PUTIN I BAJDEN DANAS OČI U OČI: Svet iščekuje istorijski susret dva najmoćnija lidera na planeti - da li će sastanak opravdati epitet?
Euforija u Ženevi, svet očekuje prvi sastanak dvojice najuticajnijih političara.
Na prvom međusobnom sastanku predsednik SAD Džozef Bajden i predsednik Rusije Vladimir Putin razgovaraće u Ženevi o širokoj lepezi nagomilanih problema u svetu ali i odnosima dve svetske sile. Međutim, pitanje je da li će sastanak opravdati epitet istorijskog, ili će konkretni dogovori izostati a odnosi dve zemlje ostati na niskoj komunikacijskoj frekvenciji.
KATASTROFA PONOVO POGODILA AFRIČKU DRŽAVU: Kolone ljudi ispred benzinskih pumpi zbog nestašice goriva
NOVA STUDIJA POKAZALA SVE STRAHOTE DELTA SOJA: Mutant iz Indije duplo opasniji, ohrabruje jedna činjenica
ŠTA ĆE BAJDEN REĆI PUTINU? Američki zvaničnik otkrio kakve je savete predsednik SAD zatražio od NATO lidera
Iako analitičari i u Rusiji i u SAD poručuju da ne treba očekivati mnogo od prvog susreta dvojice predsednika, znatiželja je velika. Dok se najavljuju "iskreni razgovori puni nesuglasica" i pored niza najavljenih tema još uvek se ne zna o čemu će tačno Putin i Bajden razgovarati a koje teme će izbegavati.
Od Severnog pola do Sirije, ne i o Ukrajini
Iz Bele kuće poručuju da će predsednik SAD prednost tokom samita dati temama odnosno kritikama na račun Rusije, polazeći od Ukrajine, preko kršenja ljudskih prava do navodnih ruskih softerskih napada. Ipak, malo je verovatno da će to biti "mesto susreta" dvojice predsednika.
Iako je Džozef Bajden verovatno najupućeniji predsednik SAD kada je reč o Ukrajini, mnogi analitičari smatraju da će Bajden tu temu vešto izbegavati zbog korupcionaškog skandala za koji je njegov sin osumnjičen, a tiče se upravo poslova u Ukrajini.
Nuklearni sporazum sa Iranom, klimatske promene i situacija na Bliskom istoku zvuče mnogo primamljivije i manje obavezujuće u trenutnoj situaciji.
Najverovatniji opipljivi rezultati bili bi početak nove runde pregovora o kontroli naoružanja, nazvanih pregovorima o strateškoj stabilnosti.
To se pre svega odnosi na raketne sisteme koje su SAD i NATO postavile u Rumuniji i Poljskoj a Rusija na Artiku.
Takođe bi moglo da se najavi da dve zemlje preduzimaju korake ka normalizaciji diplomatskih odnosa, uključujući dozvolu američkom ambasadoru da se vrati u Moskvu i ruskom ambasadoru da bude vraćen u Vašington.
Oba ambasadora borave u svojim matičnim zemljama od aprila, kada je Bajden najavio novu rundu sankcija protiv Rusije i proterivanje ruskih diplomata, kao odgovor na navodno rusko mešanje u izbore i sajber napade.
Početak početka
- Želimo da pređemo na stabilniju i predvidljiviju vezu - to je u našem interesu. Ne želimo da to bude kontradiktorno i uvek pojačano. To je ono čemu se nadamo - da će ovo biti početak početka - poručila je portparolka Bele kuće.
Nešto slično rekao je i državni sekretar SAD Entoni Blinken, da će Bajden od Putina tražiti predvidljiviji, stabilniji odnos, i saradnju u područjima koja su od zajedničkog interesa.
- Ali ako Rusija nastavi da preduzima nepromišljene i agresivne akcije, odgovorićemo snažno - rekao je Blinken.
Putin i Bajden nisu stranci
Za Bajdena Putin nije "najomiljenija ličnost", uz to bi svoju spoljnu politiku radije usmerio na Kinu zbog čega traži "stabilan i predvidljiv" odnos sa Rusijom. Ali stručnjaci kažu da Putin ne traži isto, i da nema podsticaj da menja svoj kurs prema petom predsedniku SAD-a s kojim ima posla u više od dve decenije boravka na vlasti.
Putin je u intervjuu za En-Bi-Si Njuz rekao da se Bajden "radikalno razlikuje" od Trampa, kojeg je nazvao "izvanrednom osobom", a Trampovo ponašanje je suprotstavio Bajdenovoj dugoj karijeri u politici.
- To je druga vrsta čoveka - rekao je Putin za Bajdena.
Da bi izbegli svaku mogućnost "greške" iz Bele kuće su već rekli da neće biti zajedničke konferencije za novinare nakon samita. Umesto toga, Bajden će se novinarima obratiti odvojeno, izbegavajući bilo kakva podsećanja na sastanak i izjave Donalda Trampa i Vladimira Putina u Helsinkiju.
Putanja odnosa Rusije i SAD neće se suštinski menjati ali se očekuje da će nekoliko oblasti biti ostavljene otvorene za budući dijalog.
Eventualna bura ostaće iza zatvorenih vrata samita u vili La Granž dok će se crvene linije i oštre poruke isticati samo na naslovnim stranama domaćih novina za untarpolitičke potrebe.