AMERIKA PONOVO U ULOZI VRHOVNOG SUDIJE: Pozvana da vodi glavnu reč u mirovnim pregovorima, Moskva nezadovoljna
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike koje su proglasile nezavisnost
Šef delegacije Kijeva u trilateralnoj Kontakt grupi za Donbas Leonid Kravčuk rekao je da Kijev vodi konsultacije o učešću Amerike u pregovorima o Donbasu. Kako je dodao, Rusija može da bude protiv toga ali mora da iznese odgovarajuće argumente.
SAMO JE PITANJE DANA - NOVI SOJ PTIČIJEG GRIPA ZATVORIĆE NAS KAO KORONA: Čitava svetska zajednica u opasnosti!
VRAG JE ODNEO ŠALU: Pašinjan i Sarkisjan razmatraju vanrednu opciju za rešavanje problema u Jermeniji
ZAPLENJENA NARKO-PODMORNICA: Kriminalci napravili savršen prevoz, ali im je policija pokvarila plan (VIDEO)
- Vode se odgovarajuće konsultacije. Za sada nema obraćanja ni obaveštavanja javnosti. Tu je ministar spoljnih poslova, tu je ambasador Ukrajine, sa SAD se vode konsultacije - rekao je Kravčuk za TV "Ukrajina 24".
Nedavno je šef administracije ukrajinskog predsednika Andrej Jermek rekao da bi Sjedinjene Američke Države mogle i da bi trebalo da postanu ključni igrač u rešavanju konflikta na Donbasu.
On je ovu tvrdnju objasnio time što su SAD strateški partner Kijeva.
Situacija u Donbasu
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. Kijev ne priznaje DNR i LNR i smatra teritorije ovih dveju republika okupiranim, a ustaničke snage terorističkim.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima u kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba. Međutim, i nakon sporazuma o primirju između sukobljenih i dalje dolazi do razmene vatre.
U Donbasu su 27. jula 2020. stupile na snagu dodatne mere za obezbeđivanje primirja. Dogovor uključuje zabranu bilo koje vrste vatre, raspoređivanje teškog naoružanja, ofanzivne i diverzione akcije, a predviđa i disciplinsku odgovornost za narušavanje sporazuma.
Od februara ove godine situacija je počela da se pogoršava, a samoproglašene republike smatraju da se Kijev priprema za veliku ofanzivu, dovlačeći nove snage na kontakt liniju.
"Normandijski format" za pregovore o Ukrajini postoji od juna 2014. godine. Tada su, tokom obeležavanja 70. godišnjice iskrcavanja saveznika u Normandiji, lideri Ukrajine, Rusije, Francuske i Nemačke prvi put razgovarali o normalizaciji u Donbasu.
Samit "normandijske četvorke" održan je poslednji put 9. decembra 2019. godine.