U TOKU JE VELIKA TRKA: Ko će zaraditi milijarde od vakcina protiv korone?
Ko će najviše zaraditi?
Dolazak vakcina protiv virusa Covid-19 obećava povratak u normalniji život, a stvorio je i globalno tržište vredno desetine milijardi dolara godišnje prodaje za neke farmaceutske kompanije, piše londonski "Gardijan".
Mozzart nudi najveće kvote na svetu: RB Lajpcig 1,80, Bešiktaš 1,45, Barselona 1,60!
HOLANĐANI UPRLI PRSTOM, PRONAŠLI SU KRIVCE: Špijuni iz dve moćne države stoje iza napada na Emu?
OPSADA BEČA! Na ulicama velike policijske snage, okupljaju se dve suprotstavljene grupe demonstranata (VIDEO)
Među najvećim dobitnicima biće Moderna i Fajzer - dve veoma različite američke farmaceutske kompanije, koje obe naplaćuju više od 30 dolara po osobi za neophodne dve doze svojih vakcina. Dok je Moderna osnovana pre samo 11 godina, nikada nije ostvarila profit i zapošljavala je samo 830 ljudi pre pandemije, Fajzerovi koreni sežu čak u 1849. godinu, prošle godine je ostvario neto profit od 9,6 milijardi dolara i zapošljava skoro 80.000 radnika.
Ali drugi proizvođači lekova, poput britansko-švedske AstraZenece i američke farmaceutske kompanije Džonson & Džonson, obavezali su se da će svoje vakcine obezbediti na neprofitnoj osnovi dok se pandemija ne završi.
Da li će ovo tržište i ubuduće "obrtati" veliki novac zavisi od toga da li će vakcine postati ona vrsta koju treba primiti samo jednom - kao na primer za boginje - ili će biti potrebna redovna vakcinacija, poput onih protiv gripa. Ali u neposrednoj budućnosti očekuje se velika finansijska dobit, ocenjuje Gardijan.
Evo ko može očekivati najveću dobit - i čiji akcionari su već stekli bogatstvo.
Fajzer/Biontech
Fajzerova vakcina Comirnati, razvijena sa nemačkim BioNTechom, zasniva se na rekonstruisanoj mRNA - molekulu koji šalje genetička uputstva iz DNK u "mašinu" za proizvodnju proteina u ćeliji. Ova vakcina je prva odobrena, a mora se čuvati na izuzetno niskim temperaturama (-70 stepeni Celzijusa).
Vlade su naručile oko 780 miliona doza, uključujući SAD (200 miliona doza za 3,9 milijardi dolara) i Evropsku komisiju (300 miliona), dok će 40 miliona doza preko Kovaksa otići u zemlje sa nižim prihodima. Košta 39 dolara za dve doze u SAD i oko 30 dolara u EU.
Očekivana prodaja u 2021. godini je 15 do 30 milijardi dolara, a Fajzer, koji ravnopravno deli troškove i profitne marže sa BioNTechom, očekuje 15 milijardi dolara od prodaje u 2021. godine na osnovu trenutnih dogovora. Konačni broj mogao bi biti dvostruko veći, jer Fajzer kaže da ove godine potencijalno može isporučiti 2 milijarde doza. Analitičar Barklisa Carter Gould predviđa prodaju vrednu 21,5 milijardi dolara 2021. godine, 8,6 milijardi naredne godine i 1,95 milijardi 2023. godine, pod pretpostavkom da se vakcina daje jednokratno.
Cena akcija Fajzera tokom proteklih 12 meseci porasla je za 1,8 odsto, a BioNTecha čak 156 procenata. Dvoje osnivača BioNTecha, suprug i supruga Ugur Sahin i Ozlem Tureci - oboje lekari - postali su multimilijarderi prošle godine, kada je potencijal vakcine i posao sa Fajzerom podstakao rast akcija.
