Uživanje u luksuzu: Šta se krije iza kulisa Bele kuće, koliko stvarno zarađuje lider Amerike i koje privilegije sve ima?
Prema američkim zakonima i Ustavu, platu predsednika SAD određuje Kongres, pa je ona već godinama na istom nivou, što znači da su iste iznose kada se govori o platama primali i Bajden, ali i njegovi prethodnici, uključujući Donalda Trampa i Baraka Obamu.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država prima godišnju platu od 400.000 dolara. Ova suma je značajno veća od prosečne zarade u zemlji, koja iznosi oko 66.000 dolara godišnje, čime se ističe kako je predsednička plata šest puta viša od prosek.
Osim osnovne plate, predsednik dobija i 50.000 dolara godišnje za troškove. Ovaj dodatak može pokriti razne izdatke, uključujući putne troškove, opremu i druge administrativne troškove koji su neophodni za obavljanje funkcije.
Jedna od najvećih prednosti koje uživa jeste to što ne mora da plaća stanarinu. Predsednička rezidencija, Bela kuća, pokriva sve troškove stanovanja.
Predsednik živi u Beloj kući, koja je ne samo rezidencija već i radni prostor. Održavanje Bele kuće i njene infrastrukture pokrivaju poreski obveznici. To uključuje sve od renoviranja do svakodnevnog održavanja. Takođe, predsednik ima pristup besplatnom osoblju koje mu pomaže u obavljanju svakodnevnih dužnosti.
Predsednik koristi luksuznu limuzinu i druge prevozničke usluge koje su mu na raspolaganju tokom službenih i privatnih putovanja. Ove usluge uključuju obezbeđenje i transport, čime se dodatno olakšava njegov život i rad.
Prva predsednička plata
Kada je George Washington postao prvi predsednik SAD 1789. godine, njegova godišnja plata iznosila je 25.000 dolara, što je tada bila značajna suma. Tokom godina, plata predsednika je povremeno menjana i prilagođavana inflaciji.
Poslednja promena - Poslednji put je plata predsednika povećana 2001. godine, kada je od 200.000 dolara povećana na trenutnih 400.000 dolara. Ovaj iznos je fiksiran zakonom i ne može se menjati tokom mandata.
U poređenju sa liderima drugih zemalja, plata predsednika SAD je relativno visoka, ali ne i najviša. Na primer, predsednici nekih zemalja, poput Švajcarske, imaju veće plate, dok su plate nekih drugih lidera znatno niže.
Visoka plata predsednika može uticati na percepciju javnosti o političarima. Dok neki smatraju da bi plata trebala biti niža, drugi veruju da je to opravdano s obzirom na odgovornosti i izazove sa kojima se predsednik suočava.
Pitanja oko plata i privilegija često izazivaju debate o transparentnosti u vladi i koliko su političari povezani s realnošću običnih građana.
Predsednička plata i beneficije reflektuju složenost i odgovornosti koje dolaze s funkcijom, ali takođe otvaraju pitanja o ravnoteži između privilegija i odgovornosti.