U toku spasavanje dečaka iz pećine na Tajlandu: Prvi će svetlost dana ugledati već za nekoliko sati!
Agonija i dalje traje
Akcija spasavanja 12 dečaka i njihovog trenera iz pećine na Tajlandu započela je oko 10 časova po lokalnom vemenu, javljaju svetski mediji. Očekuje se da kasnije u toku dana bude izvučen prvi dečak, ali nije poznato da li će danas biti svi izvedeni na površinu.
Pročitajte i:
Prema planu spasavanja, ronioci će biti opremljeni maskama koje pokrivaju čitavo lice i nosiće kanistere sa kiseonikom. Dva ronioca će pratiti jednog dečaka, a roniće zajedno i imaće kanap koji će služiti kao vodilja.
U međuvremenu, vlasti su objavile detaljan plan spasavanja. Ronioci će biti opremljeni maskama koje pokrivaju čitavo lice i nosiće kanistere sa kiseonikom. Dva ronioca će pratiti jednog dečaka, a roniće zajedno i imaće kanap koji će služiti kao vodilja, prenosi BBC.
Kada budu prilazili izuzetno uskim delovima pećine, ronioci će sa leđa skidati kanistere sa kiseonikom, potom će voditi dečake kroz uske prolaze i zatim zajedno nastavljati dalje, sve dok ne dođu do pećinske prostorije od koje će moći da odšetaju do izlaza.
Vlada Tajlanda kaže da ovakav plan dozvoljava da se spasavanje izvrši brzo i bez korišćenja velikog broja resursa, ali dodaju da je opasan jer zahteva izuzetne sposobnosti ronilaca. Od dečaka se u ovom slučaju zahteva da budu mentalno rešeni i da nikako ne paniče, prenosi BBC.
Dečaci će biti podeljeni u četiri grupe, kako javljaju tamošnji mediji. U prvoj grupi biće četiri dečaka, dok će u ostalim grupama biti po tri dečaka, a trener će biti izbavljen sa poslednjom grupom.
- Vidljivost je jedan od najgorih problema prilikom ronjenja u pećini. Diže se mulj, blato ... Ne možete da vidite daleko ispred sebe, nekad ni svoje lice, što ovo čini jako teškim, jer možda naleti kamenje koje bi moglo da zakači opremu, creva, itd - rekao je Krosli za BBC.
On je rekao da je od velike važnosti da deca budu mirna tokom spasavanja.
- Mogu samo da se nadam da će deca videti ovo kao neku avanturu - kaže Krosli.