oružje Donalda Trampa na ovim izborima je napadanje Džoa Bajdena prek njegovog sina Hantera Bajdena.
A njegovi saradnici to rade na sličan način kao pre četiri godine kada su pokušavali da diskredituju Hilari Klinton, tadašnju Trampovu rivalku.
Dvadeset osmog oktobra 2016, jedanaest dana pre predsedničkih izbora u Americi, tadašnji direktor Federalnog istražnog biroa Džejms Komi uputio je pismo u Kongresu u kome je obavestio članove da je na nedavno otkrivenom laptopu nađeno još nekoliko imejlova demokratske kandidatkinje Hilari Klinton, koje je kao ministarka spoljnih poslova slala preko privatnog servera.
MIR NIJE ZAŽIVEO, PONOVO DRAMA U KARABAHU! Raketiran azerbejdžanski grad Terter
SASTANAK RUSA I GRKA URODIO PLODOM: Donet zaključak o Erdoganu koji može sve promeniti!
BAJDEN VEĆ PROGLASIO TRAMPA ZA POBEDNIKA? Predsednički kandidat šokirao izjavom
U skladu sa tim, FBI će povesti istragu kako bi se utvrdilo da li je Klinton prekršila propise o poverljivosti.
Pitanje je da li je "Komijevo pismo", kako neki stručnjaci za izbore smatraju, koštalo pobede Hilari Klinton, ali ankete sprovedene nekoliko dana pred izbore dokazale su da joj definitivno nije pomoglo.
U odlučujućoj fazi kampanje Komi se rukovodio optužbama republikanskog kandidata Donalda Trampa, koji je govorio da je Klinton korumpirana, kriminalac i da joj je mesto u zatvoru.
Kada je Komi nekoliko dana posle pisma saopštio da istražitelji na laptopu nisu našli ništa bitno, bilo je već kasno: Hilari Klinton je izgubila.
S tim u vezi ne iznenađuje što Trampov tabor nastoji da inscenira sličan incident kako bi naudio demokrati Džou Bajdenu, koji, kao i Klintonova 2016, trenutno vodi u anketama. Trampov izborni štab i njegovi saveznici u medijima neumorno izveštavaju o laptopu Bajdenovog sina Hantera, koji je nekim čudom dospeo u ruke Trampovog advokata Rudija Đulijanija, piše "Zidojče cajtung".
U njemu se navodno nalaze imejlovi koji dokazuju da je Hanter Bajden sklapao sumnjive poslove sa Ukrajinom, a da je Džo Bajden, kao američki potpredsednik, to znao i čak mu pomagao u tome. Osim toga, Trampov tabor optužuje Bajdena da je zajedno sa Hanterom sklapao mutne poslove i sa Kinom. Čvrste dokaze za to nemaju.
Scenario koji Tramp sledi isti je kao pre četiri godine: neposredno pred izbore baciti što veću ljagu na protivnika, u nadi da će se birači pokolebati. Izborne okolnosti 2020. ipak se bitno razlikuju u odnosu na 2016, pa je pitanje da li će ista strategija i ovoga puta upaliti.
Skandal oko laptopa Hantera Bajdena za sada nije privukao naročitu pažnju izvan konzervativnih krugova. Konzervativni mediji poput "Foks njuza" i "Njujork posta" neprekidno izveštavaju, ali pitanje je da li će dopreti do najvećeg dela birača.
Tviter i Fejsbuk su, bar u početku, sprečavali širenje priče na svojim platformama. Mnogi pretežno levičarski mediji poput "Njujork tajmsa" i "Vašington posta" izveštavaju vrlo skromno o tome.
Bilo kako bilo, navodni skandal za sada nije uticao na ankete, jer je razlika je da li aktuelni direktor FBI zvanično pokrene istragu protiv predsedničke kandidatkinje, ili iz sumnjivih izvora krenu nejasne optužbe na račun relativno nepoznatog sina predsedničkog kandidata, a pogotovo ako je on mnogo omiljeniji od kandidatkinje iz 2016, ocenjuje "Zidojče cajtung".