POTRESNA ISPOVEST TRUDNICE IZ GAZE: Hanan se porodila dok su padale BOMBE
Put do bolnice predstavlja preveliki rizik
Rat na Bliskom istoku bukti već tri meseca. Do sada je ubijeno više od 20.000 Palestinaca, a kakvi su izgledi, situacija se ne smiruje. U borbama stradaju svi, od najmađih do najstarijih.
![Foto: Twitter Printscreen/@EretzIsrael](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/29/nenaslovljeni_dizajn_3.jpg?itok=4cc9754G)
TERORISTIČKI NAPAD U JERUSALIMU! Palestinac likvidiran, njegovo beživotno telo leži na podu (UZNEMIRUJUĆ SNIMAK)
![Bombardovanje](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/11/15/profimedia-0482991988.jpg?itok=r_HM7i0Y)
IZRAEL SASUO VATRU NA SIRIJU! Na Damask izvršen vazdušni napad usred noći (FOTO)
![stadion](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/28/zarobljenici_2.jpg?itok=oZqhwB4h)
POJAVIO SE NOVI JEZIV SNIMAK IZ GAZE: Palestince odveli na stadion i skidaju ih do kože, među njima i dečaci, a ZAROBLJENE I ŽENE (VIDEO)
Strahotama koje nosi rat pogođene su i trudnice, tako je jedna od njih Hanan, ispričala svoje iskustvo porođaja u ratom zahvaćenoj Gazi.
Kada se Hanan početkom decembra porodila, bila je rastrzana između bola i straha od suočavanja sa porođajem bez medicinske pomoći i terora od izraelskih napada koji su joj pretili ako bi pokušala da dođe do bolnice.
Pošto su bolnice ostale bez zaliha i bile pune žrtvama rata, Hanan je odlučila da se porodi kod kuće. Medicinska sestra koja je sklonište potražila u njihovoj zgradi pritekla je da pomogne, ali nije mogla da ponudi više od osnovnih medicinskih saveta, piše Gardijan.
- Bol je bio neopisiv, a ja sam očajnički želela da stignem u bolnicu. Ali situacija u gradu je to učinila nemogućim. Odlazak u bolnicu bio je preveliki rizik - rekla je Hanan nekoliko dana nakon porođaja.
U Pojasu Gaze skoro da nema struje, isključeno je napajanje, oštećene elektrane, a zalihe goriva za generatore gotovo su iscrpljene nakon više od dva meseca izraelskih napada.
Žene koje žive u Hananinoj zgradi okupile su se kako bi Haja, medicinska sestra, mogla da nadgleda svog pacijenta, i to koristeći telefon da osvetli sobu.
Teški uslovi
UN su saopštile da su „ozbiljno zabrinute“ zbog trudnica koje nemaju pristup zdravstvenoj zaštiti u Gazi. U oktobru je procenjeno da je u Gazi više od 50.000 trudnica, a očekuje se da će se svakodnevno porađati više od 100.
Broj funkcionalnih bolnica pao je sa 36 na osam, a lekari širom Gaze kažu da su preplavljeni žrtvama vazdušnih napada i borbi. To je nateralo stotine trudnica da se porađaju same, kod kuće, poput Hanan.
- Počela sam da vrištim pred svojom decom, koja su već bila prestrašena za mene i uznemirena zbog cele situacije koja ih je snašla - rekla je ona. Njena ćerka je počela da plače, a Hanan se trudila da izdrži bol.
- Sirin (ćerkin) plač slomio mi je srce. Nisam mogla da je umirim, a nju je uplašio moj vrisak. Tako da sam se usred sopstvenog straha i bola borila da ih (decu) obuzdam - priča Hanan.
Medicinska sestra Haja radila je na porodilištima, ali uvek uz lekare. „Nikad nisam sama porodila ženu“, rekla je. Sada se našla u situaciji da sama mora da se pobrine i za porodilju i za bebu.
Porođaj je složen posao, jer dete može da se rodi sa komplikacijama, posebno uzimajući u obzir trenutne uslove u Gazi, kaže ona. U inkubatorima je 130 novorođenih beba, a Ujedinjene nacije ističu da su oni među najrizičnijim pacijentima na teritoriji.
Četiri bebe su umrle na odeljenju intenzivne nege bolnice Al-Nasr nakon što je osoblje bilo primorano da se evakuiše tokom napada i nije moglo da ponese bebe sa sobom. Pet beba je umrlo u bolnici Al-Šifa, pre nego što su preživeli neonatalni pacijenti evakuisani u Egipat.
Istorija se ponavlja
Hanan, sada majka tri sina i ćerke, već je pobegla iz jednog rata pre deset godina. Palestinka koja je odrasla u Siriji, preselila se u Gazu 2012. godine kako bi pobegla od građanskog rata u svom prvom domu, da bi je isto dočekalo i u Gazi.
Porodica sada živi u zapadnom delu pojasa Al-Nasr, iz kojeg su izraelske trupe na početku rata naredile da se civili evakuišu. Krenuli su na jug ka Kan Junisu, ali uslovi u gradu su bili toliko loši da su odlučili da se vrate u Al-Nasr.
- Čak iako je to značilo da rizikujem svoj život, radije bih da umrem dostojanstveno. Nisam mogla da podnesem pomisao da budem u skloništu za raseljena lica, gde moja deca nisu imala dušeke na kojima bi spavala, a nedostajalo je čak i osnovnih potrepština poput vode i hrane - priča ona.
Tokom porođaja prijatelji i komšije pokušali su da pomognu Hananinoj porodici koliko su mogli.
- Kada sam videla bebinu glavu i začula plač, celu sobu preplavio je talas pomešanih emocija – olakšanja, straha, radosti i anksioznosti. Morala sam da improvizujem i presečem pupčanu vrpcu, koristeći makaze iz Hananine kuhinje. Nije bilo sterilizatora, a nisam mogla da izađem i nabavim ili kupim medicinske makaze - priča Haja.
Svi u zgradi smatraju Hananinu bebu svojim čudotvornim detetom. Roditelji su srećni što je beba živa i izgleda zdravo, iako nisu mogli da je odvedu na uobičajene testove kroz koje novorođenče mora da prođe.
- Sinu sam dala ime Vard, što znači cveće. Nadam se da će imati budućnost lepu kao ruže, čak iako se rodio u srcu napada - kaže Hanan.