UHAPŠENA I "VELIKA JAGODA" Policija u njenoj kući pronašla tragove - ovako je "pao" čuveni italijanski mafijaš (VIDEO)
U policijskom izveštaju se opisuje kao "tradicionalna žena inspirisana ortodoksnom i tvrdolinijaškom kulturom mafije".
Na Siciliji je u petak uhapšena sestra Matea Mesine Denara, "poslednjeg istaknutog mafijaša koji je predstavljao Kozu Nostru".
Naime, mesec dana pre hapšenja Denara, policija je u njenoj kući pronašla šifrovanu belešku koja je dovela do hapšenja najtraženijeg šefa italijanske mafije.
ZAVIRITE U DOM NAJTRAŽENIJEG BEGUNCA! Mafijaški bos uspeo da šokira čak i policiju, ove slike na zidovima niko nije očekivao (VIDEO)
KO ĆE BITI NA ČELU ITALIJANSKE MAFIJE? Hapšenjem vođe Koza Nostre otvorena Pandorina kutija - ovo su imena od kojih drhti svet
ANA JE JEDINA ŽENA U KOZA NOSTRI! Njena veza sa vođom mafije neraskidiva, ovo je bila njena uloga
Podsetimo, "poslednji kum" uhvaćen je 16. januara u Palermu na Siciliji nakon 30 godina bega. Policajac mu je prišao dok je ovaj išao prema kafiću ispred privatne sicilijanske klinike, gde je išao na hemoterapije.
Njegova sestra, Rosalija Mesina Denaro, pomagala je 30 godina bratu u begu od zakona. Bila je "u bratovo ime" blagajnica u porodici pa je upravljala mrežom kratkih, šifrovanih beleški koje su služile bratu Mateu za komunikaciju sa svojom organizacijom.
- Rosalija Mesina Denaro bila je osoba od apsolutnog poverenja šefa. Upravljala je mrežom "pizzina" koje su služile Denaru da dostavlja narudžbine ostalim saradnicima - utvrdio je Alfredo Montalto, sudija koji je naredio njeno hapšenje.
Uhapšena je pod optužbom da je bila članica mafijaške organizacije, a karabinjeri su objavili nalog za hapšenje na 57 stranica u kom su naveli detalje koji su doveli do hapšenja njenog brata.
U nalogu se otkriva da je policija unutar noge aluminijske stolice u njenom domu u Kastelvetranu pronašla beleške, i to dok su pokušavali da podmetnu uređaj za prisluškivanje. Policajci su fotografisali belešku koja je izgledala kao zbrka reči, znakova i slova. Radilo se o "pizzinu", komadiću papira na kom je bila šifrovana poruka. Analiza je pokazala da je u njemu opisana borba jednog muškarca s rakom debelog creva, a nakon što je policija proverila da nijedan drugi član porodice nema sličnu dijagnozu fokusirali su se na Matea.
Policija tvrdi da je Rosalija s bratom komunicirala koristeći kodno ime "Fragolone" ili "Velika jagoda", piše Gardijan.
U policijskom izveštaju se opisuje kao "tradicionalna žena inspirisana ortodoksnom i tvrdolinijaškom kulturom mafije".
Neke od "pizzina" koje su karabinjeri pronašli u kući u Kastelvetranu, rodnom gradu mafijaškog bosa na jugozapadnoj obali Sicilije, takođe daju uvid u Mateove stavove o životu.
Naime, Denaro, koji se hvalio da je sicilijanski mafijaški bos, sebe je smatrao žrtvenim jarcem, koga progone pravda i država.
- Čast mi je, u ovom trenutku, što sam optužen za članstvo u mafiji - napisao je Mateo Denaro svojeručno na jednom od pizzina koje je policija pronašla u kući njegove sestre.
- Progonili su nas kao nitkove, tretirali su nas kao da nismo deo ljudske rase. Postali smo etnička skupina za brisanje - pisao je.
- Ovom laži pokopali su našu zemlju. Mi, zli, oni... dobri. Svaki put kada dođe do novog hapšenja sve više ljudi pridružuje se našoj zajednici jer ne žele da prihvate tu nepravdu. To smo mi i jednog dana, uveren sam, sve će se razotkriti i istorija će nam vratiti ono što su nam uzeli - pisao je Denaro.
Beleške, koje su bile skrivene u kući Denarove sestre, bili su adresirane na razne ljude, među kojima su navodni članovi mafije, od kojih su neki imali nadimke, poput Kondora, Trešnje, Parmezana i Jabuke.
Rosalija Denaro skrivala je i pizzino na kom je detaljno bilo opisano zdravstveno stanje njenog brata. On se na privatnoj klinici, pod lažniom imenom Andrea Bonafede, lečio od tumora.
Mesina Denaro osuđen je u odsutnosti 2020. godine na doživotnu robiju zbog umešanosti u ubistva vodećih antimafijaških tužitelja Đovanija Falkonea i Paola Borselina 1992. godine. Preti mu i doživotna kazna zbog učestvovanja u bombaškim napadima u Firenci, Rimu i Milanu 1993. u kojima je ubijeno 10 ljudi.