UŽAS U EVROPI! Jedna država krije mračnu tajnu: Otišla kod lekara da se porodi, a oni joj vezali jajnike (VIDEO)
Romi su najveća manjina u Češkoj, s procenjenom populacijom od 250.000
Elena Gorolova iz Češke imala je 21 godinu kad je rodila svog drugog sina.
Lekar joj je rekao da bi trebalo da se porodi carskim rezom kako ne bi ugrozila sebe i dete. U porodilištu joj je medicinska sestra dala neke papire da potpiše.
Elena kaže da su bolovi bili toliko strašni da nije mogla ni da razmišlja o tome šta potpisuje. I tako je nesvesno dala saglasnost da je sterilištu, piše Guardian.
SRBIJA ISPRED HRVATSKE! Oružane snage često su tema poređenja: Ovo su najjače vojske sveta
UMESTO RAJA, PAKAO NA ARUBI: Crnogorci osuđeni zbog šverca pet tona kokaina
OD KRAĐE MOTORNIH TESTERA RAZVIO BIZNIS: Oštetio firmu za iznos od 50.000 dolara, pa ih prodavao po internetu
Do sada češka vlada nije zvanično priznala, niti je Romkinjama poput Gorolove, ponudila nekakvu kompenzaciju za vladinu agendu eugenike s početka 1970-ih, a koja je trajala do službenog ukidanja 1993. godine.
Niko ne zna koliko je žena time bilo pogođeno. Evropski centar za prava Roma kaže da je stotine žena sistemski sterilisano tokom 90-ih, a poslednji poznati slučaj zabeležen je 2007. godine.
Sada je rasprava o predloženom zakonu kojim se žrtvama prisilne sterilizacije dopušta podnošenje zahteva za odštetu, zakazana za sledeće zasedanje parlamenta u sredu. Nacrt zakona iz 2019. godine kojim se žrtvama isplaćuje 12.000 evra nikada nije zaživeo.
Romi su najveća manjina u Češkoj, s procenjenom populacijom od 250.000.
Gorolova je postala svesna da su joj nakon zahvata jajovodi trajno uništeni kad su joj lekari rekli šta su zapravo papiri koje je potpisala.
Plakala je kad je saznala da je operacija nepovratna.
- Oduvek sam želela da imam devojčicu. Nisam razumela šta znači sterilizacija. Nikad nisam čula za to. Osećala sam se užasno i bezvredno - priča ova žena.
Njen suprug je bio veoma ljut na lekare, ali i na Elenu.
- Mislio je da sam se nekako s njima dogovorila da mi to urade, a da mu nisam rekla. Imati mnogo dece jedna je od temeljnih vrednosti romske kulture. Osetila sam sramotu, kao i da su me izdali lekari kojima sam svoj život poverila - priča Elena.
Paru je trebalo nekoliko godina da u potpunosti prihvati šta se dogodilo. Pokušali su da potraže odgovore na lokalnom odeljenju za socijalni rad, ali su službenici, kako kažu, bili bezobrazni i niko sa njima nije hteo da razgovara.
Godinama kasnije pronašla je još žena koje su isto proživela. Eleni je bilo lakše kada je saznala da nije jedina, da nije usamljena u toj borbi.
- To mi je dalo podsticaj da uzvratim udarac - kaže ona.
Obećavali novac kao nagradu
Žene su zatražile zvanično izvinjenje države, kao i novčanu naknadu. Gorolova je govorila i u Ujedinjenim nacijama 2015. godine. Ipak, uprkos kontinuiranom međunarodnom pritisku, malo je učinjeno da se nepravda ispravi, a neaktivnost češke vlade osudili su UN, Evropska komisija, a prošle godine i Dunja Mijatović, poverenica za ljudska prava Veća Evrope, koja je pozvala na usvajanje zakona o pomoći ženama koje su bile pogođene ovakvim postupcima.
- Češka država je 100 odsto odgovorna jer je omogućila licence lekarima koji su sterilisali žene bez njihovog pristanka - kaže Gvendolin Albert, američka spisateljica i aktivistkinja za ljudska prava.
- Ovaj pokušaj genocida nad Romima nije bio jednostavan postupak - dodaje ona.
Nekim ženama su socijalni radnici obećali novčane nagrade, dok su drugima rekli da će im decu oduzeti ako se ne pridržavaju pravila.
Druge žene poput Gorolove, tek su kasnije saznale šta se dogodilo.
- To se često objašnjavalo kao oblik kontrole rađanja. Jedna žena s kojom sam razgovarala shvatila je šta joj se dogodilo tek sedam godina kasnije. Mislila je da je podvrgnuta carskom rezu i da je dobila spiralu - kaže Albert i dodaje da Češka nema službene podatke kome se to sve dogodilo, jer to nikada nije prepoznala kao problem.
Sterilizacija je bila deo šireg društvenog narativa kako bi se „diskriminisala, izolovala i iskorenila“ romska populacija.
- Sistemski rasizam u obrazovanju, stanovanju i na tržištu rada i dalje utiče na romsko stanovništvo i malo je političke volje za sprovođenje promena - kaže Albert.
Pokušaji suzbijanja rasizma potkopani su pogrdnim primedbama političara, uključujući češkog državnog sekretara, koji je rekao da je romska zajednica samu sebe diskriminisala.
- Mnoge žene su odustale, a mnoge su umrle zbog medicinskih komplikacija. Njihove porodice zaslužuju naknadu, pa tako i mi - kaže Gorolova uz poruku da će nastaviti da se bori.