UMESTO RAJA, DOČEKAO IH PAKAO: Poglavar crkve silovao i mučio vernike, žene primoravao da čine zastrašujuće stvari! (FOTO/VIDEO)
Desetine bivših članova navode zločine
BBC je otkrio dokaze o široko rasprostranjenom zlostavljanju i mučenju od strane osnivača jedne od najvećih svetskih hrišćanskih evangelističkih crkava.
OPSADNO STANJE U NEMAČKOJ! Narod se digao na noge i blokirao čitavu državu (VIDEO)
NAREĐENA HITNA EVAKUACIJA STANOVNIKA! Nadolaze stravične poplave, OPASNO nevreme udarilo na jugoistok zemlje (VIDEO)
TEŠKO KRVOPROLIĆE U PAKISTANU! Najmanje šest policajaca ubijeno u svirepom bombaškom napadu islamskih ekstremista (FOTO)
Desetine bivših članova Sinagoške crkve svih nacija - pet Britanaca - navode zločine, uključujući silovanje i prisilne abortuse, koje je izvršio pokojni Ti Bi Džošua u Nigeriji. Optužbe o zlostavljanju na tajnom imanju u Lagosu traju skoro 20 godina, piše BBC.
Sinagoška crkva svih nacija nije odgovorila na navode ali je rekla da su prethodni navodi neosnovani. Ti Bi Džošua, koji je umro 2021. godine, bio je harizmatičan i izuzetno uspešan propovednik i telejevanđelista koji je imao ogroman broj sledbenika u svetu.
Tokom dvogodišnje istrage, BBC je otkrio sledeće:
- Desetine izveštaja očevidaca o fizičkom nasilju ili mučenju koje je izvršio Džošua, uključujući slučajeve zlostavljanja dece i bičevanja i vezivanja ljudi.
- Brojne žene koje kažu da ih je Džošua seksualno napao, a jedan broj tvrdi da su godinama više puta silovane u kompleksu
- Više navoda o prisilnim abortusima u crkvi nakon navodnih silovanja od strane Džošue, uključujući jednu ženu koja kaže da je imala pet prekida trudnoće
- Više izveštaja iz prve ruke u kojima se opisuje kako je Džošua lažirao svoja "čudesna isceljenja", koja su emitovana milionima ljudi širom sveta.
Jedna od žrtava, Britanka po imenu Rej, imala je 21 godinu kada je napustila školovanje na Univerzitetu Brajton 2002. godine i regrutovana u crkvu. Provela je narednih 12 godina kao jedan od Džošuinih takozvanih "učenika" unutar njegovog betonskog kompleksa nalik lavirintu u Lagosu.
- Mislile smo da smo u raju, ali smo bile u paklu, a u paklu se dešavaju strašne stvari - rekla je ona za BBC.
Rej je rekla da ju se Džošua seksualno napao i da je dve godine bila u samici. Zlostavljanje je bilo toliko teško, ona kaže da je pokušala samoubistvo više puta u krugu.
Sinagoška crkva svih nacija (Scoan) ima globalne sledbenike, upravlja hrišćanskim TV kanalom pod nazivom Emmanuel TV i mrežama društvenih medija sa milionima gledalaca.
Tokom 1990. i početkom 2000. desetine hiljada hodočasnika iz Evrope, Amerike, jugoistočne Azije i Afrike putovalo je u crkvu u Nigeriji da bi svedočili kako Džošua čini "čuda isceljenja".
Najmanje 150 posetilaca je živelo sa njim kao učenici u njegovom imanju u Lagosu, ponekad decenijama.
Više od 25 bivših "učenika" govorilo je za BBC - iz Velike Britanije, Nigerije, SAD, Južne Afrike, Gane, Namibije i Nemačke - dajući snažno potkrepljujuće svedočenje o svojim iskustvima u crkvi, sa najnovijim iskustvima iz 2019. Mnoge žrtve bili su u tinejdžerskim godinama kada su se prvi put pridružili. U nekim od britanskih slučajeva, njihov prevoz do Lagosa je platio Džošua, u koordinaciji sa drugim crkvama u Ujedinjenom Kraljevstvu. Rej i više drugih intervjuisanih uporedili su svoja iskustva sa sektom.
Džesika Kaimu iz Namibije kaže da je njena muka trajala više od pet godina. Kaže da je imala 17 godina kada ju je Džošua prvi put silovao i da su kasniji slučajevi silovanja od strane Ti Bi Džošue doveli do toga da je napravila pet prisilnih abortusa dok je bila tamo.
- To su bili skriveni medicinski tretmani kroz koje smo prolazili, moglo je da nas ubije - rekla je ona za BBC.
Drugi sagovornici kažu da su ih skidali i tukli električnim kablovima i bičevima, a rutinski im je uskraćivan san. Nakon svoje smrti u junu 2021, TB Džošua je pozdravljen kao jedan od najuticajnijih pastora u afričkoj istoriji. Uzdigavši se iz siromaštva, izgradio je evangelističko carstvo koje je među svojim saradnicima brojalo desetine političkih lidera, poznatih ličnosti i međunarodnih fudbalera.
On je, međutim, izazvao neke kontroverze tokom svog života kada se 2014. srušio pansion za crkvene hodočasnike, ubivši najmanje 116 ljudi.
Istraga BBC, koja je sprovedena sa međunarodnom medijskom platformom Open Democracy, prvi je put da se više bivših crkvenih insajdera javilo da govori. Kažu da su godinama pokušavali da podignu uzbunu, ali su zapravo ućutkani.
Jedan broj svedoka u Nigeriji tvrdi da su fizički napadnuti, a u jednom slučaju je i pucano na njih, nakon što su se prethodno izjasnili protiv zlostavljanja i postavili na Jutjub video snimke koji sadrže optužbe.
Četvoro britanskih državljana koje je govorilo za BBC reklo je da je prijavilo nasilje britanskim vlastima nakon što je pobeglo iz crkve. Rekli su da dalje akcije nisu preduzete.
Ministarstvo spoljnih poslova Velike Britanije nije odgovorilo na ove tvrdnje, ali je za BBC reklo da sve izveštaje o zločinima, uključujući seksualni napad i nasilje nad britanskim državljanima u inostranstvu, shvata veoma ozbiljno.