Moderna
Vakcina koju je proizvela američka firma za biotehnologiju sa sedištem u Masačusetsu mora se čuvati na temperaturi zamrzivača (-20 stepeni Celzijusa). Velika Britanija je naručila 17 miliona doza, EU je kupila 310 miliona sa opcijom za dodatnih 150 miliona 2022. godine, dok je američka vlada naručila 300 miliona vakcina. Japan je kupio 50 miliona doza. Moderna naplaćuje 30 dolara za potrebne dve doze u SAD i 36 dolara u EU.
Očekivana prodaja u 2021. godini je 18 do 20 milijardi dolara. Moderna je navela da tokom tekuće godine očekuje prodaju od 18,4 milijarde dolara. Analitičar Barklisa Gena Vang predviđa prodaju od 19,6 milijardi dolara, zatim 12,2 milijarde u 2022. godini i 11,4 milijarde dolara 2023. godine, pod pretpostavkom da će se vakcinacija ponavljati.
Cena akcija tokom proteklih 12 meseci skočila je čak za 372 procenata, a grupa investitora koja je podržala kompaniju kada je osnovana 2010. godine ostvariće značajan povrat novca. Izvršni direktor, Stephane Bancel, 48-godišnji Francuz, poseduje 9 odsto akcija koje sada vrede skoro 5 milijardi dolara.
Johnson & Johnson
Vakcinu kompanije Džonson i Džonson, prvo svetsko cepivo protiv Covid-19 sa jednom dozom, razvila je njihova divizija Janssen u Belgiji. Koristi adenovirus-26, retku varijantu virusa prehlade. Odobrena je u SAD krajem februara i može se čuvati na standardnim temperaturama frižidera najmanje tri meseca. Velike narudžbine uključuju SAD, Veliku Britaniju (30 miliona doza plus opcija za 22 miliona), EU (do 400 miliona doza) i države Kovaksa (500 miliona doza do 2022).
Očekivana prodaja u 2021. godini je do 10 milijardi dolara. Kompanija želi da ove godine isporuči najmanje milijardu doza, što bi joj donelo 10 milijardi dolara. Američka vlada naručila je 100 miliona doza, uz mogućnost kupovine još 200 miliona, a cena je 10 dolara po dozi.
Cena akcija kompanija porasla je tokom proteklih 12 meseci za 7,7 odsto.
AstraZeneca
Vakcina razvijena sa Univerzitetom Okford koristi modifikovani virus prehlade šimpanze i može se čuvati na temperaturi frižidera. Virusne vektorske vakcine koriste bezopasni virus da bi dostavile deo genetskog koda ćelijama. Velike narudžbine stigle su iz Velike Britanije (100 miliona), EU (do 400 miliona), SAD (300 miliona) i Japana (120 miliona funti).
Očekivana prodaja u 2021. godini je 2 do 3 milijarde dolara. Analitičari kompanije SVB Leerink predviđaju prodaju od 1,9 milijardi dolara ove godine i 3 milijarde dolara u 2022. Brojka za 2021. mogla bi biti daleko veća ako AstraZeneca postigne svoj ambiciozni cilj od 3 milijarde doza. Kompanija se obavezala da će vakcinu isporučivati na neprofitni način tokom ove pandemije, a za dve doze naplaćuje 4,3 do 10 američkih dolara.
Cena akcija kompanije pala je u poslednjih 12 meseci za 8,6 odsto.
Sinovac
Vakcina CoronaVac odobrena je za hitnu upotrebu u nekoliko kineskih gradova od prošlog leta, a odobrio ga je kineski regulator početkom februara. Sinovac, sa sedištem u Pekingu, sklopio je poslove sa Brazilom, Čileom, Singapurom, Malezijom i Filipinima. U januaru su Turska i Indonezija ovom vakcinom započele kampanje vakcinacije. Sinovac takođe planira da isporuči 10 miliona doza vakcina državama Kovaks sistema.
Očekivana prodaja u 2021. godini se meri milijardama dolara, ali nije precizno definisano koliko. Sinovac kaže da ove godine može da proizvede više od milijardu doza. Cena vakcine je 60 dolara za dve doze u nekim kineskim gradovima. Indonežanski partner Bio Farma, koji je naručio najmanje 40 miliona doza, rekao je da bi lokalno koštao 27,20 dolara.
