VOJSKA IZVELA DRŽAVNI UDAR! Privedena predsednica, ne rade internet ni telefoni (FOTO/VIDEO)
U Mjanmaru je vojska izvela državni udar
Mjanmarska vojska je privela predsednicu države Aung San Su Ći i druge političare vladajuće stranke. Nekoliko sati posle, preuzela je kontrolu nad zemljom i proglasila vanredno stanje.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/31/profimedia-0577738448.jpg?itok=0u196PaZ)
IZLAZAK IZ TUNELA ZVANOG KORONA: Druga doza vakcinacije Izraelce izvodi iz epidemije
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/30/132263377_10223622828067636_7383737948457268303_o.jpg?itok=RpX3j0ZO)
NAJNOVIJA ISTRAŽIVANJA! Stariji ljudi BOLJE PODNOSE vakcinu protiv kovida?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/13/untitled_7.jpg?itok=w4rlxwBc)
TRAGEDIJA! POGINULO SEDMORO DECE: Potonula dva broda, istražuje se uzrok nesreće
Telefonska i internetska mreža u najvećem mijanmarskom gradu Jangonu nisu u funkciji. Ispred gradske većnice parkirani su kamioni kojima se prevozi bodljikava žica. Onemogućeno je emitovanje programa državne televizije MRTV, a širom zemlje su zatvorene banke.
Vojska je objavila da je preuzela kontrolu nad Mjanmarom za sledećih godinu dana. Na njenom čelu je general Min Ang Hlaing. Potvrdili su da su pritvorili nekoliko državnih zvaničnika. Kao razlog zašto su to učinili naveli su prevaru na prošlogodišnjim opštim izborima.
Dešavanja u Mjanmaru osudili su lideri drugih država sveta.
Američki predsednik Džo Bajden je poručio da se njegova zemlja protivi pokušaju promene ishoda nedavno održanih izbora i ometanju demokratske tranzicije. Ukazao je da će Sjedinjene Američke Države delovati protiv onih koji su odgovorni za to.
Američki državni sekretar Entoni Blinken je pozvao da se Aung San Su Ći oslobodi i istakao je da su "SAD zabrinute i u pripravnosti".
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš je izjavio da je reč o udaru na demokratske refome u Mjanmaru, prenosi list Gardijan.
Aung San Su Ći, politički veteran koja je ujedno bila i gotovo zaštitno lice pokreta za ljudska prava, svetu je s vremenom pokazala sasvim drugo lice nakon što su iz Mjanmara počele da stižu vesti o kršenjima ljudskih prava i zločinima prema manjinskom narodu Rohinjama.
Vojska je 50 godina držala kontrolu nad Mjanmarom, sve do 2011. godine.