I turistički i gastronomski užitak: Etno kuće koje krase Sombor (FOTO)
Kako strancima tako i Srbima, uvek je zanimljivo da vide kako se nekad živelo
Sombor je grad u Vojvodini koji svakako treba da se nađe na vašoj mapi kada obilazite Srbiju. Pored prijatnog ambijenta, ima mnogo što šta da vam ponudi, kako turistički tako i gastronomski.
Ono što je svima, kako strancima tako i našem narodu, uvek zanimljivo su etno kuće i sela. U njima možete i da probate razne srpske specijalitete kojima će vas domaćini ponuditi, ali možete i da vidite kako su Srbi živeli ranije.
Ovih nekoliko etno kuća vam preporučujemo:
1. Etno kuća "Jelena"
Nalazi se na Somborskom putu 49 u opštini Bezdan.
Porodica Brdar je u svojoj kući u Bezdanu je otvorila etnološku zbirku sa 1000 eksponata za sve koji žele da uživaju u starinama.
Zbirka se sastoji od raznih sprava za poljoprivredna domaćinstva: plugovi, kola, korita, kolevke, ćupovi, odevni predmeti i sl.
Neki od eksponata su stari čak više od 150 godina.
Cena ulaznice: pojedinačne ulaznice su 150 dinara, grupne ulaznice: za decu 50, a za odrasle 100 dinara.
2. Etno kuća "Mali Bodrog"
Nalazi se na adresi Oslobođenja 32 u Bačkom Monoštoru.
Etno kuća "Mali Bodrog" u Bačkom Monoštoru sagrađena je u tipičnom monoštorskom stilu pre 150 godina i svoj izgled zadržala je do današnjeg dana.
Kuća pokrivena trskom zidana od naboja, opremljena je autentičnim nameštajem i zidanom peći, sve od materijala koji su se nalazili u okolnim šumama.
Veliko dvorište sa letnjikovcem i bunarom uređeno je u etno stilu.
Kuća je adaptirana uz pomoć Mesne zajednice, a nalazi se u vlasništvu porodice Antalović. Otvorena je za individualne i grupne posete.
Cena ulaznice: 80 dinara.
3. Etno kuća "Kuveljić"
Nalazi se na adresi Tesna 29 u Bačkom Monoštoru.
Etno kuća "Kuveljić" je stara tradicionalna monoštorska kuća izgrađena od zemlje, drveta i trske, smeštena kraj starog dunavskog rukavca.
Zidovi kuće su ukrašeni molerajem sa valjkom. Sobe su opremljene starim nameštajem koji je bio obavezan u svim šokačkim kućama: drveni bračni krevet sa goblenom iznad uzglavlja i sa natkasnama kraj kreveta, orman u duborezu, škrinje, ogledala, umivaonik sa lavorom, stalcima za cveće...
Sobe su ukrašene tradicionalnim - ručno rađenim čaršafima, stonjacima i ponjavama.
U kući su izloženi brojni tradicionalni upotrebni predmeti iz svakodnevnog života, alati i oruđa.
Kuća je do danas zadržala svoj izvorni oblik sa zemljanim zidovima, tišljerajem i tavanicom sa gredama.
Cena ulaznice: za odrasle 80 dinara, đake 30, a za penzionere 50 dinara.
4. Etno kuća u Čonoplji
Nalazi se na adresi Božidara Adžije 38 u Čonoplji.
Osnivač je Jolan Rajčanji.
Etno kuća porodice Rajčanji deluje u sklopu udruženja "Pričajuća prošlost". U kući su izloženi mnogobrojni tradicionalni predmeti iz svakodnevnog života, alati i oruđa.
Sobe su ukrašene ručno rađenim stolnjacima, ponjavama, kao i fotografijama iz porodičnog života.
5. Etno kuća "EVO"
Nalazi se na adresi Sivački put 52 u Telečkom.
Vlasnici etno kuće su Monika i Zoltan Varga i imaju registrovano udruženje sa deletnošću za turizam, etno kuhinju, etno zbirku.
Kuća je urađena po uzoru na nemačke seljačke kuće. Današnju osnovu etno kuće predstavlja seljačka kuća sagrađena 1886. godine, a 1910. godine dospela je u vlasništvo porodice Varga.
U 2011. godini završena je rekontrukcija kuće, te joj je vraćen prvobitni izgled. Osnovne karakteristike kuće su zabat sa motivom sunca i dugačak trem.
Kuhinja je u upotrebi i danas gde se koristi furuna u kojoj se spremaju sva jela. Pored ostalih specijaliteta, sladokusci mogu probati i guščije specijalitete. Jela se poslužuju na poseban način.