Akcije kompanije u proteklih godinu dana pale su za 21,6 odsto.
Institut Gamaleja / Ruski fond za direktna ulaganja
Iako je još uvek nije odobrio EU regulator, Mađarska i Slovačka kupile su rusku vakcinu Sputnik V. Ukupno ju je naručilo više od 50 zemalja, uključujući Iran, Alžir i Meksiko. AstraZeneca testira kombinaciju svoje vakcine od dve doze sa Sputnjikom.
Očekivana prodaja u 2021. godini nije precizirana, ali je verovatno reč o milijardama. Inženjeri se trude da masovno proizvode Sputnjik u Rusiji, ali RDIF, suvereni fond, rekao je prošlog meseca za Financial Times da je potpisao ugovore sa 15 proizvođača u 10 zemalja za proizvodnju 1,4 milijarde doza. Najavljeno je da će potrebne dve doze van zemlje naplaćivati 20 dolara ili manje, ali će za Rusiju obezbediti besplatno.
Novavax
Vakcina Novavax koristi mali fragment laboratorijski napravljene verzije Sars-CoV-2 proteina. Američka firma nada se regulatornom odobrenju u Velikoj Britaniji, SAD i drugim zemljama u prvoj polovini godine. Kompanija istražuje vakcine više od 30 godina i nikada ranije nije imala odobreno cepivo. Do sada je dogovorena isporuka 300 miliona doza, uključujući Britaniju (60 miliona doza), EU, Kanadu i Australiju. Nada se da će proizvesti 150 miliona doza mesečno i očekuje se da će biti jeftinija od konkurencije. Prema Financial Times-u, kompanija se složila da naplati 3 dolara po dozi u Africi. Vakcina će se takođ praviti i u Stockton-on-Tees-u, na severoistoku Engleske, a može se čuvati na temperaturi frižidera.
Očekivana prodaja u 2021. godini je "nekoliko milijardi dolara". Na osnovu ovih poslova, Novavax je ove nedelje saopštio da vidi "potencijal za nekoliko milijardi dolara prihoda u narednih 12 meseci". Ovo će rasti, jer Novavax očekuje da će moći da pravi 2 milijarde doza godišnje do sredine 2021. godine, zahvaljujući partnerstvu sa Serum institutom iz Indije.
Cena akcija kompanije u proteklih 12 meseci je porasla za 1,128 odsto, a najveći finansijski dobitak pripašće menadžerima fondova kao što su Vanguard i BlackRock, koji su najveći deoničari.
CureVac
CureVac očekuje objavljivanje rezultata kasne faze ispitivanja za svoju vakcinu CVnCov u aprilu i nada se da će dobiti odobrenje EU do juna. EU je unapred naručila 225 miliona doza sa opcijom kupovine dodatnih 180 miliona. Za razliku od drugih mRNK vakcina, CureVac se može čuvati na temperaturi frižidera. Zajedno sa GSK, koji poseduje skoro 10 odsto nemačke kompanije, nastoje da razviju sledeću generaciju cepiva za više novonastalih verzija Covid-19 u jednoj vakcini.
Očekivana prodaja u 2021. godini nije poznata, jer cene još uvek nisu otkrivene, ali očekuju profit. Kompanija sa Nasdak liste namerava da proizvede do 300 miliona doza ove godine i 600 miliona do 1 milijarde doza 2022. godine. CureVac kaže da za njihovu vakcinu treba manje aktivnog sastojka od konkurencije, ali insistira da ne može da je ponudi po ceni proizvodnje, jer investitori očekuju povrat novca.
Akcije ove kompanije skočile su za 45,5 odsto, a najveći akcionar je nemački milijarder Dietmar Hopp, suosnivač softverske kompanije SAP. On poseduje više od 80 odsto CureVac-a, koji sada vrede više od 12 milijardi dolara.