UBIJENO DETE U IRANU, NASTAO OPŠTI METEŽ: Država na ivici ambisa, demonstracije sve masovnije i brutalnije (VIDEO)
Vlasti su za napad okrivile "teroriste"
Veliki antivladin protest izbio je danas u Iranu, nakon sahrane deteta ubijenog u pucnjavi za koju je njegova majka okrivila snage bezbednosti. Protest je poslednji u talasu demonstracija koje su se desile širom zemlje u poslednja dva meseca, preneo je AP.
VELIKI UDARAC ZA BERLIN! Otkriveno lanac za špijunaže - prosleđivao informacije Rusima
OTKRIVENA "NOVA" TEŽINA PLANETE ZEMLJE: Naučnici uveli dodatne mere, znate li šta su "rona" i "kveta"
STRAH SE ŠIRI VELIKOM BRITANIJOM ZBOG NOVE PROGNOZE: Ono što će se desiti sa gradovima ULIVA STRAH U KOSTI (FOTO)
Video snimci koji kruže društvenim mrežama prikazuju stotine demonstranata u jugozapadnom gradu Izehu, a protesti su izbili i u gradu Zahedanu na istoku zemlje. Državni mediji u Iranu izvestili su da je u jučerašnjoj pucnjavi u Izehu poginulo sedmoro ljudi, a nekoliko ranjeno, uključujući pripadnike snaga bezbednosti.
Vlasti su za napad okrivile "teroriste", bez iznošenja dodatnih detalja. Među žrtvama je bio i devetogodišnji dečak Kian Pirfalak, a njegova majka Zeinab Molaei rekla je policija zaustavila porodicu koja je bila u automobilu i rekla im da se zbog sopstvene bezbednosti odvezu jer je u blizini u toku protest.
Kada su se oni okrenuli policija je otvorila vatru na vozilo, rekla je majka dečaka, prenela je novinska agencija Fars. Državni mediji su prvobitno naveli da je ubijena mlada devojka, ali su kasnije prepravili izveštaje. Fars je naveo u izveštaju da je 11 osoba uhapšeno u vezi sa pucnjavom u Izehu, za koju iranski zvaničnici kažu da se istražuje.
Desetine demonstranata okupilo se u različitim delovima Izeha u vreme napada, skandirajući antivladine parole i gađajući kamenjem policiju koja je ispalila suzavac da bi ih rasterala, javili su državni mediji. Inače, protesti u Iranun su počeli nakon smrti Mahse Amini (22) koju je 16. septembra uhapsila "policija za moral".
Ubrzo su eskalirali u pozive na svrgavanje iranskih vlasti i okončanje teokratije uspostavljene nakon Islamske revolucije 1979. godine. Vlasti su kao odgovor na proteste ograničile pristup medijima i povremeno gase internet, što otežava potvrđivanje detalja o nemirima u različitim delovima zemlje, navodi AP.
Prema podacima aktivista za ljudska prava, najmanje 388 ljudi je ubijeno, a više od 16.000 uhapšeno, a ubijena su i najmanje 53 pripadnika snaga bezbednosti.