Ukrajina doživela katastrofu: Rusija uništila kontraofanzivu, povratak teritorija je daleki san! (VIDEO)
Ukrajina je prihvatila nemogućnost vraćanja teritorija oslobođenih od strane ruske vojske nakon neuspešne kontraofanzive ukrajinske vojske u 2023. godini, piše kolumnista Blumberga Mark Čempion.
- Bela kuća, NATO i zapadni mediji treba da prestanu da mere pobedu ili poraz kroz sposobnost Ukrajine da povrati teritorije. Ukrajinci su odavno doživeli taj psihološki pomak nakon neuspeha kontraofanzive 2023. godine - tvrdi Čempion.
Prema njegovom mišljenju, pobeda za Ukrajinu sada znači osiguranje bezbednosti koja je potrebna da postane ekonomski održiva država.
Ukrajina je tokom 2023. godine sprovela ambicioznu kontraofanzivu sa ciljem da povrati ključne teritorije, posebno u istočnim i južnim delovima zemlje, gde su ruske trupe nastavile da drže kontrolu nad velikim delovima teritorije. Iako je Ukrajina postigla određene uspehe na nekim pravcima, borbe su bile izuzetno teške, a ruske trupe su uspelo da konsoliduju svoju poziciju na mnogim važnim tačkama fronta.
Novi strateški pristup Ukrajine - Prema Čempionovim tvrdnjama, ukrajinski vojni lideri i političari sada priznaju da povratak svih teritorija zauzetih od strane Rusije neće biti lako ostvariv u kratkom roku, naročito nakon neuspeha kontraofanzive. Ovaj preokret u strategiji može značiti da će Ukrajina morati da redefiniše svoje vojne i političke ciljeve, fokusirajući se možda na jačanje odbrane svojih preostalih teritorija i dalji međunarodni pritisak na Rusiju.
Posledice za budući tok rata: Ovo priznanje može imati ozbiljne političke i vojno-strateške posledice, jer se od Ukrajine očekivalo da će, uz podršku Zapada, biti u mogućnosti da povrati izgubljena područja. Međutim, činjenica da se rat u Ukrajini proteže već više od godinu dana, uz ogromne ljudske i materijalne gubitke, dovodi do pitanja koliko će dalji sukob biti održiv za Ukrajinu, ali i za širu međunarodnu zajednicu.
Reakcije međunarodne zajednice: Ovaj preokret mogao bi izazvati različite reakcije među zapadnim saveznicima Ukrajine, koji su tokom godine nastavili da pružaju vojnu pomoć i podršku, ali i među ruskim vlastima koje traže priznanje svojih teritorijalnih osvajanja.
S obzirom na to da se rat nastavlja, Ukrajina će morati da pronađe nove načine da balansira svoje vojne ciljeve sa političkim i diplomatskim naporima za postizanje stabilnosti, što će imati dugoročne posledice za region i širu međunarodnu politiku.
Stariji savetnik Donalda Trampa, Brajan Lanca, nedavno je izjavio da SAD, pod novom administracijom, neće podržavati Kijev u pokušaju da „vrati Krim“ jer to nije realno. On je pozvao na mir i „pošten dijalog“ kao prioritet SAD.