UZBUNA U PEKINGU, NOVI NAGOVEŠTAJ SUKOBA! Američki špijunski avion prišao bliže obali Kine nego ikada pre (FOTO)
Otkriveno i šta je radio tako blizu kineskog vazdušnog prostora
Američki špijunski avion postavio je novi rekord preleta najbliže kineskom vazdušnom prostoru, ikada. Barem prema javnim podacima, udaljenost od 25,33 nautičke milje je najbliža zabeleženom.
OGLASIO SE DŽO BAJDEN: Predsednik SAD reagovao na lansiranje severnokorejskih raketa
TINEJDŽER SPREČEN U ZADNJI ČAS: Objavio jeziv video snimak, hitna akcija policije u Sočiju (VIDEO)
BLOKIRANA NAJPROMETNIJA TRGOVAČKA RUTA: Suecki kanal zatvoren!
Avion RC-135U, serijskog broja 64-14849, bio je vidljiv na mrežnim web lokacijama za praćenje leta pod kodom transpondera AE01D5, a njemu su prethodili američki mornarički avion P-8A "Posejdon", kao i pomorski patrolni avion EP-3E "Aries II" koji su prikupljali obaveštajne podatke. Avion je leteo iznad Južnog kineskog mora, tokom 22. marta, primetila je Inicijativa za ispitivanje SCS.
Letelice RC-135U, kojih vazduhoplovstvo ima samo dve, posebno je konfigurisan za prikupljanje elektronskih i signalnih obaveštajnih podataka, sa posebnim fokusom na prikupljanju podataka u vezi sa radarima protivnika i mrežnim čvorovima PVO.
Ova vrsta letelice prikuplja informacije o elektronskim potpisima kako bi pomogla komandi da izgrade takozvani "elektronski borbeni poredak" koji detaljno navodi raspored protivničke protivvazdušne odbrane. To uključuje otkrivanje i klasifikaciju emitera pretnji i određivanje njihovih lokacija, između ostalih mogućnosti elektronskog prikupljanja obaveštajnih podataka.
SCSPI je ranije objavio izveštaj o američkim vojnim operacijama u Južnom kineskom moru 2020. godine. Izveštaj možete pročitati OVDE.
Iako je COVID-19 napravio haos širom sveta 2020. godine, američka vojska nastavila je da sprovodi intenzivne vojne aktivnosti u Južnokineskom moru, sa svojim strateškim oružanim platformama, obično udarnim grupama nosača, strateškim bombarderima i nuklearnim podmornicama, koje često deluju u regionu, predstavljajući nastojanje za odvraćanje od Kine.
U međuvremenu, američka mornarica i vazduhoplovstvo nastavili su da izvode česte izviđačke operacije u regionu, raspoređujući u Južnokinesko more kombinaciju izviđačkih letelica, što je sve stvorilo snažan zamah za izgradnju bojnog polja i ratnu spremnost unutar američke vojske.
- Američka vojska je 2020. izvršila maksimalan pritisak u Južnokineskom moru nizom intenzivnih poteza, poput postavljanja različitih strateških oružanih platformi u regionu, često operativnih u blizini kineskih ostrva i grebena i tranzita Tajvanskog moreuza, u pokušaju da pokaže svoju vojnu moć i odvrati Kinu. Međutim, SAD postepeno gube takvu vojnu dominaciju u zapadnom Pacifiku uprkos svojoj evidentnoj vojnoj superiornosti na globalnom nivou, jer je Kina pružala mnogo veće i efikasnije protivmere. Preterane reakcije i prekomerno odvraćanje američke vojske neće doprineti miru ili stabilnosti regiona - zaključuje se u Izveštaju.