UMRO DONALD RAMSFELD! Bivši američki sekretar odbrane zajedno sa Bušem rušio Sadama Huseina i talibane!
Preminuo u 88. godini života
Donald Ramsfeld, koji je dva puta bio američki ministar odbrane, preminuo je u 88. godini, navodi se u izjavi koju je u sredu objavila njegova porodica.
Doktor specijalista savetuje: SIGURAN NAČIN da izbegnete stomačne tegobe na putovanjima!
GUTEREŠ IZNENADIO BAJDENA: Amerika da ukine sankcije Iranu, generalni sekretar UN zatražio još nešto od SAD
"PO MOM MIŠLJENJU..." Putin otkrio ko će moći da vodi Rusiju posle njega
- Sa dubokom tugom delimo vest o smrti Donalda Ramsfelda, američkog državnika i predanog supruga, oca, dede i pradede. Sa 88 godina bio je okružen porodicom u svom voljenom Taosu, u Nju Meksiku - stoji u izjavi koju je objavila njegova porodica.
- Istorija će ga možda pamtiti po izvanrednim dostignućima tokom šest decenija javnih službi, ali i oni koji su ga najbolje poznavali i čiji su životi zbog toga zauvek promenjeni, setićemo se njegove nepokolebljive ljubavi prema supruzi Džojs, porodici i prijateljima i integritet koji je uneo u život posvećen zemlji.
Donald Henri Ramsfeld bio je američki republikanski političar. Poznat je jer je bio najmlađi, a i najstariji državni sekretar za odbranu sa najdužim mandatom. Poznat je jer je bio najveći zagovornik američke invazije na Irak 2003. godine. Bio je i neslužbeni vođa nekonzervativne frakcije u administarciji predsednika Džordža Buša.
Rodio se u porodici koja je imala nemačko poreklo. Pohađao je Univerzitet u Prinstonu nakon koga je dobio vojnu stipendiju. 1954. godine se pridružio ratnoj mornarici SAD-a gde je služio kao pilot i avio-instruktor.
1957. prelazi u mornaričku rezervu, da bi mogao da se bavi politikom kao pomoćnik republikanskog člana Kongresa. Od 1969. godine postao je član administracije tadašnjeg predsednika Ričarda Niksona, gde se istakao kao važan član.
1973. godine imenovan je na mesto ambasadora SAD u NATO-u. Ramsfeld je ostao zapažen po svojoj vernoj službi SAD i nakon Niksonove ostavke, novi predsednik Džerald Ford ga imenuje šefom njegovog tranzicionog tima.
Kasnije je postao načelnik Fordove Bele kuće, a 1975. posato sekretar za odbranu. Nakon što je Ford izgubio na predsedničkim izborima 1977. godine Ramsfeld postaje direktor kompanije koja se bavila proizvodnjom stajskog đubriva.
Od 1983. do 1984. bio je izaslanik Ronalda Regana na Bliskom istoku, radi normalizacije odnosa sa Irakom u doba iransko-iračkog rata, sastao se sa Sadamom Huseinom.
1988. osnovao je Projekat za novo američko doba. Nakon pobede Džordža Buša na izborima 2001. godine, Ramsfeld postaje sekretar za odbranu.
Nakon terorističkog napada 11. septembra 2001. godine Ramsfeld se u to vreme nalazio u Pentagonu. Nakon što je jedan od aviona udario u zgradu Ramsfeld je ostato da pomogne pri evakuaciji ranjenika, držeći nosila.
Nakon ovog događaja njegova uloga u Bušovoj administraciji je porasla. Kada je otpočeo rat protiv terorizma, Ramsfeld je primenio svoju tehniku, Ramsfeldovu tehniku koja je nalagala primenu najsavremenijeg oružja koje je do tada proizvedeno radi bržeg svrgavanja talibanske vlasti.
Tehnika se pokazala kao veoma uspešna jer je već u novembru 2001. zbačena talibanska vlast u Avganistanu. Istu tehniku je primenio i u Iraku 2003. godine. Nakon niza pobeda ova tehnika je negodovana radi stvaranja paravojnih formacija zasnovanih na etničkoj i verskoj osnovi.
Tražena je i ostavka Ramsfelda, a na to je još uticala i vest oko zlostavljanja zatvorenika u Gvantanamu. Buš je odbijao da smeni Ramsfelda ali nakon poraza Republikanske stranke na izborima za Kongres Buš prihvata Ramsfeldovu ostavku i menja ga sa bivšim direktorom CIA Robertom Gejtsom.