Jelenu Kon progutao je ledeni Dunav tokom pogroma nemačkih vojnika: Njen pokret nisu ugušili, a priča o njoj i danas živi (VIDEO)
Još uvek se ne zna gde se nalazi grob ove hrabre Novosađanke
Jelena Kon, uprkos tome što rođenjem nije dobila status Novosađanke, radom i zalaganjem zaslužila da se njeno ime izgovara sa velikim ponosom.
Pročitajte i:
Rođena je Austriji, a u Novi Sad stiže nakon udaje za Julija Kona, uglednog trgovca i aktivnog člana novosadske Jevrejske opštine.
Tokom velike ekonomske krize, koja se naročito osetila tokom dvadesetih godina 20. veka, Jelena Kon je odlučila da pomogne najugroženijim kategorijama stanovništva i to bez obzira na veru i naciju.
Tako je nastala najznačajnija ekumenska humanitarna organizacija u Novom Sadu "Kora hleba i Dečje obdanište" osnovana trudom Jelene Kon 1925. sa ciljem da pomaže nezbrinutoj i ugroženoj deci i majkama. Ona je okupljala ugledne ličnosti, žene i muškarce, koji su prilozima u novcu pomogli ovaj jedinstven poduhvat, pa su se među donatorima našle Teodora Dora Dunđerski, Milica Moč, Erna Bauer, Melanija Novaček i druge.
Zora Petrović velikan srpske umetnosti: Tri godine je bila u samoći zbog ljubavi prema slikarstvu
Ne zna se gde je Jelenin grob
Jelena Kon je zajedno sa suprugom ubijena u novosadskoj Raciji, pogromu koji su uglavnom nad Srbima, Jevrejima 42 izvršili mađarski fašisti 1942. Žrtve su bacane u zaleđeni Dunav, tako da osim spomenika na Dunavskom keju i Štrandu kao mestu pijeteta za sve žrtve Racije, ne postoji njen zasebni grob.
Organizacija je počela sa radom 1925. u prostoru današnjeg Instituta za javno zdravlje Vojvodine zbrinjavajući decu bez roditelja i siromašnu decu da bi se kasnije, izgradnjom nove, namenske zgrade i povećanjem broja korisnika formirale i posebne celine: dečje obdanište, đačka trpeza i dom za odojčad u čijem sastavu je radilo medicinsko savetovalište.
- Kada se kaže "Ženski centar" Jelene Kon, može se reći da je ona to organizovala na jedan poseban način. Ako vam kažem da je tu bilo moguće smestiti i voditi računa o deci sa jednim roditeljem, koja su tu mogla da nađu prostor gde će biti do početka škole ili do povratka roditelja s posla ili nadnice, gde su mogla da rade domaće zadatke, dobiju korisne savete u pogledu znanja, veština pa i vaspitanja, pomoć oko učenja i naravno, obroke, onda vam je jasno kakvih je razmera bila ta institucija- za portal SrbijaDanas.com rekla je Gordana Stojaković koja je radila na vodiču "Ženska imena Novog Sada".
-Tih godina Novi Sad je zaslugom Jelene Kon iz Evrope dobio najsavremeniju aparaturu za spremanje veštačkog mleka koje su majke mogle dadobiju besplatno, jer su mnoge bile u teškoj situaciji- objašnjava Gordana.
ZABORAVLJENI MUZIČAR PANČEVA: Ulica u centru nosi njegovo ime, a bio je pravi romantičar
Zgrada koju je Jelena uz pomoć drugih donatora izgradila nalazi se danas u Ulici Sonje Marinković i tu je obdanište. Ne postoji nikakvo obeležje sa natpisom ko je zaslužan za izgradnju objekta, ali je sačuvana statua "Majka i dete" koju je vajar Mihajlo Klara, tvorac prve jevrejske marke, napravio upravo prema Jeleninoj želji.
Danas su tu u toku radovi na fasadi, pa je i sama statua zaštićena kako ne bi bila oštećena prilikom sanacije.