UBIJENA 44 NOVINARA KOJA SU SE BAVILA ŽIVOTNOM SREDINOM: Unesko objavio jezive rezultate najnovijeg istraživanja
Najmanje 749 novinara iz oblasti životne sredine suočilo se sa nasiljem i zastrašivanjem.
U porastu su nasilni napadi na novinare koji se bave životnom sredinom, navodi se u najnovijem izveštaju Unesko. Kako prenosi "The Guardian", tokom poslednjih 15 godina (od 2009. do 2023. godine) čak 70 odsto novinara izveštavaju o zaštiti životne sredine je napadnuto, a njih 44 je ubijeno!
U izveštaju se upozorava i na sve veći broj pretnji onima koji izveštavaju o klimatskim promenama. Najmanje 749 novinara iz oblasti životne sredine suočilo se sa nasiljem i zastrašivanjem. Osuđujuće presude su donesene samo u pet od ukupo 44 slučajeva ubistava.
Unesko i Međunarodna federacija novinara, koja su zajednički sproveli istraživanje, saopštili su da je ekološko novinarstvo postalo sve opasnija oblast. Često udaljena i izolovana mesta, kao i tema o kojoj se izveštava - uključujući kompanije za fosilna goriva, rudarske firme, otimanje zemljišta i krčenje šuma - doprineli su tome da se opoasnost poveća.
-Bez pouzdanih naučnih informacija o tekućoj ekološkoj krizi, nikada se ne možemo nadati da ćemo je prevazići. Pa ipak, novinari na koje se oslanjamo da istraže ovu temu i osiguraju dostupnost informacija suočavaju se sa neprihvatljivo visokim rizicima širom sveta - rekla je Odri Azulej, generalna direktorka Uneska i dodala:
-Na Svetski dan slobode medija moramo ponovo da potvrdimo našu posvećenost odbrani slobode izražavanja i zaštiti novinara širom sveta.
Fizičko nasilje - uključujući napade, nelegalno pritvaranje, pokušaje ubistva i otmice - bilo je najčešći oblik napada i značajno je poraslo na 111 incidenata u poslednjih pet godina, sa 61 u 2014-2018. i 45 u 2009-2013. Kroz konsultacije sa 905 ekoloških novinara iz 129 zemalja, istraživanje je pokazalo da je 749 napadnuto , a državni zvaničnici su odgovorni za najmanje polovinu tih napada.
Muškarci novinari su najčešće žrtve fizičkih napada, dok su novinarke više žrtve digitalnog nasilja. Iako je ubistvo novinara o životnoj sredini Doma Filipsa dospelo na naslovne strane brojnih svetskih medija, istraživanje je pokazalo da napadi nisu prestali i da su postali rutina.
-Novinari su osnovni akteri u informisanju naših društava o različitim uglovima ekološke krize, uključujući klimatske promene, boreći se sa brutalnim nivoima dezinformacija koje imamo o ovim pitanjima - rekao je Guilherme Canela, glavni autor izveštaja za Unesko i dodao:
-Svi akteri, a posebno državni organi, moraju hitno zaštititi sve novinare. Bez toga, naša društva neće imati pristup tačnim informacijama za suočavanje sa trenutnom ekološkom krizom.
Izvor: Srbija Danas/Telegraf