VERSAJSKA PALATA O KOJOJ SVI SANJAJU: Verovali ili ne i ovo veličanstveno zdanje ima svojih mana (VIDEO)
Godišnje dvorac poseti oko tri miliona ljudi.
Ko god da poseti Francusku ili bar mašta o tome, jedno od mesta koje bi želeo da vidi sugurno je Versajska palata, koja je oduvek privlačila veliki broj turista.
Ona je jedna od najvažnijih znamenitosti francuske istorije koja je bila Dom kraljeva Francuske između 1662. i 1789. godine. Za njenu izgradnju zaslužan je francuski kralj Luj XIV, poznat pod imenom Kralj Sunce koji je odlučio da nedaleko od Pariza, sa ciljem da zaštiti monarhiju od zavera koje su se kovale u glavnom gradu, sagradi zapanjujuću palatu kao simbol moći gde su zajedno sa njim živeli prinčevi, dvorjani i ministri.
Palata je pretvorena u muzej 1919.godine, a ono što je posebno važno jeste da su se ovde dogodili događaji koji su veoma bitni za svetsku istoriju - poput Versajskog ugovora kojim je okončan Prvi svetski rat.
Dvorac i park Versaja su stavljeni na UNESКO listu Svetske baštine 1979.
Versajski dvorac sa svojim parkovima, muzejima i sporednim dvorcima je otvoren za javnost i predstavlja najposećeniji dvorac Francuske, a poseta se naplaćuje. Godišnje dvorac poseti oko tri miliona ljudi, a oko 70% posetilaca su stranci.
Za održavanje dvorca brine se ekipa od 800 ljudi. .
Ono što malo ko zna jeste da je ovo velelepno zdanje imalo i svojih mana.
Naime, greška pri pravljenju Versaja je učinila da daljina između kuhinje i trpezarije bude toliko velika da je kralju i njegovim dvoranima služeno hladno jelo.
Naravno, kralj Luj XV nije bio zadovoljan ovim “tretmanom“, pa je naredio da se napravi njegova lična kuhinja u privatnim odajama.
Takođe, kapija Versaja je potpuno uništena u Francuskoj revoluciji. Naime, narod koji je gladovao i umirao nije mogao da se pravi da ne vidi raskoš u kojem živi kraljevska porodica, a posebno Marija Antoaneta, pa su u trenutku revolucije prvo krenuli na dvorac. Tada su vođe revolucije naredile da se kapija rasklopi, jer u potpunosti bila prekrivena zlatom.
Ono što je isto zanimljivo jeste da u dvorani postoji 357 ogledala. S obzirom na to da su 1678. godine, kada je dvorana napravljena, ogledala bila luksuz, a Venecija imala monopol nad pravljenjem ogledala, Francuzi su morali da namame zanatlije da prave ogledala za Versaj.
U palati je bilo 372 statue, 55 vodenih skulptura, 600 fontana i stotine hiljada biljaka, drveća, cveća… Stalno su se donosile nove vrste sadnica iz svih krajeva sveta, park je izgledao očaravajuće, ali mešanjem svih prijatnih stvoren je nepodnošljivo neprijatan miris. Zato niko nije želeo da ide u parkove i bašte.