ZEMLJA STALNIH RATOVA: Umesto da bude turistički RAJ, pretvara se u pustinjski PAKAO!
Zemlja u kojoj se mir ne nazire.
Jemen ili zvanično Republika Jemen je država na jugu Arapskog poluostrva u jugozapadnoj Aziji. Jemen je druga po veličini država na poluostrvu, zauzimajući površinu od 527.829 kilometara kvadratnih. Izlazi na Crveno more na zapadu, kao i Adenski zaliv i Arapsko more na jugu. Reč je o politički i verski duboko podeljenoj zemlji u kojoj danas besni građanski rat. Radi se o sektaškom nasilju između sunita i šiita (zeida), ali i o političkim višim ciljevima susednih zemalja i brojnih međunarodnih faktora koji su umešani u višegodišnji sukob.
Ova država se graniči sa Saudijskom Arabijom na severu i Omanom na istoku. Glavni grad je Sana, i danas je pod kontrolom Huta, šiitskih snaga, sunitske snage smeštene su u Adenu.
AMERI SE IZVLAČE: Prvo su ZAVADILI dve države, a sad peru KRVAVE RUKE
Današnja država Jemen nastala je 1990. ujedinjenjem Arapske Republike Jemen i Demokratske Narodne Republike Jemen. Na području jugozapadnog dela Arabijskog poluostrva u starom veku bilo je nekoliko gradova-država visoke kulture i civilizacije. U ranom srednjem veku Jemenom su vladali Etiopljani i Persijanci, a od 630. Arapi.
Pod turskom vlašću od 1517. do početka 18. veka kada na vlast dolazi jemenski imam. Sredinom 19. veka Aden su zauzeli Britanci i proširili se u unutrašnjost zemlje. Samostalna kraljevina proglašena je 1917, ali južni deo zemlje ostao je pod britanskom vlašću. Godine 1959. osnovana je Federacija Južnoarapskih Emirata, a nakon odlaska Britanaca 1967. proglašena je samostalna republika Južni Jemen. Godine 1972. izbio je rat između dveju jemenskih država.
NEMAJU NI TRUNKU MILOSTI: SAUDIJCI u 60 napada NEMILOSRDNO pobili veliki broj civila! (VIDEO)
Kasniji sukobi doveli su do novog rata 1979, a potom su usledili pregovori koji su prethodili njihovom ujedinjenju. Godine 1994. izbio je građanski rat između severnjačkih i južnjačkih snaga u kojem je Sever pobedio i učvrstio vlast u celoj državi.
SAUDIJCI U HAOSU: Pobunjenici iz JEMENA umarširali u SAUDIJSKU ARABIJU! (FOTO)
Ko su Huti?
Huti pripadaju zeidskoj grani šiitizma, sekta islama koja se isključuvo nalazi u Jemenu. Oni su nastali od šiitske manjine slične Dvanaestoimamistima koja se nalazi prvenstveno u Iraku, Libanu i Iranu, a poznati su po najvećoj sličnosti sa sunitskim islamom po pitanju prava i odluka. Međutim oni podržavaju koncept Dvanaestorice kao veoma bitan za svoju religiju, koji pravi razliku od sunita. Oni su često optuživani od strane sledbenika zeidizma, da su tajni konvertiti i sledbenici Dvanaestorice, koja je zvanična religija u Iranu. Huti su tvrdili da predstavljaju stub borbe protiv širenja salafizma u Jemenu,i da su tu da odbrane svoje zajednice od rasprostranjene i sistematske diskriminacije, dok ih je vlada optuživala da žele da svrgnu vladajući režim iz želje za uvođenjem šiitskog zeidskog verskog zakona,navodno destabilišući vladu i šireći antiamerička osećanja.Huti tvrde da se muslimani mole na pogrešan način dizajući ruke, kao što je običaj kod jemenskih sunita. Jemenska vlada je Hute takođe optužila da imaju spoljnu pomoć, navodeći Iran kao većinsku šiitsku zemlju. Zauzvrat, Huti su uzvratili navodeći da vlada potpomognuta spoljnim antišiitskim pristalicama poput Al Kaide i Saudijske Arabije, pored činjenice da je bivši predsednik Jemena Ali Abdulah Salih takođe zeid.
Većina Jemenaca su Arapi muslimani, pripadnici različitih plemena. Svako ima svog šeika i vlastite običaje, nošnju i folklor. Unutar plemena živi se u velikim, čvrsto povezanim proširenim porodicama. Isti dom obično deli generacija iste porodice. Plemenska tradicija posebno je jaka u Severnom Jemenu.
KATASTROFA KOJA ĆE IH PRATITI ZAUVEK: Ekonomska šteta građanskog rata u jemenu 14 MILIJARDI DOLARA
Ukupni broj stanovnika Jemena bio je 19,685,161 miliona po popisu iz 16. decembra 2004, od toga je 46% bilo mlađe od 15 godina, a 2.7% starije od 65 godine. Još 1950 Jemen je imao samo 4.3 miliona stanovnika.Jemen ima visoku stopu nataliteta, prosečna Jemenka rodi po 6 dece, tako da se Jemen uvećava za 700,000 stanovnika svake godine.
Islam je najzastupljenija religija. Arapski odnosno njegov lokalni dijalekt je jezik većeg dela stanovništva.
TEROR U JEMENU: Najmanje sedam mrtvih u napadu na bolnicu, žrtve se još broje!
Građanski rat u Jemenu je tekući ratni sukob koji je počeo 2015, a vodi se između dve strane: separatista sa juga zajedno sa snagama odanim vladi Abd Rabo Mansur el Hadija, i Hutima zajedno sa snagama odanim bivšem predsedniku Ali Abdulah Salihu. Al Kaida na Arabijskom poluostrvu i Islamska Država su, takođe, uključene u sukob, pri čemu Al-Kaida kontroliše neke delove teritorije Jemena. Reč je o sektaškom nasilju koje ne jenjava. Međutim i Saudijska Arabija stalno bombarduje položaje jemenskih šiitskih Huta i konstantno krši ljudska prava jer su njena meta uglavnom civilni ciljevi.
KRVAVE IM RUKE DO LAKATA: Saudijci sa visine UBIJAJU decu i nejač JEMENA!
Pre rata Jemen je bio jedna lepa unikatna država, živopisna na poseban način na šta ukazuju snimci o ovoj pustinjskoj zemlji, danas duboko podeljenoj po političkoj i verskoj osnovi.